Americký Netflix nabízí své služby jen v některých zemích – zatím mezi ně nepatří ani Česká republika. Regionální omezení se ale dá poměrně jednoduše obejít, třeba pomocí VPN služeb, díky kterým uživatelův počítač získá například americkou IP adresu. Na internetu tak najdete řadu návodů, jak Netflix zprovoznit i mimo vyvolené státy.
Jak píše server Torrentfreak, doby, kdy šlo zeměpisné omezení jednoduše obejít, se ale mohou chýlit ke konci. Vypadá to, že Netflix pod tlakem filmových studií, která regionální zámky prosazují, začal testovat způsoby, jak „VPN pirátům“ ztížit život.
Začalo to nenápadně – podle Torrentfreaku nedávno Netflix ve své aplikaci pro Android začal natvrdo využívat DNS Googlu, což může zkomplikovat napojení na DNS služeb umožňujících obcházení regionálního omezení. Pokročilejší uživatelé si s tím samozřejmě dokáží poradit – například nastavením „překladu“ DNS přímo v domácím routeru nebo jinými způsoby.
Podle Torrentfreaku ale přibývají i další signály, že se něco děje. Někteří provozovatelé VPN služeb totiž začali v uplynulých týdnech registrovat první uživatele, kterým Netlix zablokoval přístup.
Jde zatím spíš o jednotlivé případy, které mají dočasné trvání. Mohou ale znamenat, že Netflix zatím nástroje proti VPN testuje v malém, než je nasadí ve větším měřítku. Firma samotná serveru Engadget sdělila, že ve způsobu, jakým zachází s uživateli připojenými přes VPN, nejsou žádné změny (sledování obsahu mimo země, kde Netflix působí, samozřejmě odporuje podmínkám použití).
Zpřísnění přístupu k uživatelům s VPN by ale nebylo příliš velkým překvapením. Na Netflix v tomto ohledu tlačí majitelé práv k filmům a jejich prostřednictvím i některé vlády – jak nedávno ukázaly materiály z přípravy reformy autorského práva v Austrálii.