Hlavní navigace

Testy nového kódování CS Linku narušily vysílání kabelovek a vysílačů

15. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
15. 6. 2007

Česká televize si stěžuje na společnost Trade and Technology (TaT), jednoho z distributorů dekódovacích karet pro příjem satelitní platformy CS Link, která úpravami kódování satelitního vysílání narušuje televizní signál pro kabelové společnosti a některé pozemní vysílače. Na případ jako první upozornil server Parabola.cz.

Testy CS Linku se týkají novějšího kódovacího systému CryptoWorks a souvisí s ukončením provozu nejstarší série dekódovacích karet od společnosti TaT, která je dodávala ještě pod starým označením platformy Czech Link. Výkonný ředitel TaT Jaromír Glisník potvrdil, že k výpadkům dochází u starších přijímačů Philips: Podle našeho zjištění jde o některé přijímače Philips modelu 3951/11/31 a 3951/13/31. Tento typ přijímačů je asi osm let starý a firma Philips k němu již delší dobu oficiálně neposkytuje softwarovou podporu.

cif 24 - early cena - média

Podle Glisníka jde o přijímače, které TaT svým zákazníkům nedodávala. To však nic nemění na faktu, že některým divákům s individuálním příjmem, ale hlavně kabelovým společnostem a operátorům pozemních vysílačů nastaly problémy. Především oni totiž používají starší přijímače Philips pro převod satelitního signálu do kabelových rozvodů a na pozemní vysílače. CS Link totiž funguje také jako distribuční cesta pro kabelové a pozemní operátory.

Nejvíc dotknutá se touto situací cítila veřejnoprávní ČT. Její mluvčí Martin Krafl serveru Parabola.cz řekl, že si vedení ČT pozvalo zástupce CS Linku na „kobereček“. CS Link, respektive provozovatelé přístupových systémů (TaT a Gital), budou před prováděním zásadních technických úprav na systému, které mohou mít vliv na funkčnost, do budoucna předkládat ČT plánovaný rozsah činností s dokumentováním, jak tyto změny ovlivní provozuschopnost nejrozšířenějších typů satelitních dekodérů (především se jedná o modely nasazenými na vysílačích, resp. používaných kabelovými operátory), tlumočil Krafl výsledek schůzky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).