Hlavní navigace

Testy v sedmém nebi. Nebo měsíci?

3. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ať spím či bdím, něco je jisté - testy poskytovatelů připojení běží stále. Běžely i v červenci a protože máme začátek srpna, komentář měsíčních výsledků je tu.

Nu dobrá, nebudu to natahovat, nedočkavější z vás už slyším křičet: „Kdo to vyhrál?“ Podívat se můžete sami, je to společnost Internet CZ, ovšem jen s nepatrným náskokem před SPT Telecomem. Tyto dvě společnosti si to spolu již nějakou dobu nelítostně rozdávají v boji o první místo, jak vystřiženém z Foglarovy knížky. Podotýkám, že obě disponují dosti slušným připojením do zahraničí, navíc rozprostřeným do několika cest – Internet CZ 4 Mb/s a Telecom 6 Mb/s. Je škoda, že se našich testů už nějakou dobu neúčastní CESNET, který by zřejmě se svými 6 Mb/s přes Ebone mohl do tohoto souboje zdatně zasáhnout.

Na třetím místě, které je sice velmi lichotivé, ale pro tuto společnost znamená pokles, skončila Global One. Projevila se tu skutečnost, že oproti květnu a červnu, kdy byla její síť takřka prázdná, dnes po ní sviští provoz řady zákazníků – Bohemia.Net, PVT, NetForce, GTS, INEC, SkyNet. To se samozřejmě muselo projevit, a pokud mohu soudit podle výsledků z poslední dnů, v srpnových výsledcích by se mohlo srovnání s peletonem dalších poskytovatelů ještě zvýraznit.

Za touto přední trojkou následuje další trojice, dosti vyrovnaná. U takto malých rozdílů ani nemá smysl mluvit o pořadí, proto to vezmu jedním vrzem podle abecedy: GTS, IBM, PVT. V případě PVT je toto umístění vzestupem a opět si mohu s ohledem na průběžné výsledky tipnout, že v srpnu by mohlo dopadnout ještě o stupínek lépe; pravděpodobně se tu uplatňuje výrazný vliv nové linky, kterou si PVT pořídilo právě od zmiňované globální jedničky.

Z dalších stojí za zmínku ještě NetForce – i v tomto případě si myslím, že díky posílení linky ke Global One (byť trochu diskutabilnímu – z 512 kb/s s a­gregací 1:2 na 1 Mb/s s agregací 1:6) by mohl srpen vypadat o něco lépe.

Jak jste si mohli všimnout, peleton tentokrát neuzavírá Oasa, která z testů k 1.7. odstoupila. Potěšující jsou naopak signály, že opačným směrem, tedy do testů, míří někteří další poskytovatelé.

MM socky3

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* Jak dopadly testy v červnu
* Výsledky testů za květen

* Testy poskytovatelů
* Průběžné (denní) výsledky testů poskytovatelů

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.