Hlavní navigace

Tetris v číslech

23. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

To, že populární hra Tetris oslavila před nedávnem 25. narozeniny, víme asi všichni. K dispozici je ale dost dalších, zajímavějších čísel. Tetris je jednou z nejúspěšnějších a nejpodávanějších her přesto, že je stvořil ruský vědec před čtvrtstoletím…
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Internetová verze deníku USA Today stejně jako další média připomněla výročí vzniku hry Tetris (více na Wikipedii). Před pětadvaceti lety vznikla tato jednoduchá a populární hra v Moskvě, na místní akademii věd. Vymyslel ji ruský vědec Pažitnov, pravděpodobně když se nudil a nevěděl, nad čím by mohl bádat.

Kdo tvrdí, že nehrál Tetris, ten buď lže, nebo ji hraje doteď. Pokud se někoho zeptáte, zda zná Tetris, skoro všichni odpovědí kladně. Asi těžko bychom hledali populárnější počítačovou hru. Tetris vítězí jednoduchostí a hratelností, za dobu existence této klasiky vznikly miliony her, které byly lepší graficky, měly zajímavější nápad a zpracování. Přesto po nich dnes nikdo nevzdechne a Tetris se hraje pořád dál.

Nezbývá, než pogratulovat. Tato hra baví již minimálně třetí generaci hráčů. Vlastně nejenom hráčů, jelikož Tetris hrají i ti, kteří nikdy nezkusili hrát něco jiného. Tetris jim stačí. Má minimální nároky, přesto je nesmírně těžké překonávat rekordy.

Já osobně jsem myslím s Tetris oslavil páté narozeniny, může to být tak 20 let, kdy jsem ji hrál poprvé na jednom ze svých předpotopních počítačů. Pak následovala Tetris na prvním PC a na jednoúčelové digitální hře. Po pauze trvající snad deset let jsem se k Tetris z nostalgie a kvůli oslavě narozenin vrátil. Stále baví a strčí do kapsy nejrůznější napodobeniny a následovnice.

KL22 hlasovani

To, o čem se příliš nemluví, je fakt, že Tetris je velmi úspěšná hra i po obchodní stránce. Patří stále mezi nejprodávanější, což dokazují níže uvedená zajímavá čísla, které se točí kolem Tetris.

  • 2 týdny trval vývoj hry
  • 7 je kousků ve hře, mají tvary I, J, L, O, S, T, a Z
  • 50 je jazyků, do kterých byla hra přeložena
  • 30 je různých platforem, které z Tetrisu vznikly
  • 35 milionů her prodala společnost Nintendo pouze pro konzoli Game Boy
  • 125 milionů her bylo prodáno celkem
  • 75 milionů her bylo prodáno ve verzích pro mobilní telefony
  • 1 milion her je odehráno za pouhý jeden den online na oficiálních stránkách pro Ameriku a Evropu
  • 2. místo obsadila tato hra v žebříčku Top 50 Console Games of All Time podle Guinness World Records 2009 Gamer’s E­dition
  • v roce 2006, se motiv Tetris dostal již poněkolikáté do reklamy, tentokrát na Hondu, model Jazz (věci byly do kufru poskládány ve stylu Tetris)

Ještě si myslíte, že Tetris je pouze jedna z mnoha her? Ne, Tetris je opravdu jenom jedna…

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.