Hlavní navigace

To nejlepší z Apple WWDC 2018, divoké reakce po prodeji GitHubu, Atari se vrací

8. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Sharp chystá návrat na trh PC, koupil divizi Toshiby. Azure nabídne stroj s 12 TB RAM. Snapdragon 850 pro PC. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Apple na WWDC 2018 (záznam keynote a všechna oznámení) nakonec nepředstavil žádný nový hardware, novinek kolem softwaru je ale dost. Představen byl iOS 12, který bude dostupný na všechna zařízení, na kterých běží iOS 11, tedy i třeba pro iPhone 5S. Systém bude mít několik novinek jako shlukování notifikací, především má ale přinést lepší výkon. Apple údajně optimalizaci věnoval značnou část času a zrychlit by tak měly i staré modely přístrojů. Součástí bude také ARKit 2.0. Díky němu bude AR prostředí možné sdílet s dalšími lidmi, objekty budou moc interagovat s prostředím a podobně. Všechny novinky v iOS 12 jsou zde.

WWDC dále přinesla oznámení desktopového macOS 10.14 Mojave. Asi nejvíce ohlasu sklidil nový „dark mode“, díky kterému si bude možné prostředí systému přepnout do tmavých barev. Stacks umožní shlukovat dokumenty na ploše, Finder má nové možnosti zobrazování včetně metadat, nástroj pro screenshoty umí nahrávat videa a Mac App Store prošel kompletním předěláním. Apple také oficiálně potvrdil, že v budoucnu bude možné na macOS spouštět aplikace pro iOS. S podporou touchpadu a tak dále. Zajímavě se jeví Create ML, díky kterému bude možné na Macu trénovat algoritmy pro AI. Apple také jasně naznačil, že OpenGL už to má v případě Macu za sebou a firma teď bude tlačit Apple Metal. Novinky v macOS Mojave jsou zde.

Novinky přináší také watchOS 5 (soutěžení v aktivitách, měření nových cvičení, funkce vysílačky, podcasty, úprava notifikací) a tvOS 12 (podpora Dolby Atmos, více obsahu ve 4K a HDR).

Apple rovněž přinesl pár čísel kolem obchodu App Store: Registrováno je 20 milionů iOS vývojářů, do obchodu týdně zavítá 500 milionů uživatelů a vývojáři už z App Store získali na tržbách 100 miliard dolarů.

Atari spustilo kampaň na Indiegogo na retro konzoli Atari VCS. Firma chtěla 100 tisíc dolarů, dnes už má přes 2,7 milionu dolarů. VCS má design modelu Atari 2600, APU od AMD, které obsahuje Radeon R7 a Bristol Bridge A10, 4 GB RAM, 32 GB eMMC úložiště, čtyři USB 3.0 porty, Bluetooth 5 nebo Wi-Fi 802.11ac. Přístroj je postavený na Ubuntu a vedle hraní retro her z Atari tak nabídne také další, například multimediální funkce.

Microsoft tedy přeci jenom koupil GitHub a na trhu začaly pohyby. GitLab hlásí, že denně roste v počtu repositářů asi desetinásobně. U lepších tarifů také začal nabízet slevu 75 procent pro nově příchozí zákazníky. Přichází rovněž nabídka verzí Gold a Ultimate pro školy a open source zdarma. Nárůsty vidí také Bitbucket. Tržní hodnota firmy Atlassian, která Bitbucket vlastní, tento týden na burze narostla o miliardu dolarů. GitHub každopádně uvádí, že žádné signifikantní odlivy nepozoruje.

Zdá se, že se japonský Sharp opět chystá na trh s osobními počítači, který po dlouhé době opustil v roce 2010. Sharp totiž za 36 milionů dolarů kupuje PC sekci od Toshiby. Zřejmě jde o jisté ambice Foxconnu, který Sharp koupil v roce 2016 za 3,5 miliardy dolarů.

Nvidia dále rozšiřuje své ambice. Na Computexu představila vývojářskou platformu/SDK pro robotiku s názvem Isaac a také počítač Jetson Xavier. Ten využívá možností AI a je určený pro pohánění robotů.

Qualcomm představil čip Snapdragon 850, který je určený pro využití v noteboocích. Jádra mají takt 2,95 GHz, součástí je integrovaný LTE modem X20 a podle slibů může pomoci k výdrži baterie i „několik dní“. Jako první ho mají v počítačích s Windows 10 nasadit Asus, Lenovo a HP a postupně se mají přidat další.

Deutsche Telekom a Vodafone spouští první provoz roamingu v rámci sítí NB-IoT pro internet věcí. Tu Vodafone provozuje také v Česku.

Microsoft brzy v rámci cloudu Azure začne nabízet virtuální stroje s až 12 TB paměti, poběží na procesorech Intel Xeon. Azure také nabídne „standardní SSD“ za lepší cenu. Nemají mít takový výkon, dostupnost a podobně ale mají být zajištěny.

Fitbitu se podařilo expedovat už milion nedávno vydaných chytrých hodinek Versa. Zatím nejde o spásné číslo, ale prodeje se vyvíjí dobře a jde o prozatím nejrychleji prodávaný výrobek od Fitbitu. IDC ukazuje, že trh s wearables v posledním kvartálu meziročně rostl o 1,2 procenta, což je výrazné zpomalení. Trhu s podílem kolem 50 procent s přehledem vévodí Apple.

Do OpenVPN si lze přidat algoritmy pro post-kvantovou kryptografii (PQC). Microsoft ve formě open source zveřejnil projekt PQCrypto-VPN. K dispozici je na GitHubu.

Firma OneLogin, která v roce 2016 koupila českou společnost Portadizískala novou investici ve výši 22,5 milionu dolarů. S novými penězi jako řada dalších technologických firem zakládá nové kanceláře v rychle rostoucím Seattlu.

BRAND

SAP se připojuje k dalším hráčům a začíná nabízet služby pro blockchain. Konkrétně jde o SAP Cloud Platform Blockchain Services, které jsou nyní dostupné v ostré verzi. Firma zároveň uvádí, že její zákazníci jsou ve zkoumání a případném nasazování blockchainu ve velice raných fázích. SAP také uvádí C/4HANA, kde kombinuje několik akvizic z posledních let – Hybris, Gigya a CallidusCloud.

Patreon kupuje firmu Kit. Patreon je služba, kde mohou fanoušci finančně podporovat například tvůrce videí na YouTube a řadu dalších profesí. Kit vytváří systém, pomocí kterého mohou tito tvůrci svým fanouškům posílat fyzické zboží a vše spravovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).