Hlavní navigace

Tom Sweet (Dell): Kapitál máme, prioritou je splácet dluh a investovat

31. 10. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Finanční ředitel Dellu v rozhovoru mluví o stažení z burzy, spojení s EMC a dalších plánech.

Tom Sweet řadu let působí jako finanční ředitel (CFO) a senior viceprezident ve společnosti Dell. Prošel s ní i stažením z burzy a obří akvizicí firmy EMC. V rozhovoru pro Lupu v texaském Austinu mluví o investicích, počítačovém trhu, dluhu a rozprodeji částí společnosti.

Dell už je nějakou dobu soukromou firmou a je pryč z burzy. Jaký je v tom pro vás osobně rozdíl?

Upřímně, asi tak 85 až 90 procent je beze změny. Skutečný rozdíl je v tom, jak můžeme přemýšlet o rozdělení zdrojů, investicích, časových horizontech a můžeme být trpěliví v tom, než investice do něčeho začne něco přinášet. Být soukromě vlastnění znamená nemuset se soustředit na 90denní cykly v reportování a nebýt svázaní se zisky na akcii. Nemusíte se obávat reakcí akcionářů. Samozřejmě máme čtvrtletní cíle, ale zároveň se soustředíme na dělání dobrých investic a takové investice mohou zabrat několik let. Je to koncept trpělivosti, dlouhodobých investic a udržování správného cash flow.

Jaká je tedy vaše současná investiční strategie?

Řešíme věci, jako kolik investujeme do výzkumu a vývoje (R&D), jak rychle se tyto investice překlopí do dolarů a provozního zisku, do čeho investovat, aby to zákazníkům něco přineslo, investujeme do našeho dodavatelského řetězce. Máme dlouhý seznam toho, kam investovat. Někde návratnost není tak rychlá, ale je třeba například investovat do infrastruktury a zefektivňovat tak naše procesy. Naši vlastníci, což jsou Michael Dell a Silver Lake Partners, mají dlouhodobé investiční vidění.

Co jsou priority?

Asi víte, kam se zhruba IT trh ubírá. My si chceme být jistí, že máme to, co zákazníci pro tyto přesuny potřebují. Když máte například legacy IT v serverovně a chcete se posunout dál, musíme mít, co k tomu je potřeba. Například nástroje umožňující přesun aplikací do cloudu. Jsme na obou stranách, jak v tradičním světě, tak v tom novém, cloudovém.

Vaše roční investice do R&D jsou 4,5 miliardy dolarů. Lze očekávat, že toto číslo poroste?

Myslím si, že v průběhu času poroste, ano. V současné době se na celková čísla díváme a analyzujeme, zda vše investujeme ve správných oblastech. Chceme peníze na R&D investovat tam, kde je největší potenciál pro růst. A nejspíše chceme minimalizovat či redukovat investice do méně vyspělých či nestabilních oblastí, kde trh klesá. To neznamená, že tento trh nebudeme podporovat, ale že se redukují investiční ambice. To je práce, kterou zrovna děláme.

Tom Sweet, finanční ředitel (CFO) společnosti Dell.
Autor: Jan Sedlák

Tom Sweet, finanční ředitel (CFO) společnosti Dell.

Tím klesajícím trhem zřejmě myslíte ten počítačový. Znamená to, že pro vás investice do PC nebudou v následujících letech tak zásadní?

Počítačový byznys je pro nás velmi důležitý. Ale na trhu jsou rozhodně velké výzvy, v posledních několika letech celkově klesá. Když se podívám na predikce na další tři, čtyři roky, očekávají se další čísla pod nulou, případně procento růstu. Takže to přinejlepším bude stagnující trh. Navíc se trh konsoliduje – tři největší hráči (Dell, HP, Lenovo) konsolidují své podíly a menší hráči se stávají slabšími. Probíhá zde organická konsolidace, ze které budeme profitovat. Podíl na trhu nám roste už 15 kvartálů za sebou. Rozhodně tedy nadále budeme investovat, zajímají nás nové formy počítačů a různá nová rozhraní. R&D investice do našeho počítačového byznysu budou pokračovat.

A co akvizice? Máte ambice a peníze na další nákupy?

Máme velice aktivní rizikový fond (Dell Ventures – poznámka redakce). V posledních letech jsme dost nakupovali a integrovali. Nyní jsme každopádně hodně zaměstnaní odkupem a začleňováním EMC. Do startupů chceme dál investovat. Máme k dispozici kapitál. Nyní ale také musíme nějaký čas věnovat tomu, abychom zjistili, jaké je naše portfolio, kde jsou nějaké překryvy a tak dále. Monitorujeme, co se děje na trhu a kam to celé směřuje. Je možné, že zjistíme, že nějaké technologie interně připravené nemáme, v tom případě bychom pak nakupovali. Ale není to jenom o akvizicích, dá se i investovat, vytvářet partnerství. Každopádně očekávám, že nadále v těchto oblastech budeme aktivní.

Jak velký by měl být poměr mezi tržbami a výdaji na výzkum a vývoj?

Společné tržby s EMC nyní máme přes 70 miliard dolarů ročně. A jak jste zmínil, investice do R&D máme 4,5 miliardy dolarů. Dle mého je to správný poměr. Ale záleží to také na jednotlivých sekcích. Třeba v datacentrech a infrastruktuře se investuje větší poměr než v PC. U VMwaru, který pod nás nyní spadá, jsou investice také vyšší. Ale když to zprůměrujeme, jsme s číslem spokojení.

Skončili jste už s rozprodejem částí firmy? V posledních měsících jste toho prodali dost, Perot Systems, softwarovou sekci a podobně.

Současné portfolio budeme nadále zkoumat a hodnotit. Prozatím jsme prodali tři sekce – služby, software a dokumentovou část, která přišla s EMC. Budeme to dále zkoumat a uvidíme.

Zmínil jste se, že Dell má kapitál na investice a podobně. Zároveň ale máte nemalý dluh. Michael Dell uvedl, že je lepší dluh, než být na burze a vyplácet dividendy. Co vy na to?

Myslím si, že Michael poukazoval na to, že někteří konkurenti (zejména Hewlett Packard Enterprise – poznámka redakce) poukazují na to, že nás dluh vyhladoví a že to nezvládneme. Skutečnost je taková, že máme takové cash flow, které dokáže dluh obsloužit. Michael také poukazoval na to, že veřejně obchodovatelné firmy platí za všechny ty odkupy akcií či dividendy větší sumy než my za splácení dluhu. To je ten kontext. Máme jasné plány, jak dluh snižovat a jak s ním pracovat. Současnou prioritní prací s naším kapitálem je splácet dluh.

Budete někdy firma bez dluhu?

Nemyslím si, že bychom byli kompletně bez dluhu. Nemyslím si, že je to dobrá kapitálová struktura. Co chceme dělat, je to, že chceme dluh v následujících 18 až 24 měsících dostat na mnohem menší poměry k zisku EBITDA.

Vidíte tradiční byznys Dellu jako servery jako určitou komoditu?

Určité části se chovají jako komodita.

Takže vaší prioritou bude prodávat kompletní set produktů?

Máte velkou pravdu. Trh se tak nějak rozděluje. Některé části kolem serverů se chovají podobně jako PC trh, je to komodita, která se musí dobře nastavit, aby dělalo smysl ji dodávat na trh. Na to se soustředíme. A pak nás zajímají kompletní sestavy, kde pomáhá EMC.

Proč jste prodávali Perot Systems? Ten se zabýval IT službami a tam jsou peníze navíc, nebo ne?

Ano, byl to ziskový byznys. Ale je to spíše konzultační byznys, outsourcing. S EMC nyní máme vlastní konzultační tým. A důležitým faktorem také bylo to, že nás Perot stavěl do role konkurence systémových integrátorů. Teď s nimi můžeme navazovat lepší spolupráci.

Považujete současné portfolio v datacentrech za dostačující? Máte servery, storage a tak dále, ale chybí vám „core“ sítě typu Cisco či Juniper.

Neřekl bych, že máme kompletní portfolio, protože nikdy nejste hotoví a kompletní. Ale nemyslím si, že bychom měli nějakou motivaci k budování byznysu, který by konkuroval Ciscu. Naši zákazníci nám říkají, že mají nás a také Cisco a že do sebe máme dobře zapadat a vše dobře spolupracovat. S firmami typu Cisco chceme být partneři. Musíme ale sledovat, co se na trhu chystá a být u toho. K tomu lze použít více mechanismů.

ebf - tip do článku - debata

Cítíte velký tlak ze strany čínských konkurentů?

V Číně máme mnoho tuhých soupeřů, Huawei, Inspur a další. Rostou, chtějí růst a vidíme, že jsou velice agresivní. Jsou silní doma v Číně, ale nyní se prosazují i v Evropě. Takže ano, určitě je pozorujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).