Hlavní navigace

Slovenský telekomunikační úřad neustoupí kvůli TPP televizím

5. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
5. 2. 2008

Ani jednotný postup všech slovenských analogových televizí proti návrhu Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) nepřinutí autora dokumentu, Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚSR), k zásadním změnám v harmonogramu digitalizace. Slovenskému deníku Sme to řekl předseda úřadu Branislav Máčaj.

Komerční televize Markíza, Joj, TA 3 a veřejnoprávní Slovenská televize minulý týden vydaly společné prohlášení, v němž odmítají vypínání některých analogových vysílačů už v letošním roce. Zároveň žádají TÚSR, aby stanovil jasné podmínky, po jejichž naplnění lze opouštět analogové kmitočty. Základním požadavkem televizí je zachování televizního signálu pro všechny diváky, a to v jakékoli fázi přechodu na zemské digitální vysílání.

Základním problémem je, že televize chtějí odkládat digitalizaci na neurčito, chtějí určovat podmínky výběrového řízení na provozovatele digitální sítě, včetně povinnosti úřadu akceptovat kandidáty televizí do výběrových komisí, což je v rozporu se zákonem, řekl deníku Sme předseda TÚSR. Zároveň dodal, že televize chtěly zasahovat do rozhodování provozovatele digitální sítě, kdy, kde a za jakých podmínek tuto síť spustí. To je také v rozporu se zákonem, konstatoval Máčaj.

ICTZ23

TÚSR se podle svého předsedy dohodl s vysílateli na osmnácti sporných bodech, tři základní požadavky televizí ale odmítl akceptovat. Televize nakonec smetly ze stolu i dohodnutých osmnáct bodů, a to je výsledek celoroční diskuse. Ve své horlivosti při kritice tohoto dokumentu šly tak daleko, že odmítly i ty části, které do něj byly zakomponované na jejich výslovnou žádost, upozornil Máčaj. Úřad teď podle něj zkoumá další připomínky k TPP, ale ze svého názoru nesleví.

Spor televizí se slovenským telekomunikačním úřadem staví do zajímavé pozice slovenskou investiční skupinu J&T. Zatímco na Slovensku této firmě patří druhá největší komerční televize Joj a pro tu je výhodné udržet co nejdéle analogové vysílání s omezeným počtem televizních programů, v České republice tato skupina připravuje vlastní zpravodajský digitální kanál Z 1, jehož zástupci opakovaně vystupovali proti televizi Nova jako největšímu „zdržovači“ digitalizace.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.