Hlavní navigace

TV Noe jedná o zařazení do multiplexu 4, nelíbí se jí ale plány s DVB-T2

12. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
12. 8. 2010

Křesťanská televize Noe by ráda obnovila zemské digitální vysílání v Praze, které skončilo 23. července poté, co společnost Czech Digital Group (CDG) musela se svým multiplexem 3 vyklidit vysílací kanál 46. Martin Holík, druhý jednatel společnosti Telepace, která televizi provozuje, serveru DigiZone.cz potvrdil, že kvůli obnovení vysílání stanice jednala i s konkurenčním operátorem multiplexu 4, společností Telefónica O2.

K TÉMATU: Praha přišla o dva digitální programy: Primu HD a televizi Noe

Vypnutím multiplexu na 46. kanálu se Telepace dostala do obtížné situace. Je bombardována stovkami telefonátů a mailů diváků s žádostí o obnovení pražského DVB-T vysílání, zejména těmi, kteří svými dary vysílání TV Noe podporují, přiznává Holík. Televize má podle něj dvě možnosti: vyčkat na možné předběžné opatření soudu, kterým si chce CDG vymoci obnovení vysílání svého multiplexu 3 na pražském kanále 46, nebo přechod do jiné digitální sítě.

ČTĚTE TAKÉ: Křesťanskou TV Noe finančně podporuje přes 40 tisíc drobných dárců

Uskutečnilo se setkání Telepace se zástupci provozovatele multiplexu 4, společností Telefónica O2. Její možnosti jsou zajímavé, jisté úskalí představuje užití komprese DVB-T2. Jednání budou pokračovat, uvedl Holík. O využití vysílacího standardu DVB-T2 v multiplexu 4 zatím Telefónica O2 veřejně nehovořila. V současné době v této síti vysílá ve standardu DVB-T, a to jak v kompresním systému MPEG-2 (program O2 Info), tak MPEG-4 (programy ČT HD a Nova HD).

ROZHOVOR: Televize Noe potřebuje třicet tisíc dárců, říká její ředitel

Podle Holíka je návrat televize Noe do zemského digitálního vysílání v Praze otázkou peněz. Společnost Telepace považuje za primární způsob šíření svého programu s názvem TV Noe satelitní vysílání DVB-S, které nabízí jak divákům k individuálnímu příjmu DTH, tak i provozovatelům televizních kabelových rozvodů. Toto pak doplňuje vysíláním na internetu, vysvětluje jednatel licencované společnosti TV Noe.

MMF24

Další způsoby šíření signálu jsou pro nízkorozpočtovou TV Noe podle Holíka spíše „na přilepšení“. I když je jasné, že v husté městské zástavbě může být kvůli zastíněnému výhledu na satelit zejména v nižších podlažích DVB-T jedinou možností příjmu. To je také hlavním důvodem, proč Telepace nesla náklady spojené s DVB-T vysíláním v pro Prahu a okolí, vysvětluje. Ze stejného důvodu vysílá Noe v regionálních multiplexech DVB-T v Klimkovicích u Ostravy a v Českých Budějovicích.

Pro Telepace připadají z výše uvedených důvodů v úvahu sítě lokální nebo síť regionalizovatelná, nebo síť experimentální, tedy s nízkými náklady, uzavřel Holík.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).