Hlavní navigace

Praha přišla o dva digitální programy: Primu HD a televizi Noe

23. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Úderem půlnoci přestal v Praze vysílat multiplex 3 na menších vysílačích Strahov, Ládví a Zelený pruh. Digitální síť na kanále 46 obsahovala část stejných programů jako multiplex 3 ze silných vysílačů Žižkov a Cukrák, navíc ale nabízela televize Prima HD a Noe. Ty už není možné pozemní cestou naladit, protože Český telekomunikační úřad (ČTÚ) provozovateli této sítě, společnosti Czech Digital Group (CDG) odebral oprávnění pro digitální vysílání na kanále 46. Firma CDG se hodlá proti tomuto rozhodnutí bránit u soudu.

ČTÚ tvrdí, že rozhodnutí není definitivní

ČTÚ svým rozhodnutím ze dne 22.7.2010 odebral společnosti CDG individuální oprávnění k využívání kmitočtového kanálu 46. Ke dni doručení tohoto rozhodnutí ČTÚ je společnost CDG nucena na tomto kmitočtovém kanálu ukončit šíření digitálního televizního vysílání, oznámil ve čtvrtek podvečer mimořádnou tiskovou zprávou Tomáš Vlček, výkonný ředitel CDG. Z tohoto důvodu nebude možné v Praze a okolí od 24:00 hodin dne 22.7.2010 sledovat vysílání televizních stanic Noe a Prima v HD rozlišení, dodal. Firma se prý proti verdiktu ČTÚ odvolá, vysílání nicméně vypnout musela.

Zcela jinak se ale k rozhodnutí staví předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Ve věci stále probíhá správní řízení, společnost CDG podala proti rozhodnutí rozklad. Musíme vyčkat verdiktu rozkladové komise, řekl šéf telekomunikačnímu úřadu ve čtvrtek večer serveru DigiZone.cz. Odvolání však podle Dvořáka nemá odkladný účinek pro vypnutí digitálního vysílání na pražském kanálu 46. V případě, že by CDG se svým odvoláním uspěla, mohla by toto vysílání obnovit. S touto interpretací však zcela nesouhlasí Tomáš Vlček. My jsme už odvolání podali, proti rozhodnutí ČTÚ z března tohoto roku. Toto je rozhodnutí o našem odvolání, proti kterému se už nedá odvolat, řekl serveru DigiZone.cz.

Mux 3 - pokrytí Praha 46. kanál

Mapa pokrytí multiplexu 3 na kanálu 46 z pražských vysílačů Strahov, Ládví a Zelený pruh. Toto vysílání o půlnoci na dnešek skončilo. (Zdroj: Czech Digital Group)

Rozhodne patrně až soud, do té doby se vysílat nebude

Tomáš Vlček hlavička 150

Nechápu, proč Pavel Dvořák tvrdí, že je ještě možné odvolání, když nám dnes ČTÚ prostřednictvím datové zprávy oznámila, jak se postavila našemu odvolání proti dřívějšímu výroku ČTÚ, že tento kanál nesmíme využívat, říká Vlček. Jediným opravným prostředkem je už jen soud. Na ten se zcela určitě obrátíme, ujistil. Jenže ani žaloba nemá odkladný účinek a multiplex 3 tak na pražském kanálu 46 vysílat nebude – minimálně do doby, než CDG v soudní při vyhraje a vysílací kanál obhájí. Pro diváky v Praze a středních Čechách to znamená jediné: multiplex 3 naladí pouze na kanálu 59 z vysílačů Žižkov a Cukrák s programy Public TV, Z1 a rádiem Proglas.

V Praze je tedy ode dneška možné pozemní cestou naladit patnáct digitálních televizí místo šestnácti. Fakticky jde ale o jedenáct originálních programů (televize Nova a ČT 1 vysílají v metropoli jak ve standardním, tak vysokém rozlišení (HDTV), a podobně na tom byla i Prima, kterou lze ode dneška naladit pouze ve standardním rozlišení v multiplexu 2 na kanálu 41). Jediným programem, o jehož příjem diváci přišli, tak zůstává křesťanská televize Noe. Vyjádření jejího ředitele Leoše Ryšky se serveru DigiZone.cz nepodařilo ve čtvrtek večer získat, nezvedal mobilní telefon. Pro Noe však šlo o jediný způsob, jak se více dostat k divákům pozemní cestou (pokud nepočítáme malé lokální multiplexy v Klimkovicích u Ostravy a Včelné u Českých Budějovic).

Televize si za vysílání platily, CDG bude chtít náhradu škody

TV Noe logo

Jak Prima, tak televize Noe za digitální vysílání na pražském kanálu 46 platily a mají s CDG podepsané platné smlouvy. Podle Tomáše Vlčka tak ČTÚ firmu ekonomicky poškodila a operátor proto bude soudní cestou vymáhat úhradu škody. Ve smlouvách mezi televizemi a CDG však chybí pasáž, která by provozovatelům televizních stanic umožňovala vymáhat škodu na operátorovi multiplexu, pokud nebudou moci vysílat na kanálu 46. Každopádně nás stát poškodil, tak po něm budeme vymáhat úhradu škody, shrnul Tomáš Vlček. Výši předpokládané škody však neupřesnil.

Proč vlastně ČTÚ odebral multiplexu 3 pražský kanál 46? Jeden provozovatel nemůže mít dva kanály na jednom území. Je to plýtvání kmitočty, prohlásil loni v červenci předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Firma se loni v listopadu proti odnětí kanálu odvolala, od té doby věc řešila rozkladová komise v čele s Pavlem Dvořákem. Písemní rozhodnutí této komise obdržela CDG ve čtvrtek odpoledne a na jeho základě se rozhodla o půlnoci na dnešek vysílání na 46. kanále ukončit. Hrozí tak, že se v této digitální síti neobjeví ani nová česká inzertní televize InzertMax, která si naplánovala start vysílání na letošní říjen.

InzertMax nemá na pozemní digitální vysílání nárok

Na vysílání v multiplexu 3 na pražském kanálu 46 však InzertMax nemá nárok. Objevila by se v této síti pouze jako program převzatý ze satelitu, neboť majitel InzertMaxu obdržel od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci pro satelitní vysílání. To však nevylučuje jeho pozemní digitální vysílání, pokud je v některé ze sítí volná programová pozice a operátor této sítě požádá RRTV o povolení převzatého vysílání. S televizí InzertMax jsme domluvení, zatím však není možné říct, zda v naší síti bude moci vysílat, konstatuje Tomáš Vlček. InzertMax však pozemní vysílání v Praze uvádí ve svých propagačních materiálech pro potenciální inzerenty.

Pro CDG je odejmutí kanálu 46 v Praze velmi citelné, protože zde vysílala na třech vlastních vysílačích a mohla zde do své sítě umístit klienty, kteří si nepřáli vysílat pozemní cestou celoplošně. Firma se nyní odvolává na Technický plán přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který multiplexu 3 přímo přiděluje pražský kanál 46. Rozhodnutí ČTÚ o odnětí příslušných individuálních oprávnění tak zásadně odporuje nejen zákonu, ale také uvedenému vládnímu nařízení, říká Vlček. Společnost CDG se rozhodnutím ČTÚ cítí silně poškozena a podnikne proti němu veškeré právní kroky, dodává.

InzertMax - předpokládané pokrytí DVB-T Praha

InzertMax láká na svoje pozemní vysílání v pražském multiplexu 3 na kanále 46. Z obchodního hlediska je jeho vypnutí pro televizi problém. (Zdroj: InzertMax)

BRAND

ČTÚ oznámí změny v Technickém plánu přechodu

Stížnost CDG však nemusí dopadnout na úrodnou půdu, protože ČTÚ plánuje změny v Technickém plánu přechodu. Veřejně je oznámím 2. srpna na pravidelné snídani s novináři, řekl serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Uvolněný kanál 46 v Praze by mohly využít České Radiokomunikace pro test zemské digitální televize druhé generace DVB-T2, který plánují už na letošní říjen. K tomu se ale Dvořák nevyjádřil. Multiplexu 3 už zbyly pouze vysílače velkého výkonu, které si pronajímá od Českých Radiokomunikací a pět malých dokrývačů ve středních, západních a severních Čechách.

Televize Noe by mohla při dlouhodobějším výpadku multiplexu 3 na kanálu 46 v Praze jednat s Telefónikou O2 o zařazení do konkurenční digitální sítě 4. U Primy HD se to ale nedá předpokládat, neboť s CDG je tato televize majetkově a personálně propojená, a tudíž u ní může čerpat určité výhody. U Telefóniky O2 by šlo čistě o komerční vztah. Navíc není jasné, zda by provozovatel multiplexu 4 umožnil novým programům vysílat pouze v Praze, nebo by požadoval šíření signálu i v Brně a Ostravě, kde tato síť rovněž vysílá.

Rozhodl ČTÚ správně, když multiplexu 3 odebral pražský kanál 46?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).