Hlavní navigace

Twitter zablokoval v Rusku účet krajně pravicového Pravého sektoru

Autor: Twitter.com
Martin Vyleťal

Stalo se tak tři dny poté, co si zastupující ředitel ruského regulačního úřadu Roskomnadzor postěžoval, že Twitter nemaže závadný obsah a pohrozil jeho zablokováním.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco všude jinde na světě je twitterový účet volného uskupení nacionalistických, krajně pravicových a částečně paramilitantních organizací na Ukrajině @PravyjSektorRus i nadále k dispozici, z Ruska se na něj nedostanete. 

Twitter přístup na účet zablokoval jen tři dny poté, co si zastupující ředitel ruského regulačního úřadu pro dohled nad médii Roskomnadzor Maxim Ksenzov v rozhovoru pro deník Izvestija postěžoval, že Twitter na¨rozdíl například od YouTube nereaguje na upozornění úřadu o závadném obsahu a kategoricky odmítá obsah mazat.

Ksenzov v rozhovoru naznačil, že takové jednání nevyhnutelně povede k úplnému zablokování Twitteru v Rusku. Současně Twitter označil mikroblogovací službu za globální politický nástroj.

Mohli bychom Twitter či Facebook zablokovat ze dne na den. Nevidíme v tom žádný problém. Pokud dojdeme k názoru, že vypnutí sociálních sítí způsobí menší škody ruské společnosti než nekonstruktivní postoj vedení těchto mezinárodních firem, pak učiníme to, co od nás požaduje zákon, uvedl Ksenzov. 

Záhy si za tuto výhružku vysloužil kritiku od ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Ten ho pokáral na svém facebookovém profilu.

root linux t

Jako aktivní uživatel sociálních sítí se domnívám, že ruští zákonodárci jsou povinni sledovat tyto sítě i jejich uživatele. Nicméně jednotliví státní úředníci, kteří mají tuto oblast na starosti, by měli občas zapnout mozek a nedávat rozhovory, ve kterých oznamují uzavření sociálních sítí, prohlásil Medveděv.

Ksenzov ale nezůstal u pouhé výhružky vypnutí sociálních sítí. Nejlepší cestou, jak ochránit společnost před cizími vlivy, je podle něj vytvoření vlastních, ruských služeb, které by ani nemusely mít ambice fungovat globálně. V poslední době, zejména v souvislosti s děním na Ukrajině, se s podobnými nápady v Rusku roztrhl pytel. Zcela vážně si s nimi pohrává ruská vláda i prezident.