Hlavní navigace

Twitteru hrozí v Rusku zablokování. Je to politický nástroj, tvrdí ruský regulátor

16. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Twitter.com
V srpnu začne platit nový ruský zákon, který má do legislativy zakomponovat pojem bloggera. Regulačnímu úřadu Roskomnadzoru se ale nelíbí ani Twitter.

„S Facebookem a Youtube spolupracujeme bez problémů. Po upozornění většinou závadný obsah smažou. Twitter to ale kategoricky odmítá,“ tvrdí v rozhovoru pro deník Izvestija Maxim Ksenzov, zastupující ředitel úřadu Roskomnadzor, tedy orgánu pro dohled nad komunikacemi a IT. 

„Zablokování Twitteru se tak stává v podstatě nevyhnutelné,“ dodává Ksenzov, který považuje mikroblogovací službu za globální politický nástroj. 

Nejlepší cestou, jak ochránit společnost před cizími vlivy, je podle něj vytvoření vlastních, ruských služeb, které by ani nemusely mít ambice fungovat globálně. 

KL24

„Ruský internetový trh má podle našich odhadů kolem 600 milionů uživatelů. Pokud bude stát a místní internetová scéna spolupracovat, můžeme vytvořit vlastní online svět, ve kterém si bude moci každý vybrat mezi ruskými a zahraničními službami,“ potvrzuje Ksenzov kurs, kterým se Rusko pomalu vydává.

Blokování sociálních sítí je po Arabském jaru a dalších lidových bouřích, při kterých Twitter fungoval jako symbolické i praktické pojítko protestujících, novým nástrojem politiků k oslabení možné opozice. S oblibou s tím operuje turecký premiér Erdogan, jemuž ale soud blokování Twitteru zakázal. Před nedávnými volbami tak aspoň zablokoval Youtube. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).