Hlavní navigace

Twitteru hrozí v Rusku zablokování. Je to politický nástroj, tvrdí ruský regulátor

Autor: Twitter.com
Jan Beránek

V srpnu začne platit nový ruský zákon, který má do legislativy zakomponovat pojem bloggera. Regulačnímu úřadu Roskomnadzoru se ale nelíbí ani Twitter.

„S Facebookem a Youtube spolupracujeme bez problémů. Po upozornění většinou závadný obsah smažou. Twitter to ale kategoricky odmítá,“ tvrdí v rozhovoru pro deník Izvestija Maxim Ksenzov, zastupující ředitel úřadu Roskomnadzor, tedy orgánu pro dohled nad komunikacemi a IT. 

„Zablokování Twitteru se tak stává v podstatě nevyhnutelné,“ dodává Ksenzov, který považuje mikroblogovací službu za globální politický nástroj. 

Nejlepší cestou, jak ochránit společnost před cizími vlivy, je podle něj vytvoření vlastních, ruských služeb, které by ani nemusely mít ambice fungovat globálně. 

Content 2017 - tip Footshop

„Ruský internetový trh má podle našich odhadů kolem 600 milionů uživatelů. Pokud bude stát a místní internetová scéna spolupracovat, můžeme vytvořit vlastní online svět, ve kterém si bude moci každý vybrat mezi ruskými a zahraničními službami,“ potvrzuje Ksenzov kurs, kterým se Rusko pomalu vydává.

Blokování sociálních sítí je po Arabském jaru a dalších lidových bouřích, při kterých Twitter fungoval jako symbolické i praktické pojítko protestujících, novým nástrojem politiků k oslabení možné opozice. S oblibou s tím operuje turecký premiér Erdogan, jemuž ale soud blokování Twitteru zakázal. Před nedávnými volbami tak aspoň zablokoval Youtube. 

Našli jste v článku chybu?
17. 5. 2014 11:44

Poslední dobou je na internetových diskuzích v Česku spousta těch, kteří se vyjadřují tak, jako by do toho Ruska skutečně chtěli. Navrhl bych tedy výměnu těchto lidí za Rusy, kteří z tohoto totalitního státu naopak chtějí odejít do EU, znám jich dost.

20. 5. 2014 21:34

Aha, takže co je na YouTube je pravda pravdoucí a fotky se navíc nedají zmanipulovat. A rok pořízení záznamu poznáte podle písma.