Hlavní navigace

Twitter změnil svá pravidla proti trollům, výhrůžkám a násilí

30. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Twitter.com
Tlak na to, aby sociální sítě účinněji bojovaly s nadávkami, hrozbami a obtěžováním, nese své ovoce. Zatím bohužel hlavně v oblasti PR.

„Ochrana před nadávkami a obtěžováním je důležitou součástí toho, aby se lidé na Twitteru mohli svobodně vyjadřovat,“ tvrdí na firemním blogu Megan Cristina z Twitteru. Firma proto upravila svá pravidla, která teď mají jasněji říkat, co se v tweetech smí a co už je za hranou.

Pokud ale porovnáte novou verzi (zde) s tou předcházející (zde), najdete jen minimální rozdíly. Z původního odstavce Abuse and Spam jsou například odstavce dva a některé položky se přesunuly do nového odstavce Abusive Behavior.

V pravidlech se nově objevuje slovo terorismus – k zákazu používání výhrůžek násilím či podněcování násilí totiž přibyl výslovný zákaz podněcování k terorismu.

Twitter také mírně přeformuloval definici obtěžování – omezení či zákazu se může dočkat účet, jehož primárním účelem je posílat ostatním urážlivé či obtěžující tweety. V původních pravidlech to musel být účel jediný.

A přibyla nová položka týkající se nenávistného chování. Ta výslovně zakazuje podněcování k násilí nebo přímé útoky na základě rasy, etnika, národnosti, sexuální orientace, pohlaví, vyznání, věku, zdravotního handicapu či nemoci.

ebf - témata 1

Twitter v podmínkách nově upravuje také svou reakci na situaci, kdy někdo nahlásí sebevražedné nebo sebepoškozující chování jiného uživatele. V takovém případě si vyhrazuje právo dotyčného kontaktovat.

Sečteno a podtrženo, jde o změny pozitivní, ale spíše kosmetické. A spíše než na tom, co je napsáno v pravidlech, bude záležet na tom, jak se Twitteru bude dařit tato pravidla v praxi prosazovat. Zatím příliš úspěšný není – jak letos v únoru přiznal i tehdejší šéf Twitteru Dick Costolo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).