Hlavní navigace

Týden, který byl doslova nabitý událostmi z digitálního světa

4. 9. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - 35. týden roku 2010 se může pochlubit skutečně vydatnou dávkou událostí ze světa digitální televize, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí. Pravděpodobně nejvíce zaujala informace, že společnost Czech Digital Group, provozovatel multiplexu 3 je na prodej. Spouštělo se digitální vysílání dalších dvou sítí na trutnovské Černé hoře a na severu Čech pro změnu končil analog. V Berlíně pak začala největší evropská událost spotřební elektroniky, veletrh IFA, který se letos může pochlubit již svým padesátým ročníkem. Bylo ale toho mnohem víc.

Provozovatel multiplexu 3 je na prodej

Společnost Czech Digital Group (CDG), která provozuje třetí digitální multiplex, je na prodej. Informoval deník E15. Spekuluje se, že o koupi společnosti a tím pádem i multiplexu 3 mají zájem České Radiokomunikace, ale také společnost CET 21, která provozuje televizi Nova. Pro České Radiokomunikace by to byl logický krok, dnes totiž multiplex 3 smluvně provozují a všechny technologie již mají, změnil by se tedy pouze vlastník oprávnění. S akvizicí CDG a tím pádem sítě 3 by ale ČRa mohly narazit u Českého telekomunikačního úřadu. Byla by to významná změna na trhu, na kterou bychom museli reagovat. Provedli bychom analýzu a určili případného monopolního poskytovatele služeb pro šíření digitálního pozemního televizního signálu. Pak bychom v souladu se zákonem určili příslušné regulační povinnosti, řekl deníku E15 předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák. U televize Nova je zájem také pochopitelný. Pokud by získala multiplex 3 ona, měla by nejen více místa pro své kanály, ale zároveň by mohla oslabit pozici Primy a TV Barrandov.

Jakub Melín: Provozovatel třetího multiplexu je na prodej, o zájemcích se spekuluje

V Berlíně začal největší veletrh spotřební elektroniky v Evropě

V pátek začala v německém Berlíně jedna z nejočekávanějších událostí letošního roku, co se spotřební elektroniky týká – jubilejní padesátý ročník veletrhu IFA, který představuje největší novinky v této oblasti doslova z celého světa. Akce se koná na ploše více než 120 tisíc metrů čtverečních, kde bude více než 1164 stánků vystavovatelů. Pořadatelé očekávají, že za šest dní navštíví veletrh přibližně 250 tisíc návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. Jsou na něm představeny nové a inovované výrobky firem z celého světa. Účast firem z Česka přitom je naprosto minimální. Z akce je patrné, že se výrobci snaží v době doznívající ekonomické krize zaujmout nejen větší funkčností, estetikou, ekologičností ale i značně energeticky úspornými spotřebiči. V letošním roce se celosvětově počítá s prodejem spotřební elektroniky v řádu přes 580 miliard euro a v příštím roce má tento trh ještě o něco vzrůst.

IFA - slečna - promo

Miss IFA, která je tváří tohoto veletrhu. (Foto: archiv ifa-berlin.com)

Lukáš Polák: Začíná největší událost v oblasti spotřební elektroniky. České firmy účast ignorují
Lukáš Polák: V Berlíně vrcholí přípravy na padesátý ročník veletrhu IFA
Lukáš Polák: Rok 2010 a 2011 u Sharpu: Velký důraz na technologii Quatron
Lukáš Polák: Samsung předvedl novinářům v Berlíně, jak vypadá chytrý život
Lukáš Polák: LG ukázala v Německu svůj ultratenký třímilimetrový 3D televizor
Lukáš Polák: Veřejnoprávní televize ARD prezentuje v Berlíně nové služby. Uvidí je i Češi
Lukáš Polák: IFA: Konec analogu na satelitu se blíží, upozorňují německé stanice
Lukáš Polák: Samsung představil iVysílání České televize ve svých produktech
Lukáš Polák: Jak se točí živý vstup z veletrhu IFA? DigiZone.cz byl u toho

Další novinky z veletrhu IFA vám přinese server DigiZone.cz v průběhu příštího týdne.

Zlínsko a Valašsko se dočkalo digitální televize

Zemská digitální televize oficiálně dorazila na Zlínsko a Valašsko, dvě ze tří oblastí, které dosud postrádaly digitální signál. V úterý zahájila ostré digitální vysílání Česká televize. Takzvaný veřejnoprávní multiplex, který obsahuje čtyři programy ČT a sedm stanic Českého rozhlasu, lze naladit z vysílačů Tlustá hora u Zlína a Ploštiny u Valašských Klobouků. Oba vysílače tvoří jednofrekvenční síť na kanálu 33. Kavčí hory na nich zahájily digitální vysílání o dva měsíce dříve, než původně plánovaly. Komerční televize je budou následovat až příští rok na podzim. Tlustá hora a Ploštiny v budoucnu nahradí silný analogový televizní vysílač Javorina, který – ač na Slovensku – šíří vysílání analogových programů Nova a ČT 2 na Uherskobrodsku a středovýchodní Moravě. Česká televize zde měla digitálně začít vysílat až 31. října, nakonec se dohodla s Českými Radiokomunikacemi na dvouměsíčním urychlení.

Zlín

Už i na Zlínsku se dočkali digitální terestrické televize. (Foto: archiv DigiZone.cz)

Jan Potůček: Zlínsko a Valašsko se dočkalo digitální televize. Zatím však jen programů ČT

Stručně

V úterý o půlnoci skončilo zemské analogové televizního vysílání v části severních Čech. Konkrétně na Ústecku a Chomutovsku skončily všechny velké analogové televizní vysílače, a Česká televize společně s Primou ukončily vysílání i na většině analogových dokrývačů. Televize Nova tradičně k vypínaným vysílačům do poslední chvíle mlčela, nakonec však prostřednictvím Televizních novin oznámila, že kromě dvou hlavních vysílačů vypne i tři menší.

Jan Potůček: Zítra končí analogová televize na Ústecku. Které vysílače skončí?

Jedenáct místo čtyř digitálních televizních programů mohou přijímat od letošního týdne na klasickou televizní anténu obyvatelé východních Čech. Z trutnovského vysílače Černá hora začnou vysílat digitální sítě 2 a 3 se sedmi komerčními televizemi. Multiplex 2 obsahuje Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool a TV Barrandov, multiplex 3 televize Z1 a Public. Doposud z Černé hory vysílaly digitálně pouze čtyři programy České televize v multiplexu 1.

Jan Potůček: Východní Čechy se dočkají multiplexů 2 a 3 se sedmi digitálními televizemi
Jan Potůček: Multiplex 2 už vysílá z Černé hory, jeho pokrytí stouplo na 81% populace
Lukáš Polák: Multiplex 3 z Černé hory odstartoval ještě před půlnocí

Televize Prima během úterní půlnoci ukončilo analogové vysílání z libereckého Ještědu. Zároveň vypnula i analogové dokrývače závislé na tomto vysílači. K předčasnému vypnutí Primy na Ještědu došlo kvůli startu digitálního vysílání multiplexu 3 z krkonošského vysílače Černá hora, který využil kanál 60 – stejný jako analogová Prima na Ještědu. Oba silné vysílače by se navzájem rušily.

Jan Potůček: Na Ještědu dnes skončí analogová Prima, včetně návazných dokrývačů

TV Barrandov - Prostři pro tři

Digitální plnoformátová televize TV Barrandov v tomto týdnu výrazně rozšířila pokrytí Čech. Zatímco v úterý došlo ke spuštění multiplexu 2 z trutnovské Černé hory (kanál 61), o následující půlnoci přibyla stanice do již fungující sítě vysílané z libereckého Ještědu na kanálu 52. V současné době je tedy signál tohoto plnoformátového kanálu dostupný pro 80,56 % obyvatel České republiky.

Lukáš Polák: TV Barrandov vstoupila na Liberecko. O půlnoci odstartovala z Ještědu

Krátce po poledni byla ve čtvrtek dokončena „operace Praděd“. Po dvou dnech prodlevy zaviněné špatnými povětrnostními podmínkami opět nad Jeseníky vzlétl vrtulník Kamov Ka-32. Jak informoval server DigiZone.cz jeho spolupracovník David Kříž, během dvou letů umístil vrtulník na špičku nejvýše položeného českého vysílače laminátový tubus s anténním nástavcem pro digitální televizní vysílání a tlumič kmitů.

Jakub Melín: Operace Praděd úspěšná, vysílač má již novou anténu pro DVB-T

MM_SS3

V pátek došlo (nejen) na českém trhu k výrazné novince na poli kabelových a satelitních kanálů. Hallmark Channel společnosti Universal přestal úderem dvacáté hodiny existovat a na jeho pozici nastoupila okamžitě stanice, která se jmenuje stejně jako její provozovatel. Přechod od jednoho kanálu proběhl naprosto hladce, jak se ostatně můžete přesvědčit na jednom z videí, které umístil na server YouTube uživatel s přezdívkou TuneTamasha.

Lukáš Polák: Podívejte se, jak se Hallmark změnil na Universal Channel

Nejzásadnější událost toho týdne byla: