Hlavní navigace

Zlínsko a Valašsko se dočkalo digitální televize. Zatím však jen programů ČT

31. 8. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Zemská digitální televize oficiálně dorazila na Zlínsko a Valašsko, dvě ze tří oblastí, které dosud postrádaly digitální signál. Dnešním dnem zde zahajuje ostré digitální vysílání Česká televize. Takzvaný veřejnoprávní multiplex, který obsahuje čtyři programy ČT a sedm stanic Českého rozhlasu, lze naladit z vysílačů Tlustá hora u Zlína a Ploštiny u Valašských Klobouků. Oba vysílače tvoří jednofrekvenční síť na kanálu 33. Kavčí hory na nich zahájily digitální vysílání o dva měsíce dříve, než původně plánovaly. Komerční televize je budou následovat až příští rok na podzim. UVNITŘ MAPY POKRYTÍ

Místo analogové Javoriny digitální Tlustá hora a Ploštiny

Tlustá hora a Ploštiny v budoucnu nahradí silný analogový televizní vysílač Javorina, který – ač na Slovensku – šíří vysílání analogových programů Nova a ČT 2 na Uherskobrodsku a středovýchodní Moravě. Česká televize zde měla digitálně začít vysílat až 31. října, nakonec se dohodla s Českými Radiokomunikacemi na dvouměsíčním urychlení. I to však bylo větší – veřejnoprávní multiplex začal z Tlusté hory a Ploštin testovat již koncem minulého týdne. Důvod? Předpokládané rušení analogových dokrývačů programů ČT 1 a ČT 2, které využívají vysílací kanál 33, shodný s vysílacím kanálem digitální sítě ČT ze zmíněných dvou vysílačů.

Na kanále 33 v regionu vysílá několik analogových převaděčů ČT 1 a ČT 2, které ještě nemohou být vypnuté. Česká televize ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi řeší situaci s předstihem – ještě před tím, než digitální zemské vysílání sítě 1 z vysílačů Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny vstoupí do řádného provozu, vysvětlil už minulý týden Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Veřejnoprávní televize proto přeladila analogové převaděče programu ČT 1 ve Slušovicích a Liptálu na nové kanály (ve Slušovicích z 33. na 34. kanál a v Liptálu z 33. na 32. kanál). Diváci přijímající analogové zemské vysílání ČT 1 z těchto převaděčů musí na svých přijímačích přeladit předvolbu, pod níž mají první program České televize uložený, upozornil Janda.

Mux 1 - pokrytí Zlín Tlustá hora

Předpokládané pokrytí digitálního vysílání České televize ze zlínského vysílače Tlustá hora. Obrázek můžete kliknutím zvětšit. (Zdroj: České Radiokomunikace)

Nastanou další problémy s analogovými převaděči?

Potíže s rušením analogových převaděčů ČT ale nastávají i jinde. Podle čtenáře DigiZone.cz Jindřicha Čady například v Kyjově, kde vysílá analogová ČT 1 z vysílače Babí lom. Přijímáme ČT 1 analog na 33. kanále (STA) a pokud je během dne zapnut zlínský vysílač (multiplex 1), obraz řádně zrní a nejde ani teletext. Zatím v médiích neproběhla informace, co se s tím bude dělat – malé převaděče v okolí Zlína přeladily a velký vysílač nic? ptá se Čada. Sama Česká televize očekává potíže spíše na severní části dosahu signálu obou nových digitálních vysílačů, například u analogového převaděče ČT 1 ve Vsetíně – Semetíně a ČT 2 v Hodslavicích u Nového Jičína.

V jejich případě se ověřuje reálná míra rušení. Digitální zemské vysílání sítě 1 na 33. kanálu z Tlusté hory i Ploštin je proto od čtvrtku 26. srpna 2010 do konce měsíce vždy v denních hodinách uváděno do zkušebního provozu. Na základě kontrolních měření bude rozhodnuto o řešeních uvedených analogových převaděčů. Česká televize bude o zvoleném postupu informovat v tiskové zprávě a individuálně také místní samosprávu dotčených měst a obcí, sliboval již minulý týden Štěpán Janda z ČT. Ohrožených je celkem sedm analogových dokrývačů, z toho šest patří České televizi a jeden Nově (viz tabulka).

Kterým analogovým dokrývačům na Moravě hrozí rušení na kanálu 33
Program Lokalita Vysílač
ČT 2 Nový Jičín Hodslavice
ČT 1 Liptál Liptál
ČT 1 Lužná Lužná – obec
Nova Nový Hrozenkov Nový Hrozenkov
ČT 1 Olomouc Radíkov
ČT 1 Vsetín Semetín
ČT 1 Hodonín Babí lom

Zdroj: ČTÚ

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Oficiální start digitálního vysílání začne o půlnoci

Ačkoli Česká televize digitální vysílání na Zlínsku a Valašsku testuje již od minulého týdne, oficiálně je zahájí až o půlnoci na zítřek. Čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu budou první digitální kanály, které bude možné v tomto regionu naladit. Diváci si kvůli jejich příjmu musí pořídit digitální set-top-box k analogovému televizoru, nebo zcela nový digitální televizor. Digitální signál naladí na kanále 33. Z Tlusté hory Česká televize digitálně vysílá výkonem 100 kW, z Ploštin u Valašských Klobouků 25 kW. Diváci, kteří přijímají televizní signál prostřednictvím společné televizní antény (STA) musí požádat profesionální firmu o úpravu STA.

Digitálního vysílání komerčních televizí se obyvatelé Zlínska a Valašska dočkají až koncem příštího roku. Konkrétně 30. listopadu 2011 by měly ze zlínské Tlusté hory začít vysílat digitální sítě 2 a 3 s dalšími minimálně sedmi televizními programy, a z Ploštin u Valašských Klobouků multiplex 2 s pěti programy. Řada diváků ale nebude na spuštění „komerčních“ multiplexů čekat a uchýlí se k jinému druhu příjmu digitální televize. Ostatně, tento region dlouho čekal i na digitální vysílání České televize, což vedlo ke zvýšenému zájmu o satelitní televizi. ČT spuštěním digitálních vysílačů Tlustá hora a Ploštiny se zvýší pokrytí veřejnoprávního multiplexu na 97,4 procenta populace České republiky.

MM socky3

Mux 1 - pokrytí Valašské Klobouky Ploštiny

Předpokládané pokrytí digitálního vysílání České televize z vysílače Ploštiny u Valašských Klobouků. Obrázek můžete kliknutím zvětšit. (Zdroj: České Radiokomunikace)

České televizi už zbývá spustit jediný silný digitální vysílač na Pradědu v Jeseníkách. Na něm tento týden proběhla výměna vysílací antény a ČT z něj zahájí digitální vysílání už za měsíc – 30. září. Poté už bude dokrývat jednotlivá území menšími opakovači.

Je dobře, že ČT spouští poslední digitální vysílače s předstihem?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.