Hlavní navigace

Týden ve znamení HD vysílání - zemského i satelitního

28. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Uplynulý týden bez jakýchkoliv pochybností ovládlo vysílání ve vysokém rozlišení obrazu, a to mimo jiné i z důvodu blížících se olympijských her v Londýně.

Radiokomunikace předpovídají DVB-T brzký konec

V současné době v České republice vysílají celoplošně multiplexy 1 až 3 standardem DVB-T, na kterých nějakým způsobem participují České Radiokomunikace. U sítě 1 se rozhodně na přechod tlačit nebude. Vše bude záležet na představách veřejnoprávní televize, která tuto síť obsadila a je také jejím operátorem ze zákona. Ani v současné době se tedy nepočítá s tím, že by tu měl přechod na technologii DVB-T2 proběhnout do roku 2018. Termín u této sítě v plánech Českých Radiokomunikací vůbec nefiguruje. V multiplexu 2 by mohlo být šířeno po roku 2018 pět HD kanálů, případně až 20 programů v klasickém rozlišení. Stávající kapacita DVB-T2 multiplexu se pohybuje někde mezi 35 a 37 Mbps. U sítě 3 počítají Radiokomunikace s kombinací SD a HD obsahu plus mobilní televize. V multiplexu 5, který by byl hlavním hnacím motorem standardu DVB-T2 a s jehož startem se počítá předběžně na příští rok, by byly vysílány nové programy, případně kanály v HD rozlišení tak, aby motivoval diváka si televizory, případně boxy s DVB-T2 kupovat.

Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací, prezentuje plány operátora pro nejbližší roky.
Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací, prezentuje plány operátora pro nejbližší roky.

Lukáš Polák: Standard DVB-T by mohl v Česku skončit do šesti let, míní České Radiokomunikace

Kdo má nejkvalitnější „hádéčko“?

Srovnávací test je vždy nejlepší cestou, jak způsobit, aby se někdo cítil poškozený. V souvislosti s blížícími se olympijskými hrami v Londýně nás napadlo vyzkoušet, jakou kvalitu obrazu mají programy České televize ve vysokém rozlišení (HDTV) v zemském a satelitním vysílání, tedy distribucích, které přijímá největší procento diváků v České republice. Vzhledem k tomu, že jsem, co se jednotlivých televizních služeb týká, poměrně slušně vybaven, tomuto testu jsem se vůbec nebránil. Když přišlo na praktický test, přemýšlel jsem, odkud v podstatě začít. Lze hodnotit kvalitu programů podle velikosti datového toku? Jak velkou roli hraje v tomto testu rozlišení obrazu? Na to měla odpovědět moje laická pozorování (nedisponuji měřáky za desítky tisíc korun) zemských multiplexů 3 a 4 plus satelitních služeb CS Link, Skylink, T-Mobile televize a freeSAT by UPC Direct. Jako určitou perličku jsem měl připraven i dlouhodobý test Českých Radiokomunikací a technologie DVB-T2.

Česká televize zahájila vysílání svého sportovního kanálu ve vysokém rozlišení.
Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Česká televize zahájila vysílání svého sportovního kanálu ve vysokém rozlišení poměrně nedávno.

Lukáš Polák: Kdo nabízí kanály ČT HD v nejlepší kvalitě? Otestovali jsme DVB-T i satelit

Óčko po vstupu do multiplexu 3 boduje

Již dva miliony diváků si naladily hudební televizi Óčko od chvíle, kdy 25. června vstoupila do celoplošného pozemního multiplexu 3. Televize za tu dobu zdvojnásobila svůj podíl na publiku, a to napříč různými cílovými skupinami. Nejvíce se jí daří u mladých lidí od 15 do 24 let, u kterých zaznamenala průměrný podíl 2,5 procenta, informovala Michaela Vasilová z agentury Atmedia, která Óčko zastupuje při prodeji reklamních časů a jejím prostřednictvím se televize účastní měření sledovanosti pomocí peoplemetrů. „Dopad na sledovanost televize lze vyhodnotit již po čtyřech týdnech. Meziročně je nárůst sledovanosti Óčka u publika ve věku 15 až 54 let více než dvojnásobný (+109 procent). Došlo k výraznému nárůstu u mladých diváků, ve skupině 15–24 vzrostla sledovanost o 118 procent, ale i u starších fanoušků Óčka. Kanálu přibylo například 40 procent mužů ve věku 25–34 let,“ uvedl Vasilová. Zatímco za první měsíc v multiplexu 3 oslovilo Óčko dva miliony diváků, loni ve stejnou dobu jich bylo jen 811 tisíc.

Óčko nově ve svém vysílání informuje o songu, který bude v programu následovat.
Foto: TV Óčko

Óčko u mladých diváků boduje. Není se čemu divit.

Jan Potůček: Óčko měsíc po vstupu do multiplexu 3: u mladých od 15 do 24 let zvýšilo podíl na 2,5%

Lukáš Polák: Óčko má celostátní kampaň v deníku MF DNES. Vyzývá diváky, aby si ho „chytili“

Stručně

Hned několik problémů může způsobit zavedení servisního poplatku u satelitních služeb CS Link a Skylinku jejich vlastníkovi, společnosti M77 Group. Serveru DigiZone.cz to řekl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) František Malina.

Lukáš Polák: Servisní poplatek CS Linku a Skylinku může způsobit jejich vlastníkovi několik problémů

Druhý program České televize v HD kvalitě zařadila od čtvrtka 26. července do svojí nabídky největší česká kabelová společnost UPC. Stalo se tak den před oficiálním zahájením Letních olympijských her v Londýně, z nichž bude ČT 2 vysílat nepřetržité zpravodajství a přenosy míčových her.

Jan Potůček: UPC zařadí do kabelovky kanál ČT 2 HD. Ponechá ho i po olympiádě, jako upscale

Česká republika se po téměř čtyřech letech dočká již v horizontu dnů, maximálně týdnů, dalšího D-booku, tedy souhrnu doporučení, jaké technické specifikace by měl mít digitální přijímač, aby bez problémů zvládal přijímat zemské digitální televizní vysílání na našem území.

Lukáš Polák: D-book pro DVB-T2, doporučení, co by měl zvládat digitální přijímač, je na dosah

České Radiokomunikace na tiskové konferenci předvedly také praktickou ukázku standardu DVB-T2.
Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

České Radiokomunikace na úterní tiskové konferenci předvedly také praktickou ukázku standardu DVB-T2

Rekordního podílu na publiku (share) dosáhla během minulého víkendu plnoformátová televize Barrandov. V sobotu se share tohoto programu dostal za celý den na hodnotu 8,7 %. V cílové skupině diváků starších 15 let jde prozatím o nejlepší výsledek za celý letošní rok. Ve skupině diváků od 15 do 54 let pak jde o druhou nejvyšší hodnotu v roce 2012.

Lukáš Polák: TV Barrandov dosáhla v sobotu zatím letošního nejvyššího podílu na publiku

Téměř všechny listopadové a prosincové sobotní večery na prvním programu České televize obsadí pátá řada taneční soutěže StarDance, která se na obrazovku veřejnoprávní televize vrací po dvou letech. ČT 1 ji nasadí od 3. listopadu, nabídne celkem osm galavečerů a finále odvysílá dva dny před Štědrým dnem, v sobotu 22. prosince.

Jan Potůček: StarDance na ČT 1 začne 3. listopadu, až do Vánoc obsadí sobotní večery od 20:00

Mimořádný kulturní zážitek zprostředkoval včera večer divákům a všem sportovním fanouškům britský veřejnoprávní kanál BBC HD. Nejen, že zahajovací ceremoniál nabídl ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), ale navíc ještě v trojrozměrném formátu. BBC už dříve avizovala, že vybrané části olympijských her bude divákům servírovat také ve 3D.

KL24

Lukáš Polák: Zahajovací olympijský ceremoniál se bude vysílat na satelitu i ve 3D. A zadarmo!

Jan Potůček: Začíná letní olympiáda v Londýně. Kde ji můžete sledovat a v jaké kvalitě?

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).