Hlavní navigace

Týdenní revize: Workshop ČTÚ a rozšíření HDTV nabídky Skylinku

21. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
12. týden roku 2009 byl především ve znamení workshopu Českého telekomunikačního úřadu, který se konal v Praze v úterý a ve středu. Sešly se na něm všechny významné osobnosti z řad odborníků, přičemž šlo především o zástupce regulačních orgánů a vysílatelů, popř. provozovatelů kanálů. DigiZone.cz kromě této akce přinesl také první konkrétní informace bez spekulací o rozšíření programové nabídky Skylinku. Diváci se tak mohou těšit minimálně na tři HD i SD kanály.

V Praze se uskutečnil workshop k Digitální dividendě

II. Workshop Českého telekomunikačního úřadu, který se konal v Praze 17. a 18. března 2009, byl setkáním českých i zahraničních odborníků, zástupců orgánů státní správy, organizací a podnikatelských subjektů zainteresovaných na otázkách přechodu na digitální vysílání a budoucího využití rádiového spektra. Na jeho pořádání spolupracovaly ČTU a společnost Dada. Mezi vystupujícími nechyběli kromě zaměstnanců kontrolního orgánu kmitočtového spektra včele s předsedou Rady ČTÚ i představitelé operátorů sítí a techničtí ředitele komerčních televizí spolu se zástupci veřejnoprávních médií. Nejzajímavější byl onen workshop možná právě proto, že se účastnici dozvěděli něco nového ohledně budování multiplexu 4 společnosti Telefónica O2 Czech republic. Na posluchače čekala také poměrně kuriózní informace, a to ta, že si digitální televize Barrandov nechá vybudovat digitální vysílání v Třinci. Překvapení? Rozhodně ne pro toho, kdo něco ví o podnikatelských aktivitách oceláře Chrenka.

Jan Potůček, Lukáš Polák: Multiplex 4 slibuje spustit další vysílače. Je to ale reálné?
Lukáš Polák: Telefónica: Během půl roku jsme schopni pokrýt 40 % republiky
Lukáš Polák: Testovacím programem pro HD vysílání ČT bude Jednička
Lukáš Polák: ČT odvysílá speciální vydání pořadu Máte slovo o digitalizaci
Lukáš Polák: ČTÚ zveřejnil na webu dokumenty prezentované na workshopu
Jan Potůček: První řádný multiplex na Slovensku by mohl začít vysílat ještě letos
Jan Potůček: Vznikne Národní profesionální platforma pro otázku digitální dividendy?
Lukáš Polák: Levinský, ČRa: V Třinci spustíme digitální vysílač TV Barrandov
Lukáš Polák: Měření ČTÚ prokázala, že na západě je dostatečné pokrytí DVB-T
Lukáš Polák: ČTÚ: Řada diváků vnímá kladně, že sítě běží ze stejného stanoviště

Pavel Dvořák 500

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Skylink rozšíří nabídku o Discovery HD, Filmbox HD i History Channel HD

Satelitní platforma Skylink je v České republice a také na Slovensku prozatím jedinou, která nabízí vysílání programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jde o kanály Brava HDTV a Eurosport HD, v České republice pak navíc ještě Nova HD (Skylink působí i na Slovensku, kde Novu HD ale nenabízí). Od dubna se počet HDTV programů v této platformě navýší. Skylink zařadí dokumentární kanál Discovery HD v angličtině, Filmbox HD v češtině a postupně bude do tohoto jazyku lokalizován i History Channel HD. Na své si přijdou i vlastníci set-top-boxů s přístupem k programům klasickým rozlišením obrazu (SDTV). Server satCentrum pak ve středu ráno přinesl článek s podrobnostmi o novém transpondéru této platformy, který bude sloužit pro vysílání kanálů ve vysokém rozlišení. Jeho parametry už jsou tedy v tuto chvíli známé. Skylink jako první v České republice použije pro přenos normu DVB-S2 a kódování MPEG-4/AVC. Frekvence nového transpondéru Skylinku bude 12109.50 MHz, pol. H, SR 27500, FEC 9/10, modulace QPSK. TP bude mít č. 3.221.

Lukáš Polák: Satelitní Skylink nabídne od dubna minimálně tři nové SD a HD kanály
Lukáš Polák: Parametry nové frekvence Skylinku jsou venku

History Channel HD screenshot

Foťte paraboly a vyhrajte luxusní fotoaparát nebo televizor

Server DigiZone.cz ve spolupráci se společností SES Astra vypsal soutěž o nejlepší fotografie satelitních parabol namířených na družice společnosti Astra. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích: nejlepší fotografie individuální satelitní paraboly nebo duo paraboly a nejlepší fotografie kombinované společné televizní antény pro příjem zemské a satelitní digitální televize. Soutěže se může zúčastnit každý čtenář DigiZone.cz, který do stanovené uzávěrky zašle na redakční e-mail fotografie do jedné z kategorií, případně obou kategorií najednou. Podmínkou účasti je zaslání fotografií ve formátu JPG o maximální šířce 1000 bodů, které zachycují buď individuální satelitní parabolu, nebo společnou televizní anténu pro kombinovaný příjem zemské a satelitní digitální televize. Každý soutěžící může zaslat do jedné kategorie maximálně pět snímků (do obou dohromady deset). Účastník, který zašle více fotografií, nebo ve větším než požadovaném formátu, bude ze soutěže vyřazen.

Redakce: Fotosoutěž DigiZone.cz a SES Astra: vyfoťte nejhezčí satelitní parabolu!

Stručně

Televize Nova pozastavila avizovaný nábor všech nových lidí pro připravovanou českou mutaci hudební stanice MTV. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to uvedl generální ředitel společnosti CET 21 Petr Dvořák. Nova plánovala spustit vysílání české verze MTV v prvním čtvrtletí 2009, z vyjádření ředitele Dvořáka však vyplývá, že projekt se o nějaký čas posune.

Redakce: Nova pozastavila nábor lidí pro MTV Czech
Lukáš Polák: Nova vydá cyklus povídek Soukromé pasti na DVD
Redakce: E15 komentuje dění kolem licence TV Nova
Lukáš Polák: Nova popírá, že ukončí výrobu pořadu Na vlastní oči
Redakce: CET 21 vlastní kromě Novy, Novy Cinema a Novy sport také Markízu

Blížící se vypnutí analogového vysílání ze žižkovského vysílače nedá klid odborníkům ani státním úředníkům. Nejasnosti panují zejména kolem skutečného počtu funkčních společných antén a jsou zde i obavy z naprostého zahlcení všech servisních firem, které se na úpravě antén podílejí.

Redakce: Hrozí Praze „digitální kolaps“? Redakce: Kolik stojí rekonstrukce STA?
Redakce: Předseda NKS informuje o kampani k digitalizaci
Redakce: Někteří správci považují rekonstrukci STA za nepotřebnou investici
Redakce: Anténáři z Prahy tvrdí, že úpravy STA je možné stihnout

Digitalizace rádií není zatím u nás ani ve hrubých obrysech. Očekávání jsou ale značná – zejména posluchači a potenciální provozovatelé, kteří jsou teď mimo rozhlasový trh, vkládají do digitalizace značné naděje.

Redakce: Digitalizace rádií prý vzbuzuje přehnaná očekávání

Krachující firma Moravia Energo, kterou vlastní ocelářský magnát Tomáš Chrenek, mimochodem majitel plnoformátové televize TV Barrandov, za sebou zanechá větší dluhy, než se původně čekalo. Informovaly o tom páteční Hospodářské noviny. Podle nich by se tak částka mohla vyšplhat až ke čtyřem miliardám korun.

Lukáš Polák: Firma majitele TV Barrandov zanechá dluh téměř čtyři miliardy
Lukáš Polák: KoKo TV na Barrandově bude pokračovat, končí Profesionálové

Fashion TV pro Českou a Slovenskou republiku je nyní ve své distribuční trase šířena opět s vyšší kvalitou obrazu. Zatímco při testování bylo rozlišení pouhých 352×576 bodů, při zahájení vysílání už to bylo 544×576 bodů. V současné době má obraz rozlišení 720×576, tedy standardní televizní formát.

Lukáš Polák: Česko-slovenská Fashion TV navýšila počet obrazových bodů

Fashion TV - tisková konference

Tisková konference česko-slovenské verze Fashion TV. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Od minulého týdne je počet internetových televizí v Česku opět vyšší. 13. března zahájil vysílání na adrese www.hopetv.cz nový kanál s názvem Hope TV. Jde o křesťanský program patřící do mezinárodní sítě televizí Hope Channel. Tu je možné sledovat také prostřednictvím některých satelitních družic též v České republice.

Lukáš Polák: Na internetu odstartovala česká náboženská televize Hope TV

Zastupitelé města Bystřice nad Pernštejnem v okresu Žďár nad Sázavou chtějí zabránit rozmachu satelitních talířů na domech ve městě. Proto hledají partnera, který by se podílel na modernizaci kabelových sítí pro víc jak 1800 domácností. Informovala o tom regionální mutace deníku Mladá fronta Dnes.

Redakce: Zastupitelé v Bystřici nad Pernštejnem chtějí zabránit rozmachu satelitu

UXD

Český rozhlas – Rádio Česko vymění od dubna šéfredaktora zpravodajství. Dosavadní šéfku Patricii Polanskou nahradí Robert Břešťan. Radiožurnál pak bude mít ke stejnému datu nové logo. Posluchači Českého rozhlasu a zájemci o „tak trochu jinou“ reality show Odhalení, kteří se báli, že bude tento projekt ukončen, si mohou alespoň prozatím oddechnout.

Lukáš Polák: Rádio Česko bude mít od dubna nového šéfredaktora
Lukáš Polák: Rozhlas slibuje: Odhalení budou pokračovat
Lukáš Polák: ČRo 1 – Radiožurnál bude mít od dubna nové logo

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.