Hlavní navigace

Multiplex 4 slibuje spustit další vysílače. Je to ale reálné?

19. 3. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Čtyři nové vysílače letos, šest dalších v příštím roce a jeden v roce 2011 plánuje spustit provozovatel zemské digitální sítě 4, společnost Telefónica O2. Firma to oznámila na druhém workshopu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k využití digitální dividendy. Ani aktualizované termíny spouštění multiplexu 4 ale nemusí být definitivní, protože operátor stále ještě nemá klienty a bez nich nové vysílače spouštět nebude. UVNITŘ TABULKA S TERMÍNY

Nejmenší síť bez stálých klientů

Telefónica O2 je jediným ze čtyř operátorů zemských digitálních televizních sítí, který ČTÚ stále dlužil aktuální harmonogram spouštění svých vysílačů. Termíny, které firma předložila ČTÚ loni koncem léta, většinou nedodržela a s novým harmonogramem si dala pořádně na čas. Na druhou stranu, současný zákon o elektronických komunikacích Telefóniku nijak nenutí přidělené kmitočty využívat a vysílače spouštět – ČTÚ totiž nemá žádnou pravomoc nevyužívané vysílací kanály odebrat (na to myslí až novela, kterou nyní projednává parlament). Multiplex 4 přesto ke konci loňského roku zprovoznil dva nové vysílače v Plzni a Ostravě, i když se mu nepodařilo podepsat smlouvu s žádným dlouhodobým klientem.

Mux 4 - pokrytí ČR k 15.3.2009

Aktuální pokrytí multiplexu 4. Zdroj: ČTÚ (mapu kliknutím zvětšíte)

Nyní je digitální síť Telefóniky O2 dostupná pro 26,6 % obyvatel České republiky, což je nejméně ze všech čtyř celoplošných multiplexů. Před expanzí do Ostravy a Plzně si ji mohlo naladit dokonce jen 17 % populace. Telefónica by ráda po spuštění všech vysílačů pokryla 70 procent populace a dostala se tak na samotnou hranici definice celoplošnosti (což je ale výrazně méně, než plánovaný dosah multiplexů 1 a 2, a dokonce i sítě 3). Pro letošní rok si firma podle projektového manažera Radka Nejedla naplánovala start čtyř nových vysílačů, přičemž všechny by měly začít vysílat 1. srpna. Jde o Vysokou u Kutné Hory, Krušnohor v Ústí nad Labem, Novou hospodu v Písku a Všeborovice u Karlových Varů.

Aktualizovaný harmonogram spouštění vysílačů multiplexu 4
Kraj Vysílač Vysílací kanál Termín spuštění
Středočeský Kutná Hora, Vysoká 44 1.8.2009
Ústecký Ústí nad Labem, Krušnohor 62 1.8.2009
Karlovarský Karlovy Vary, Všeborovice 45 1.8.2009
Jihočeský Písek, Nová hospoda 65/63 1.8.2009
Vysočina Jihlava, Jeníkov 63 1.4.2010
Olomoucký Olomouc, Jeremenkova 44 1.6.2010
Zlínský Uherské Hradiště, Rovnina 42 1.6.2010
Liberecký Jablonec nad Nisou, Ces 65 1.8.2010
Pardubický Chrudim, Mrakotín 45 1.8.2010
Královéhradecký Hradec Králové, Chlum 45 1.8.2010
Moravskoslezský Ostrava, ul. 1. máje 63 1.4.2011

Zdroj: Telefónica O2 Czech Republic

Takových termínů už bylo

Podobnou tabulku, s jakou přišla Telefónica O2 tento týden na druhém workshopu ČTÚ k digitální dividendě, viděli už účastníci loňského prvního workshopu. Také tehdy byla firma velmi optimistická: na 1. prosince 2008 slibovala start dvou vysílačů v Ostravě, jednoho v Brně a jednoho v Kutné Hoře a Ústí nad Labem Z pěti nových vysílačů reálně zprovoznila dva. Na Nový rok měl multiplex 4 začít vysílat v Plzni a Karlových Varech, naladili ho ale jenom diváci v Plzni (zato s předstihem několika týdnů). Na 1. února 2009 pak Telefónica slibovala start multiplexu 4 v jižních Čechách a Liberci. Reálně se žádný nový vysílač nespouštěl. Aktualizovaný harmonogram také už nepočítá s dubnovým startem multiplexu 4 z Hůrce na Ostravsku, červencovým startem v Jihlavě a zářijovým v Pardubicích (vysílač Pardubice na telefonní ústředně v centru města v novém harmonogramu Telefóniky vůbec nefiguruje).

Telefóniku opět nikdo nenutí, aby nové termíny dodržela. Opět záleží na tom, zda se jí podaří sehnat klienty, kteří by podepsali dlouhodobé smlouvy a byli ochotní platit za pokrytí, které časem dosáhne na 70 % české populace. Příliš mnoho možností se přitom nenaskýtá. Licenci pro řádné zemské digitální vysílání má pouze projekt TV7, za kterým stojí Regionální televizní agentura Jaroslava Berky, plnoformátová stanice pro ženy Prima Klub, a pokud by se rozhodla odejít z multiplexu 3, pak také zpravodajská televize Z1. Šanci by měly také některé z kabelových nebo satelitních stanic, které by mohly v multiplexu 4 vysílat jako převzaté programy. Takovým způsobem vysílá v konkurenčním multiplexu 3 hudební kanál Óčko, lifestylová televize Public a v Praze křesťanská televize Noe.

TO2 - prezentace workshop ČTÚ 17.3.2009

Jak vidí Telefónica O2 rozvoj svého multiplexu 4

Představy Telefóniky O2 o dalším rozvoji zemské digitální sítě 4 prezentoval na workshopu Českého telekomunikačního úřadu k digitální dividendě projektový manažer Radek Nejedlo. V dokumentu naleznete technické parametry sítě, předpokládané konečné pokrytí signálem po spuštění všech vysílačů i harmonogram zavádění multiplexu 4 v jednotlivých regionech České republiky – prezentace (PPT, 3,1MB).

Kdo to zaplatí?

Provozovatelé převzatého vysílání v pozemních sítích ale nemohou počítat s tím, že si budou moci z pozemních vysílačů vysílat nekonečně dlouho. Jakmile by se objevil program s řádnou licencí pro zemské digitální vysílání, musel by mu program převzatý z kabelu nebo satelit uvolnit pozici v multiplexu. Do takového rizika se televize hrnout nebudou. Jenže provozovatelů s řádnou licencí pro vysílání v DVB-T je u nás minimum, a řada z těch, co na ni mají ze zákona právo, si o ni zatím ještě ani nepožádala. Těžko si představit, že Telefónica O2 bude spouštět nové vysílače multiplexu 4, aby na nich vysílala testy televize Nova a ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a svůj propagační kanál O2 Info, který je jednou velkou reklamou na placenou digitální televizi přes pevnou telefonní linku O2TV.

Mux 4 - po spuštění všech vysílačů

Plánované pokrytí multiplexu 4 po spuštění všech vysílačů, kdy by měl signál této sítě dosáhnout na 71 % obyvatel České republiky. Zdroj: Telefónica O2 (kliknutím mapu zvětšíte)

Content tip EARLY

Pokud ovšem Telefónica myslí rozvoj svého multiplexu 4 vážně, měla by zapracovat na konkurenční cenové nabídce pro současné klienty multiplexu 3. Ti jediní mají v současné době zájem pozemně vysílat, a přitom zjevně nemají dostatek financí na poplatky spojené s plánovaným pokrytím multiplexu 3 (téměř 90 procent populace oproti 70 procentům u multiplexu 4, který bude navíc vysílat jen pro velká města). Cenová válka mezi operátory by mohla usnadnit vstup dalších televizí na trh. Ostatně, už před lety se počítalo s tím, že stejně jako vzniknou nové digitální televize, které budou konkurovat zavedeným analogovým kanálům, vstoupí na trh i několik provozovatelů digitálních vysílačů a konkurenční boj je přinutí snižovat ceny. Realita je taková, že tři ze čtyř multiplexů fakticky staví České Radiokomunikace, a ty si diktují podmínky.

Ilustrační fotoaparát

FOTOGALERIE: Workshop Českého telekomunikač­ního úřadu

II. workshop Českého telekomunikačního úřadu, který se konal v Praze 17. a 18. března 2009, byl setkáním českých i zahraničních odborníků, zástupců orgánů státní správy, organizací a podnikatelských subjektů zainteresovaných na otázkách přechodu na digitální vysílání a budoucího využití rádiového spektra. Na jeho pořádání spolupracovaly ČTU a společnost Dada. Mezi vystupujícími nechyběli kromě zaměstnanců kontrolního orgánu kmitočtového spektra včele s předsedou Rady ČTÚ i představitelé operátorů sítí a techničtí ředitele komerčních televizí spolu se zástupci veřejnoprávních médií. Podívejte se na původní fotogalerii DigiZone.cz z této akce.

Multiplex pro HD nebo placené kanály?

Pokud by Telefónica nesehnala dostatek klientů u volně šířených televizí, mohla by přehodnotit svoji strategii a nabízet kódované šíření placených kanálů, případně televize v HD verzi, a to jak volné, tak placené. Stát sice původně nechtěl v prvních čtyřech multiplexech dovolit kódované vysílání, situace na trhu je ale taková, že by jistě přimhouřil oko. Ostatně, něco jako placené DVB-T u nás už vzniklo: mikrovlnný systém využívá několik kabelových společností, naposledy oznámila s pompou start služba Spray TV

Věříte Telefónice, že 1. srpna spustí čtyři nové vysílače multiplexu 4?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).