Hlavní navigace

Události ČT rok po změně poráží Zprávy FTV Prima a jsou druhé nejsledovanější

Jan Potůček

UVNITŘ DOKUMENTY – Za první čtvrtletí letošního roku sledovalo Události na ČT 1 a ČT 24 průměrně 966 tisíc dospělých diváků a každý čtvrtý člověk u televizní obrazovky

Doba čtení: 3 minuty

Porazit Zprávy FTV Prima a stát s druhou nejsledovanější hlavní zpravodajskou relací v zemi se rok po radikální proměně podařilo Událostem České televize. Za první čtvrtletí letošního roku (do 24. března) je denně sledovalo v průměru 966 tisíc dospělých diváků (součet za programy ČT 1 a ČT 24) v podílu na publiku dosáhly hodnoty 25,81 procenta. Zprávy FTV Prima oslovily průměrně 920 tisíc dospělých diváků s podílem 25,54 procenta, nejsledovanější Televizní noviny na Nově 1,851 milionu dospělých diváků s podílem 46,90 procenta (45,78 procenta u publika od 15 do 54 let).

K TÉMATU: Průzkum: Události ČT jsou nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajskou relací v Česku

„Obecně platí, že Události těží z významných politických událostí. Lidé vnímají relaci jako nejdůvěryhodnější v zemi a obracejí se na ni vždycky v době, kdy potřebují relevantní, aktuální a profesionální zpravodajský servis. To se bezpochyby dělo během nedávných krajských, senátních a později prezidentských voleb. Za klíčové pro hodnocení Událostí ovšem považuji, že noví diváci u Událostí už zůstávají,“ prohlásil generální ředitel ČT Petr Dvořák, který na kritice podoby Událostí do značné míry postavil svoji předloňskou kandidaturu na šéfa ČT.

ČTĚTE TAKÉ: Událostem stoupá sledovanost na ČT 24, oproti loňsku jim přibylo 50 % diváků

Nová podoba Událostí odstartovala právě před rokem, poprvé se na obrazovce objevila 1. dubna 2012. Zpočátku čelila kritice, zejména kvůli křečovitému používání sloganu “Jasné a spolehlivé,” od kterého televize po doporučení Rady ČT ustoupila. Nejmarkantnější byla změna studia, ale částečná obměna moderátorů, přechod od sedící dvojice moderátorů k jednomu stojícímu, používání velké plazmové obrazovky pro doplňující informace, ale i předtáčené spojováky a upoutávky na další reportáže. ČT také Události více propojila se sportovním zpravodajstvím a vytvořila kompaktní zpravodajskou hodinu mezi 19. a 20. hodinou.

NAPSALI JSME: Události už nebudou tolik „jasné a spolehlivé“, ČT omezí používání tohoto hesla

„Pokud jsou významné politické události impulsem ke zvýšení sledovanosti Událostí, je to dobré znamení, protože Události mají nabízet aktuální a relevantní souhrn toho nejdůležitějšího z politického, ekonomického a kulturního dění v Česku i zahraničí. Rostoucí sledovanost a spokojenost diváků vnímám současně jako signál, že lidé začínají hodinovou zpravodajskou relaci přijímat jako součást svého denního mediálního programu. Zájem o Události tak přičítám i formě, ve které se snažíme být maximálně srozumitelní a atraktivní, aniž bychom sklouzli klíbivosti, podbízivosti nebo zábavnosti,“ míní ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Hodnocení zpravodajství ČT od TNS Aisa by potucek793


Zdroj: Česká televize

Vývoj sledovanosti Událostí ČT od ledna 2011 do března 2013 (kliknutím obrázek zvětšíte)

I když byly Události v prvním letošním čtvrtletí sledovanější než Zprávy FTV Prima, v březnu byla jejich průměrná sledovanost o něco nižší než za celý kvartál – 938 tisíc dospělých diváků (podíl 25,18 procenta), počítáno do 24. března. I tak jde o meziroční nárůst o 80 tisíc diváků a víc než jeden procentní bod v podílu na dospělém publiku. „Pozice druhé nejsledovanější zpravodajské relace je zavazující a udržet si ji bude vyžadovat další intenzivní práci. Události vysílají na delším časovém úseku než ostatní televize, čímž roste i riziko odchodu diváků,” říká šéfredaktor zpravodajství ČT Petr Mrzena.

TVCON 2018 tip Dvořák

Události ČT si podle Mrzeny navíc musí vystačit bez příspěvků, které jsou spíše zajímavé či zábavné, než významné a užitečné. “To může část diváků odradit, ovšem takové jsou naše mantinely zpravodajství veřejné služby,“ dodává. Proti tomuto tvrzení ale stojí kritické hlasy, podle nichž v Událostech po loňské změně přibylo líbivějších zpráv bez jasné informační hodnoty a aktuálnosti, jako například nedávná reportáž o oblékání prvních dam v historii Československa a České republiky. Častým terčem kritiky je i způsob řazení příspěvků v Událostech.

Analýza Událostí ČT – Media Tenor 2012 by potucek793

Našli jste v článku chybu?