Hlavní navigace

Uldis Leiterts (Infogr.am): Neúspěch neexistuje, kreativita vás posouvá vpřed

29. 5. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Infogr.am
V Lotyšsku je malý domácí trh, proto mají tamní startupy v krvi globální ambice, říká jeden ze zakladatelů služby Infogr.am Uldis Leiterts. Jaký je jeho recept na úspěch?

Služba Infogr.am vyhrála soutěž Startup Rally na nedávné TheNextWeb konferenci v Amsterdamu. Nástroj pro snadné vytváření infografik spustila začátkem loňského roku dvojice Uldis Leiterts a Raimonds Kaze. Od té doby uživatelé jeho prostřednictvím vytvořili skoro milion grafik a Infogr.am sklízí úspěchy na jedné konferenci za druhou. O startupech, budoucnosti i sociálních sítích jsme mluvili s Uldisem Leitertsem:

Co umí Infogr.am?

Infogr.am je je nejjednodušší nástroj pro vizualizaci dat. Za dvě minuty si s jeho pomocí každý udělá pěknou infografiku.

Jaké další soutěže kromě TNW2013 jsi vyhrál?

DeveloperWeek San Francisco 2013 – nejlepší datová aplikace, Hy!Berlin 2013 Launch, 5 nominací v Europas. Arctic15 – nejlepší startup 2012, TechCrunch Baltics 2012 – hlavní cena.

V čem jsou mezinárodní konference a startup soutěže dobré?

Zviditelníte se. V porotách startup soutěží jsou zkušení profesionálové z oboru. Důležitější než ceny jsou ale dobré kontakty a zpětná vazba.

Co máš za sebou? Proč ses pustil právě do vytváření infografik?

Infografika je internetový obsah, který má zřejmě největší virální potenciál. Infografika prostě jede. Dřív jsem pracoval jako grafik ve velké mediální firmě v Pobaltí. Být vývojářem nebo grafikem v newsroomu ale byla dost krušná zkušenost. Novináři chtěli mít kvalitní výsledky pokud možno hned, ale tenkrát nešlo vytvářet dobré infografiky za pár minut. A tak vznikl nápad na nástroj pro tvorbu grafik, který by uměl používat každý. A který by byl navržený tak, aby nebylo možné udělat ošklivou infografiku. A ještě předtím jsem měl firmu, která chtěla dělat hry, ale nevyšlo to. Ale získal jsem alespoň spoustu skvělých zkušeností.


Autor: Uldis Leiterts

Uldis Leiterts

Jsi z malé země. Pomáhá to startupu myslet už od začátku globálně?

Lotyšsko je naším domovem. Je to krásná země, máme nejrychlejší internet v Evvropě a dobré letiště. Ano, díky tomu, že je lokální trh malý, mají lotyšské startupy v krvi globální ambice.

95% startupů zavře po čase krám. Možná i ty, které mají žitotaschopný model. Co je klíčem k úspěchu?

Když děláte na projektech, které vás naplňují, neúspěch neexistuje. To, že jste kreativní, vás posouvá dopředu. A to, co lidé nazývají neúspěchy, jsou jen milníky na cestě k něčemu, čeho časem dosáhnete.

Jakou radu bys dal českým startupům?

Hlavně nepodceňujte design služeb. Dobrý designér musí být součástí týmu od začátku.

Jak financovat startup? Kde hledat investory?

To nejlepší, co můžete udělat, je začít váš produkt co nejdříve prodávat. Každé euro, které dostanete od zákazníků, má daleko větší cenu než jakékoli jiné zdroje. Je zároveň důkazem toho, že děláte něco, co trh chce a platí za to. Vše ostatní už přijde samo.

Infogr.am

Jak networkovat?

Miluju startup akce. Je tam skvělá komunita talentovaných lidí s nápady, které změní svět. Nikde jinde toto nevidím. Startupisté jsou průkopníci inovací. Alespoň pro to, co zajímá mne.

Jakých je tvých nejoblíbenějších pět konferencí v Evropě? A co Praha?

Mám rád The Next Web, Slush a Pioneers. Z těch méně formálních European Pirate Summit a Hy!Berlin. A jsou určitě i další. Praha je super město. Je jen na vás, abyste tam dělali skvělé startupové akce.

Co se startupu vyplatí outsourcovat a co by měl raději dělat „in-house“?

Základ vývoje dělame ve firmě. Někdy outsourcujeme prototypování nebo okrajové části designu. Outsourcing freelancerům nebo kvalitní agentuře může být skvělý, protože často přinese nové nápady.

Jak organizujete práci v týmu? Jaký jsi šéf?

Neuvažuju o sobě jako o nějakém šéfovi, ani nevím, jak jím být. Jsme tým lidí, kteří mají cíl udělat nejlepší nástroj pro vizualizaci dat na světě. A jdeme si za tím. Je to týmová práce. Nemámě jasně rozdělené pracovní role, stanovené zodpovědnosti, neděláme od devíti do pěti. Každý muže přinášet nové nápady a musí dodávat nejlepší kvalitu v domluvených termínech. Všichni sedíme u jednoho velkého stolu a máme krátké denní porady, abychom věděli, kdo na čem zrovna dělá.

Máš představu, kde budeš za rok?

Chceme se stát globálními lídry na poli vizualizace dat. Instagr.am už teď produkuje víc infografik než jakákoli další podobná služba. Ale vždy je prostor pro zlepšování a růst.

Jak používáš pro byznys sociální sítě?

Vezeme se trochu na publikování obsahu našich klientů, většinou na Twitteru. Občas na sociálních sítích zviditelníme nejlepší infografiky. Ale hlavně používáme Twitter a Facebook jako nástroj pro klientskou podporu.

Jaká technická media sleduješ?

Business Insider, TheNextWeb, Hacker News, někdy TechCrunch, a pár menších blogů. Monitoruju zmínky o infogr.am přes mentions.com a Google alerts.

cif - debata 2

A jaké aplikace v mobilu nejčastěji používáš?

Reeder, Mailbox, Facebook, Cobook, Foursquare.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).