Hlavní navigace

Unie varuje Google. Urychlete změny nebo přijdou pokuty

25. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Brusel už ztrácí trpělivost. Pokud vyhledávač co nejdříve nevyřeší spor s konkurenty a Unií o zneužívání dominantní pozice na trhu, přijdou pokuty.

Tři pokusy o vyřešení už tu byly. Pořád to ale nedopadlo. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia tak v parlamentu prohlásil, že další kroky už by měly být tvrdší. Podle Financial Times by mohlo jít o větší kauzu, než byl před lety Microsoft, jehož vyšetřování se táhlo šestnáct let.

Google podle BBC tvrdí, že pokračuje na spolupráci s EK. Firma je obviněna ze zneužívání dominantní pozice na evropském trhu, kde drží devadesát procent na trhu vyhledávačů.

Google navrhl, že bude na evropských stránkách poskytovat vedle odkazů na své služby také prostor pro reklamu konkurentů, kteří se mohou o místo poprat v aukci. Oponentům ale plán Googlu nepřipadá fér z mnoha důvodů – problém podle nich neřeší, naopak pomůže jen Googlu.

Spor se táhne už od roku 2010, kdy si konkurenční firmy začaly stěžovat. Plán, který Google navrhl letos v únoru, ale sestřelila dvacítka stížností a Unie řešení nepřijala. 

„Potřebujeme vědět, jestli Google bude naše připomínky řešit,“ tvrdí Almunia, který se ve své funkci pravděpodobně dořešení celé kauzy nedočká. Končí v říjnu, kdy bude nastupovat nová sestava vedená Jean-Claudem Junckerem.

I přesto ale varoval, že pokud selže i toto vyjednávání, přijdou na řadu pokuty. A s těmi to EU umí. Podle pravidel hospodářské soutěže může Brusel pokutovat firmy až částkou ve výši deseti procent ročních tržeb. To by v případě Googlu znamenalo 5,5 miliardy dolarů. 

BRAND23 Workshop

Kritika Googlu v Evropě sílí. Už na jaře ho šéf německého vydavatelství Axel Springer přirovnal k viru a rozbouřil další vlnu diskusí ohledně pozice americké firmy v Evropě. Před prázdninami třeba musela firma spustit formulář pro žádosti o smazání odkazů v rámci akce „právo na zapomnění“

Google s Unií spolupracuje, ale brání si svůj pohled na věc. Eric Schmidt se třeba nedávno opřel do evropské regulace ve svém příspěvku pro Unijní seriál Digital Minds. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).