Hlavní navigace

UPC Direct by mohla po přesunu na Thor zlevnit, soudí čtenáři Digizone.cz

13. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 7. 2009

Ohlášený přechod satelitní služby UPC Direct z družic Astra ke konkurenčnímu Telenoru na satelity Thor by mohl přinést snížení ceny za tuto službu. Myslí si to někteří čtenáři serveru Digizone.cz. Poukazují přitom na fakt, že pozici 0,8 st. západně působí i sesterská platforma Focus Sat, se kterou by mohla služba UPC Direct sdílet část kapacity.

PSALI JSME: Potvrzeno! UPC Direct se stěhuje příští rok na jinou družici

Já to vidím samozřejmě převážně na pozitiva a to především právě kvůli té ceně. Tímto přesunem totiž ušetří velké peníze jednak na pronájmu samotných transpondérů a jednak díky přítomnosti sesterské Focus sat platformy můžou ušetřit další nemalé prostředky v případě využití některých programů které jsou společné pro obě společnosti,bude stačit připojit českou audio stopu příp. simulcrypt. V konečném výsledku by to mohlo i včetně přidání některých nových programů vést i ke zlevnění jejich služeb, napsal v diskusi Dan Rozsíval.

Snížení provozních nákladů ale nemusí nutně znamenat zlevnění služeb. Jde především o míru konkurence, která nutí operátory snižovat cenu. Jak jsme v pátek informovali, konkurenční služba Digi TV začíná mít výrazné problémy. Ubývají ji nejen zákazníci ale i montážníci, platforma má navíc potíže i se zabezpečením kódování svých programů protože používá prolomený systém Nagravision 2.

ICTZ23

GLOSA: UPC Direct se stěhuje. Získá nové diváky nebo je daruje konkurenci?

Digi TV přitom dala rozhodující impuls ke snížení cen za služby satelitní televize především díky bezkonkurenčně nejnižší paušální ceně, kterou nabídla za příjem desítek programů v češtině a slovenštině. Do té doby dominantní společnost UPC musela u své služby Direct přistoupit k výraznému snížení cen jak v České republice tak především na Slovensku i v Maďarsku.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.