Hlavní navigace

USA drží nelichotivé prvenství v oblasti spamu i phishingu

11. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Symantec si povšiml srpnového nárůstu nevyžádaných reklamních e-mailů zneužívajících důvěru veřejnosti ve známé značky a jména. Například se objevily spamy lákající na smyšlenou spolupráci s Googlem, kde prý člověku stačí pracovat jen hodinu denně z pohodlí domova a pak v klidu zaplatí všechny své účty. Jménem amerického prezidenta Baracka Obamy, který 6. srpna oslavil 200 dní od nástupu do úřadu, zase spammeři lákali k nákupu levných léků. Hodně spamu se také točilo okolo knižní a filmové…

Symantec si povšiml srpnového nárůstu nevyžádaných reklamních e-mailů zneužívajících důvěru veřejnosti ve známé značky a jména. Například se objevily spamy lákající na smyšlenou spolupráci s Googlem, kde prý člověku stačí pracovat jen hodinu denně z pohodlí domova a pak v klidu zaplatí všechny své účty. Jménem amerického prezidenta Baracka Obamy, který 6. srpna oslavil 200 dní od nástupu do úřadu, zase spammeři lákali k nákupu levných léků. Hodně spamu se také točilo okolo knižní a filmové série o Harry Potterovi. Nevyžádané e-maily se snažily zaujmout třeba údajnými fotkami nahé Emmy Watson, představitelky jedné z postav ve filmové adaptaci Harryho Pottera, které na přelomu července a srpna obletěly bulvární média. Mezi spamem se už také objevila vánoční tématika.

Základní statistické údaje zůstávají na starých hodnotách. Spam stále představuje cca 90 procent z veškeré e-mailové korespondence a největším jeho původcem jsou pořád Spojené státy. V srpnu ale klesl počet phishingových útoků a to o 45 procent, což je po dramatickém červencovém nárůstu o 52 procent alespoň trochu dobrá zpráva. To jsou ale globální data. Počet phishingových útoků v neanglicky mluvících zemích o 11 procent naopak narostl. Třetina phishingových webů je podle Symantecu hostována ve Spojených státech. Zajímavé je, že 70 procent veškerých phishingových útoků pocházelo jen z 220 unikátních phishingových webů. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.