Hlavní navigace

Uznává Email.cz svobodu slova?

7. 7. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V českém Internetu nedávno proběhla malá aférka, týkající se nejstarší české freemailové služby Email.cz. Jednomu z jejích uživatelů totiž provozovatelé zablokovali odesílání SMS zpráv. Následovala mediálně vděčná přestřelka, zda šlo o trest za spamovaní, anebo o pomstu za kritické články.

Všechno začalo už v roce 2000, kdy se na serveru Email.cz stala nehoda, při níž se ztratily veškeré zprávy. Provozovatelé služby původně tvrdili, že se problém týká jen malého množství schránek, posléze však vyšlo najevo, že nezůstalo vůbec nic. Pohromy většinou nechodí osamocené – a tak se o pět měsíců později objevila další lapálie. Robot tentokrát smazal všechny schránky, do kterých se delší dobu nikdo nepřihlásil schránky, což vzhledem k letnímu období zasáhlo řadu milovníků moří a výletníků, kteří si užívali na dovolené.

Jedním z postižených byl i Karel Kilián, který vedl v té době celkem prosperující internetový magazín 1PCRevue.cz. Dlouho neotálel a napsal o vzniklé situaci hned dva články. Jeho problémy s Atlantic Tristan Company, který Email.cz provozuje, a konkrétně s jejím ředitelem Romanem Francem, se tím ještě prohloubily. Kilián sám to komentuje na Pooh.cz:

Pan ředitel nejprve reagoval slovy: „Nehodlám se tím dále zabývat“. Ale již o den později podstatně ostřeji uzavíral svůj mail konstatováním: „Svého nároku na Váš postup a odškodnění za poškození dobrého jména firmy se budeme domáhat soudní cestou“ a výhružně znějícím: „P.S. Ještě se uvidíme.“ Dodám, že nakonec jsme se s panem Francem neviděli. Ono vyhrát spor o poškození jména firmy tím, že někdo napsal pravdu, je přes úroveň našeho soudnictví dosti nepravděpodobné. Díkybohu…

Zrušená schránka byla následně panu Kiliánovi obnovena a hned nato zas pro změnu zrušena. Uplynuly však tři roky a zdálo se, že je všechno zapomenuto. Zdání ale může klamat.

Před několika měsíci se na Pooh.cz objevila série článků, které popisovaly další rozepři mezi Karlem Kiliánem a Romanem Francem. Jádrem sporu se tentokrát stalo posílání SMS zpráv ze služby Email.cz. Přestože byla posléze zveřejněna jak e-mailová korespondence mezi Kiliánem a Francem, tak mezi Francem a Danielem Dočekalem, který se do věci vložil, stále existuje několik verzí, jak to všechno vzniklo.

Alespoň začátek je u všech verzí stejný. Spolu se zrušením volných SMS bran operátorů se začaly rozvíjet servery, které nabízejí odesílání zpráv placené z virtuálního konta, které se dobíjí např. převodem z účtu, zavoláním na speciální telefonní číslo apod. Mezi těmito servery začal kralovat právě Email.cz s velmi atraktivní cenou 80 haléřů za jednu SMS. Tato suma je podle všeho dokonce nižší, než za jakou se nakupují SMSky od operátorů. Není proto divu, že službu začal využívat i Karel Kilián. Nutno říci, že přitom nijak zvlášť nešetřil: ve zvlášť vypjatém okamžiku odeslal dokonce 70 zpráv za osm hodin.

V tomto místě se vyprávění obou stran začíná lišit. Karel Kilián tvrdí, že si psal se svojí snoubenkou, a to pochopitelně k oboustranné spokojenosti. Opačný názor má naopak Roman Franc: tak velké množství odeslaných zpráv podle něj není normální a muselo se jednat o nějakou reklamu.

V den, kdy Kilián odeslal oněch zmíněných 70 zpráv, jej robot automaticky detekoval jako spamemera a zablokoval mu možnost odesílat další SMS. Nakonec mu tedy nezbylo nic jiného, než napsat e-mail se žádostí o opětovné odblokování služby – komu jinému než Romanu Francovi.

Dlouhá e-mailová diskuse, která následovala, byla zveřejněna na Pooh.cz. Citujme ze slov pana France:

Ve zkrácené formě Vám mohu sdělit, že četnost SMS zpráv je v rozporu s našimi registračními podmínkami a tudíž je Vám služba SMS odepřena. Částka 100 Kč vám bude zpět připsána na váš účet. Vážený pane Kilián, chtěl bych Vám sdělit, že nemůžete na jedné straně čerpat výhody SMS brány a ostatních služeb serveru Email.cz a na druhé straně psát o Email.cz kritiku ve vašem bulvárním a pofidérním plátku. Navíc naprosto nepodloženou a lživou. Jedno, nebo druhé. Buďto server Email.cz kritizujte, a nebo ho využívejte. Nestojíme o takovéto uživatele a osobně budu velice pečlivě sledovat, zda-li neporušíte registrační podmínky ve vztahu k vaší emailové schránce.

Tvrzení o tom, že je takové množství zpráv v rozporu s registračními podmínkami, mne zaujalo natolik, že jsem se je rozhodl prostudovat. Již na první pohled však zjevně někde něco nesedí:

Řádně registrovaný uživatel serveru Email.cz může využívat SMS bránu serveru Email.CZ pro běžné použití bez omezení dle platného ceníku služeb serveru. Běžným použitím se rozumí zasílání přiměřeného počtu SMS zpráv do českých i zahraničních GSM sítí.

Smysl slov „bez omezení“ se mi v tomto kontextu odhalit nepodařilo. Příliš moudrý nejsem ani z toho, kolik by mohl být „přiměřený počet SMS zpráv.“ Celé to tak spíše vypadá, jakoby si Email.cz nechával otevřená zadní vrátka.

V e-mailu Romana France je však zarážející zejména tato část: „(…) nemůžete na jedné straně čerpat výhody SMS brány a ostatních služeb serveru Email.cz a na druhé straně psát o Email.cz kritiku ve vašem bulvárním a pofidérním plátku.“ Copak se to píše v registračních podmínkách? Zdá se vám etické vyloučit řádně platícího zákazníka komerční služby za dávno zapomenutou kritiku?

BRAND23 Workshop

Z mailů Romana France prýští netolerance, zároveň se však pohoršuje nad jednáním druhé strany, která podle jeho názoru neoprávněně prezentuje jeho e-maily na Pooh.cz, navíc vytržené z kontextu. Další debatám proto učinil ráznou přítrž a pro jistotu údajně na serveru Email.cz zakázal přijímání a odesílání pošty pro doménu pooh.cz. Pravda, trochu radikální krok, ale je možné ho pochopit. Netiquette výslovně zakazuje prezentování cizích emailů široké veřejnosti bez povolení odesílatele, které v tomto případě Franc nepochybně nedal.

Celá aférka tak nakonec vyznívá do ztracena a těžko označit některého z jejích aktérů za onoho jediného spravedlivého, na kterého ostatní neoprávněně hází špínu. Trošku to připomíná návrat ke kořenům českého Internetu, kdy se pět „otců zakladatelů“ stále dokola pošťuchovalo kvůli nepodstatným sporům. Jak se zdá, někteří v tom nacházejí zalíbení i v dnešní době.

Zdá se vám přístup Romana France korektní?

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).