Hlavní navigace

V Česku už je možné sledovat téměř třicet stanic ve vysokém rozlišení

11. 9. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Ač se to zdá neuvěřitelné, v České republice už je skutečně možné teoreticky dosáhnout téměř ke třiceti stanicím ve vysokém rozlišení. Prakticky je tomu však trochu jinak. Přesné číslo v podstatě určit nelze. Pokud bychom měli být konkrétnější, jde o 23 programů, které vysílají pouze nativní HD, tedy obsah vyrobený ve vysokém rozlišení nebo stanice se smíšeným obsahem, a čtyři stanice jsou tzv. upscalovány, tedy do vysokého rozlišení převáděny. Další tři pak procházejí testovacím vysíláním.

Na HDTV z digitální terestrické sítě

Digitální terestrické sítě příliš vysílání v HDTV nepřejí. Nemůžeme se divit, protože v České republice se využívá staršího standardu DVB-T. Ten má proti DVB-T2 přibližně o třicet procent menší kapacitu a není možné tedy do něj dostat tolik kanálů, kolik by bylo zapotřebí. A to ani za pomoci komprese MPEG-4/AVC. V současné době je možné najít programy ve vysokém rozlišení ve dvou sítích. Především jde o multiplex 4 telekomunikač­ního operátora Telefónica O2. Ten v současné době vysílá digitálně v Praze, Ostravě a Brně, digitální šíření v Plzni bylo ukončeno před několika týdny. O přístupu společnosti k budování sítě tento článek neslouží, a proto si raději řekněme, jaký je její obsah. Ve vysokém rozlišení jsou zde šířeny stanice ČT1 HD a Nova HD, které doplňuje ještě SD (tedy klasická) verze kanálu O2 Info a testovací monoskop. Jelikož má multiplex 4 charakter testovacího provozu a jsou v něm šířeny české celoplošné plnoformátové kanály, není vysílání zpoplatněno. Oba programy vysílají v HDTV pouze vybrané pořady, u zbytku jde o tzv. upscale – přepočítávaný obsah do rozlišení vysokého.

Kulatý stůl DZ ilustrační malá

Kulatý stůl DigiZone.cz o HDTV již ve čtvrtek 24. září 2009!

Zajímá vás digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Chcete se dozvědět nejnovější plány českých televizních stanic s HD vysíláním a novinky, které ohledně HDTV chystají operátoři vysílacích sítí? Co se objeví v pozemních multiplexech, na kabelu a satelitu? A která vysílací platforma je pro HDTV nejvhodnější? Registrujte se jako účastníci na VII. kulatý stůl DigiZone.cz s podtitulem „HDTV – něco navíc, nebo budoucí standard televizního vysílání?“, který proběhne už ve čtvrtek 24. září 2009 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí!

Prima HD aneb Jak to nemá vypadat

Klasickým odstrašujícím příkladem pro vysílání ve vysokém rozlišení, je televize Primamultiplexu 3. Abychom byli přesní, její vysílání je možné naladit pouze na 46. kanále v Praze na původních vysílačích společnosti Czech Digital Group (CDG). Jediným důvodem, proč šla zřejmě Prima do tohoto testu, byla skutečnost, že se chtěla zviditelnit. Jinak si asi nelze vysvětlit fakt, že se za prvé jedná pouze o upscale, což by až tak nevadilo, ale za druhé – většina pořadů je vysílána v obrazovém formátu 4:3. Jako poslední ze „starých“ televizí vysílá takto i své zpravodajství. Skvělou šancí na reklamu by přitom pro ni bylo např. vysílání výborného seriálu Zoufalé manželky, když ne ve FULL HD kvalitě, tak alespoň rozlišení 720p. Z původních vysílačů CDG chtěla původně vysílat i plnoformátová digitální televize Barrandov, ta se však nakonec s provozovatelem multiplexu nedohodla. Pokud se vysílá pořad, který běží ve formátu 4:3, po pravé i levé straně má divák známé černé pruhy. Kvalita audia je 192 kbit/s se vzorkovací frekvencí 48 kHz. Recenzi na vysílání kanálu Prima HD si můžete přečíst zde.

MyZen.tv - screenshot

Nejnovější přírustek satelitní platformy Skylink – kanál myZen.tv. Foto: autor

Rudolf Pop: HD kanál České televize nabídne kvalitu, ne kvantitu

Osobnost Rudolf Pop
Česká televize spustila 31. srpna 2009 experimentální satelitní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Test nového způsobu distribuce potrvá přibližně půl roku a v únoru 2010 začne na stejné kanálové pozici vysílat mix všech programů ČT ve vysokém rozlišení. Technický ředitel Rudolf Pop společně se svým kolegou Karlem Trpákem ale v rozhovoru pro server DigiZone.cz tlumí výrazná očekávání diváků. ČT podle něj nabídne kvalitní HD obsah složený ze všech čtyř programů, ale zdaleka ho nemá tolik, aby jím zaplnila celou plochu celého jednoho kanálu. I proto bude v následujících letech převažovat obsah, který bude přepočítaný ze standardního rozlišení.

Prvenství v oblasti HDTV na satelitu má Skylink

Stejně jako v terestrické sítí je i na satelitu možné naladit kanály ČT1 HD a Nova HD. Přístup k nim ovšem nemají z určitých důvodu všichni. Protože je programy možné nabízet pouze na území Česka (ČT1 HD také pro Slovensko), jsou kódovány systémem podmíněného přístupu CryptoWorks. Zpoplatněné však nejsou, a tak pro jejich doživotní abonenci je potřeba právě a pouze abonentská karta. Stanice vysílají z pozice Astra 23,5 st. východně a nabízí je jak platforma CS Link tak i Skylink. Konkurenční UPC Direct a Digi TV HDTV nenabízejí, alespoň prozatím. Z pozice 19.2 st. vých. sice několik free-to-air (nekódovaných) stanic vysílá, ale ty není možné jako součást prvního ze zmíněných balíků počítat. Primu HD byste na satelitu hledali marně. Platforma CS Link další kanály ve vysoké kvalitě obrazu nenabízí, protože se chce prozatím soustředit hlavně na ty v SD verzi. Poměrně bohatou nabídku už má ale Skylink.

Kromě ČT1 HD a Novy HD nabízí česko-slovenská platforma placený balíček HD PLUS, který je zpoplatněn částkou 350 Kč na měsíc (na rok 3850 Kč) a opět vyžaduje nutnost vlastnit abonentskou kartu plus satelitní komplet s HDTV přijímačem. V již zmíněném produktu je možné najít pět programů všech žánrů – Eurosport HD (sport s českým komentářem), Discovery HD (dokumenty v originálním znění), History HD (dokumenty s českým dabingem), Filmbox HD (filmy s českým dabingem) a Brava HDTV (opery a koncertní představení v originále s anglickými titulky). V testovacím módu je v současné době nabízena Nova Sport HD, u níž se dá počítat s tím, že bude obohacením právě balíku HD Plus, a od včerejška také stanice myZen.tv, kde však cenová politika prozatím není známa. Skylink se k zařazení kanálu nechce vyjadřovat a bude nutné tedy počkat na vyjádření oficiální cestou prostřednictvím tiskové zprávy.

Penthouse HD screenshot

Ukázka z vysílání soft-erotického kanálu Penthouse HD, který je možné naladit nekódovaně na satelitu Eurobird 9 na pozici 9 st. východně. Foto: autor

Na satelitu najdete volně sport i erotiku

Přesto, že většina kanálů v HDTV je na orbitě kódovaná, dají se najít zajímavé výjimky. Asi nejzajímavější z tohoto pohledu je pozice 28,2 st. východně. U obou kanálů je ale s příjmem problém. BBC HD a ITV HD jsou sice šířeny bez kódování, ovšem jejich příjem je určen pouze pro Velkou Británii. Oba lze však při určité snaze v České republice zachytit. Zatímco u ITV HD stačí u některých přijímačů pouze manuálně zadat parametry příjmu, BBC HD vyžaduje především parabolu velkých rozměrů, a to o průměru přibližně dva metry. Takový „talíř“ už pak vyžaduje kotvení, a pokud ho umisťujete např. na střechu, také stavební povolení. Cena paraboly včetně instalace a veškerých prací se tak může dostat i na částku přes třicet tisíc korun. Zážitek z volného sledování dokumentů ve FULL HD kvalitě je jistě nezapomenutelný, ovšem takovouto částku je ochoten zaplatit asi málokdo, i když se jedná o investici jednorázovou.

Dalším zajímavým parkovištěm pro nekódované satelitní stanice v HDTV je pozice 19,2 st. východně. Zde jsou šířeny kanály Arte HD, Anixe HD, Astra HD promo, Das Erste HD, ZDF HD a EinsFestival HD. Ve vysílání stanic se objevily dokumenty, sportovní přenosy, filmy, seriály a řada dalších pořadů. K jejich příjmu je nutný pouze satelitní komplet s HD boxem. Zde se je možné dostat na částku i okolo pěti tisíc korun. Pokud se ještě vrátíme k samotným programům, měli bychom uvést ještě minimálně jednu pozici. Tou by byl Eurobird 9 na 9 st. východně. Tento satelit se totiž stal v posledních týdnech atraktivním zejména kvůli dvojici stanic, které se na něm objevily. Jde o Penthouse HD a Sundance Channel HD. Zatímco první nabízí soft erotické pořady, ten druhý se zaměřuje na filmy známé z filmových festivalů. Obsah je přitom pouze v nativním HD.

HBO HD screenshot 500

HBO HD se zabydlelo v některých kabelových i IPTV sítích. Foto: autor

Kabel a IPTV

Protože zařízení kabelových a IPTV operátorů jsou si velmi podobná, rozhodli jsme se je zařadit do jedné skupiny. Zde bychom si měli říci asi o nabídce tří největších společností, kterými jsou UPC Česká republika (UPC Digital – kabel), Telefónica O2 (O2TV – IPTV) a RIO Media (skupina operátorů – kabel i IPTV). U všech operátorů většinou platí, že mají rozhozené HDTV kanály do všech nabídek. To je příklad UPC, kdy kompletní přehled získáte až s produktem Supreme. Bližší informace včetně cen mohou najít zájemci zde. V nabídce UPC Digital nechybějí kanály HBO HD, Filmbox HD, National Geographic HD nebo Eurosport HD. Kabeloví a IPTV operátoři ale mají také tu výhodu, že u vybraných z nich můžete najít i Barrandov HD, tedy verzi stanice převáděnou podobně jako kanály ČT1 a Nova. To je i případ UPC. Do nabídky jsou dále zařazeny také stanice Nova HD a Nova Sport HD. Celkem je tak v digitální nabídce největšího kabelového operátora u nás možné najít až 7 kanálů v HD kvalitě.

O2TV nabízí tři kanály ve vysokém rozlišení. Kromě již několikrát zmíněných stanic ČT1 HD a Nova HD to je také Nova Sport. Na svých webových stránkách uvádí, že programy jsou v testovacím režimu a lze je naladit na pozicích 160, 161 a 162. Sledování stanic je prozatím bezplatné, ale O2 upozorňuje, že během sledování kanálu HDTV bude z důvodu kapacity linky omezena rychlost vašeho připojení k internetu. Nutný je pro příjem speciální HD box, který dodá operátor při zřízení služby. Společnost RIO Media, pod jejíž křídla patří několik kabelových i IPTV operátorů, nazvala svůj balíček HDTV kanálů stejně jako satelitní platforma Skylink, tedy HD PLUS. Nabídka programů je zde zdaleka největší. Je jich devět, a to do něj nepatří takové, jako je Prima (upscale), Prima Cool (upscale), Nova Cinema (upscale), HBO HD nebo Nova Sport. Ceník služeb pro jednotlivé lokality, je uveden zde.

MM socky3

HDTV – televize ve vysokém rozlišení v České republice

Technologie HDTV logo 2006
HDTV, neboli High Definition Television, je zkratka televizního programu ve vysokém rozlišení obrazu. Klasický televizní obraz se skládá z určitého počtu bodů, a pokud si tento obraz pustíte na televizor s větší obrazovkou, ztratí svou ostrost a je částečně rozmazaný. Oproti tomu program ve vysokém rozlišení obrazu (HD kvalitě) si ostrost drží a umožní vám sledovat detaily, které by vám televize ve standardním rozlišení nezprostředkovala.

Seznam programů ve vysokém rozlišení

Nativní HD nebo kombinace HD + upscale – Nova HD, Nova Sport HD, ČT1 HD, HBO HD, Filmbox HD, History HD, Discovery HD, Eurosport HD, National Geographic Channel HD, BeBe HD, Fashion TV HD, myZen.tv HD, C Music TV HD, Luxe TV HD, Brava HDTV, Anixe HD, Astra HD promo, ITV HD, BBC HD, Penthouse HD, Sundance Channel HD, Magyar TV 2 HD, ZDF HD, Das Erste HD, EinsFestival HD, Arte HD

Upscale (tedy pouze přepočet z SD do HD) – Prima HD, Barrandov HD, Nova Cinema, Prima Cool

Pokud byste přijímali HDTV, jakou byste si vybrali distribuční trasu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.