Hlavní navigace

V Česku vládne inverze, hrají signály i ze stovky kilometrů vzdálených vysílačů

20. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 12. 2007

České republice vládne aktuálně teplotní inverze a lidé si začali u Radiokomunikací stěžovat na kvalitu příjmu televizního signálu. Věc je podle společnosti dokonce tak vážná, že vedení donutila vydat tiskovou zprávu. Diváci se domnívají, že chyba je v na straně provozovatele vysílačů, ale není tomu tak. O co jde? Inverze mění fyzikální vlastnosti vzduchu, což má za důsledek abnormální šíření elektromagnetických vln. Může se tedy stát, že diváci zachytí vysílání z jiných evropských států anebo českých vysílačů vzdálených až stovky kilometrů.

MM socky3

První stížnosti na dálkový příjem německých vysílačů registrovaly dispečinky Českých Radiokomunikací včera převážně v oblasti Tanvaldu a Mimoně. Dnes se však rušení vyskytuje na celém území České republiky, nejvíce ohlasů evidujeme v krajích Ústeckém a Libereckém, a také v severních oblastech Královehradec­kého kraje.

Spokojení jsou naopak radioamatéři a lovci vzdálených vysílačů. V redakci DigiZone se nám podařilo zachytit analogový signál dánské televize na 35. kanálu z vysílače Nibe (TV2 Danmark) a švédský DVB-T multiplex z lokality Ystad/Metallgatan. První z měst je přitom od Prahy vzdálené přes osm set kilometrů.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.