Hlavní navigace

Czech Digital Group testuje pro ATO v multiplexu 3 audiopopis pro nevidomé

8. 3. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
8. 3. 2012

UVNITŘ FOTO V rámci třetího digitálního pozemního multiplexu se objevila čtvrtá programová pozice označovaná jako TEST. Server DigiZone.cz na tuto skutečnost upozornilo několik čtenářů z hlavního města. Vysílání programu se skládá z monoskopu s nepřehlédnutelným nápisem Test Audio Description a zvukovým doprovodem automatu, který ohlašuje, že se jedná o testovací stereofonní stopu.

Z ARCHIVU: ČT reaguje na kritiku sluchově postižených. Na webu nabídne titulky

V multiplexu 3 v Praze jsou tak v tuto chvíli šířeny programy Prima love, TV Metropol a Rádio Proglas plus pozice označená jako Test. Podle informací serveru DigiZone.cz se jedná o takzvanou Audio Description, tedy audiopopisek. Televize se tímto krokem připravují na řešení výtky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která nedávno Novu, Primu a TV Barrandov upozornila, že neopatřují alespoň 2 % ze svých pořadů audio stopou, v níž je kromě klasických dialogů obsažen také komentář toho, co se děje v obraze. Iniciátorem celé akce je Asociace televizních organizací (ATO).

Cloud23

Test audiodescription je organizován ATO ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi, které poskytly ATO testovací kanál. Smyslem testu je zjistit, zda DVB-T přijímače běžně dostupné na českém trhu (cca 20 různých typů) umějí značku audiodescription přečíst a zda nedochází k omezení kvality a komfortu pro většinové diváky. Test bude probíhat asi jeden měsíc, sdělila serveru DigiZone.cz jednatelka ATO Vlasta Roškotová s tím, že test je omezen pouze na pražské vysílače Žižkov a Cukrák.

Testovací pozice, která se dnes v poledne objevila v multiplexu 3 v Praze a středních Čechách (Screenshot: Čestmír Polák)

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).