Hlavní navigace

V pozemní nabídce jsme přivítali dva nové programy, u konce ale rozhodně nejsme

Lukáš Polák

TÝDENNÍ REVIZE – Kinosvět v Regionální síti 7 a Óčko Expres v Regionální síti 8. To jsou novinky tohoto týdne v nabídce DVB-T. Další televize do konce roku ale ještě přibudou.

Doba čtení: 5 minut

V Regionální síti 7 odstartovalo Kinosvět

Dokumentární stanice Kinosvět je od pondělní půl osmé večerní celoplošným kanálem. Právě v tuto dobu zahájilo distribuci v rámci Regionální sítě 7 společnosti Progress Digital, za níž stojí ostravský podnikatel Radim Pařízek. Stanice navíc začala vysílat širokoúhle, což v praxi znamená, že majitelé širokoúhlých televizorů již nebudou mít u nových dokumentů po stranách obrazu černé pruhy. Kinosvět se objevilo kromě pozemního digitálního vysílání i na satelitu Astra, avšak pouze na dobu od 20.00 do 22.00. Dostupné je na stejné frekvenci jako programy Minimax a TV Leo. Zároveň zůstává zachováno šíření stanice v rámci multiplexů, kde byla dostupná doposud.

Kinosvět přichází s tím, o co mají diváci z věkové skupiny 15–54 let největší zájem. Tedy se záhadami a s celovečerními hranými a dokumentárními filmy, uvedl při této příležitosti Leoš Pohl, jednatel skupiny Mediapoli, do níž tato dokumentární stanice patří. Pohl dále sdělil: Nezapomínáme ovšem ani na ostatní. Dětem je určen hodinový Minisvět a nejširší veřejnosti pak unikátní cyklus Skryté poklady, který vysíláme v premiéře. Na Kinusvět se objeví mimo jiné i Stopy, fakta, tajemství dokumentaristy Stanislava Motla. Cyklus známých českých záhadologů bude kromě Motla uvádět také „kusy“ Arnošta Vašíčka, Otomara Dvořáka a již zesnulého Ivana Mackerleho.

Lukáš Polák: Kinosvět od dnešního večera celoplošně, vysílat bude i na satelitu Astra

Óčko Expres vstoupilo do Regionální sítě 8

Hudební televize Óčko Expres začala vysílat od pátku 3. října v Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací. Vyplynulo to z informací, které měl k dispozici server DigiZone.cz. Oficiálně pak byl tento krok oznámen ve čtvrtek večer. Óčko Expres je již čtvrtou televizní stanicí, která je v tomto multiplexu dostupná. Diváci tu doposud mohli sledovat programy Slovak Sport.TV, Sport 5 a TV Noe. Operátor tak nadále pokračuje ve strategii, kdy prostřednictvím sítě šíří výhradně tematické kanály, které by si nemohly celoplošnou distribuci dovolit.

Vstup do Regionální sítě 8 znamená pro provozovatele programu výrazné rozšíření jeho distribuce v rámci zemského signálu. Doposud bylo možné Óčko Expres naladit touto cestou pouze v Praze a okolí. Stanice byla součástí Regionální sítě 12, jejímž operátorem je společnost Czech Digital Group (CDG), dceřiná firma Českých Radiokomunikací. Ke stejnému datu, tedy 3. říjnu, byla distribuce v rámci této sítě ukončena. Regionální síť 8 pokrývá v současné době přes polovinu české populace a svým signálem zasahuje všechna krajská města. Pro Óčko Expres je tak tato síť ideálním produktem.

Lukáš Polák: Do Regionální sítě 8 Českých Radiokomunikací vstoupí zítra další televize

CME přišla v České republice a na Slovensku o formuli 1

Exkluzivní vysílací práva na přímé přenosy z Formule 1 po dobu tří let přebírá tandem stanic Sport 1 a Sport 2 HD, které provozuje společnost AMC Networks (dříve Chello Central Europe). Významnou akvizici oznámil sám provozovatel. Držitelem vysílacích práv pro Českou republiku byla doposud mediální skupina Nova, na Slovensku pak Markíza a Dajto. Formule 1 se na Sport.TV objeví poprvé v březnu příštího roku a vysílat se zde bude až do roku 2017. Na obrazovkách se objeví také doprovodné závody GP2, GP3 a součástí dohody jsou i exkluzívní práva k britskému dokumentárnímu seriálu „Legendy Formule 1“. 19 dílů představí mimo jiné osobnosti jako Sir Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Mika Hakkinen, Eddie Ervine a Ayrton Senna.

Seriál vozů Formule 1 je další prémiový a exkluzivní obsah, který se podařilo získat pro vysílání sportovních stanic Sport 1 a Sport 2 v České republice a na Slovensku. Současná nabídka mimo jiné zahrnuje práva k fotbalové kvalifikaci na ME 2016 a MS 2018, španělské fotbalové „La lize“ a Kontinentální hokejové lize (KHL). Za přenosy ze zápasů KHL na stanici Sport 1 bylo společnosti uděleno nejvyšší ocenění pro televizní společnosti s vlastní produkcí, připomněl za provozovatele PR manažer Ondřej Vácha. Jakou sledovanost mohou získat přímé přenosy i záznamy z Formule 1 na Sport.TV, je otázkou, pro tyto kanály to ale pochopitelně může znamenat zvýšený zájem o placenou televizi.

Lukáš Polák: Nova přišla o formuli 1, na tři roky ji exkluzivně mají placené Sport 1 a Sport 2

Nova se bez formule 1 v klidu obejde. Její program stojí na stabilních pilířích, jako jsou Ordinace, Ulice a Televizní noviny
Autor: TV Nova

Nova se bez formule 1 v klidu obejde. Její program stojí na stabilních pilířích, jako jsou Ordinace, Ulice a Televizní noviny

Stručně

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svých webových stránkách zveřejnil aktualizovanou podobu D-Booku, tedy dokumentu, který je přehledem základních technických parametrů, jež by měly splňovat televizní přijímače s tunery DVB-T a DVB-T2 určené pro tuzemský trh.

Lukáš Polák: ČTÚ aktualizoval D-Book pro výrobce přijímačů DVB-T2, počítá i s H.265/HEVC

Uplynulé dny přinesly do rozhlasového éteru po delší době skutečně unikátní úlovky. Zvláště lovci vzdálených signálů v pásmu velmi krátkých vln (VKV – FM rozhlas) si přišli na své. V Praze se v tomto kmitočtovém rozsahu podařilo zachytit například signály z MaďarskaSlovenskaRa­kouska a Německa.

Lukáš Polák: Tlaková výše opět „kouzlila“ v televizním i rozhlasovém éteru nad Českem

Zástupci panevropského zpravodajského kanálu Euronews se serveru DigiZone.cz vůbec poprvé vyjádřili, proč ještě tato stanice není dostupná v České republice v rámci pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Podle Lydie Bonvallet, mluvčí tematické stanice, je to proto, že se nepodařilo v našem regionu najít pro toto vysílání vhodného partnera.

Lukáš Polák: Euronews by se vysílání v češtině nebránil, nemá pro něj ale partnera

Zpravodajský kanál Euronews by v nabídce pozemní digitální televize jistě řada diváků uvítala, alespoň ve velkých městech.
Autor: repro foto Euronews

Zpravodajský kanál Euronews by v nabídce pozemní digitální televize jistě řada diváků uvítala, alespoň ve velkých městech.

Všechny stanice v České republice, které jsou v současné době šířeny prostřednictvím technologie digitálního rozhlasu, už vysílají ve standardu DAB+ a nikoliv také dříve využívané normě DAB. Posledním operátorem, který toto kódování signálu opustil, je příbramská společnost Teleko.

Lukáš Polák: Máte doma ještě přijímač s normou DAB? V Česku už je vám k ničemu

Signál rozhlasové stanice Radio Samson Digital, která bude dostupná prostřednictvím digitálního pozemního vysílání (DAB+), se objeví v multiplexu západočeské společnosti RTI cz. Serveru DigiZone.cz to potvrdil výkonný ředitel tohoto programu Pavel Vorel.

Lukáš Polák: Digitální Radio Samson už si vybralo operátora, u kterého bude vysílat

TVCON 2018 tip Dvořák

Zákazníci satelitní služby Skylink, kteří si předplatí balíček Multi, Kombi nebo Multi HD, jej získají na rok nejen za cenu jedenáctiměsíčního předplatného, ale zdarma k němu dostanou také balíček HBO Standard. Ten konkrétně obsahuje kanály HBO HD, HBO 2 a HBO Comedy plus službu HBO GO.

Lukáš Polák: Satelitní služba Skylink nabízí v akci kanály HBO k vybraným balíčkům zdarma

Našli jste v článku chybu?