Hlavní navigace

V reakci na šéfa CME napsal premiérovi i Fero Fenič

21. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 6. 2007

Otevřený dopis předsedovi vlády Mirku Topolánkovi (ODS) odeslal včera majitel televize Febio Fero Fenič a do kopie připojil i tři ministry: Ivana Langera (vnitro, ODS), Martina Římana (průmysl a obchod, ODS) a Cyrila Svobodu (Legislativní rada vlády, KDU-ČSL). Fenič reaguje na řádky, které stejným adresátům zaslal dopisem z 8. června generální ředitel CME Michael Garin, a to v obavách z průběhu české digitalizace a ze strachu o investici CME v podobě televize Nova.

Pane ministerský předsedo, nevím, s kolika představiteli zahraničních soukromých firem probíráte problémy jejich rozvoje a modernizace, ani jaké máte s nimi vztahy. Já osobně jsem jenom občan České republiky, který by si Vás ničím takovým nedovolil obtěžovat a tak až po dopisu pana Garina se odvažuji napsat Vám též. A ptám se: jak chráníte například práva české společnosti Televize Febio s.r.o. a jejích vlastníků? ptá se úvodem Fero Fenič.

V dopise majitel televize Febio připomíná, že investice do Novy byly v průběhu let mnohonásobně zhodnoceny a ještě byly vylepšeny jednorázovou desetimiliardovou „pomocí“ od českých daňových poplatníků. Novu podle svých slov ale Fenič komentovat nechce: Co naopak komentovat chci, je fakt, že moje osobní investice do digitalizace již výrazným způsobem dotčeny byly: přišel jsem vinou státu (protože jsem respektoval jeho rozhodnutí) o většinu svého majetku, který jsem vytvořil poctivou, veřejností i vámi politiky často oceňovanou, patnáctiletou činností mého dokumentárního studia.

Fero Fenič dále uvádí: Z dopisu pana Garina (kterému nestačí ani to, že jim za případnou spolupráci na digitalizaci chcete věnovat tři televizní kanály) mi vyplývá, že podle něj by proces přechodu na digitální vysílání v ČR měl diskriminovat všechny ostatní konkurenty TV Nova a že na jejich logické komerční zájmy a práva se brát ohled nesmí. Já si myslím opak, a dodává: Žádná diskriminace v naší zemi by neměla být trpěna a práva by měla být stejná pro všechny – tedy i pro CME.

Ve svém dopise Fero Fenič doufá, že je pryč doba, kdy si podle něj nejsledovanější česká televize šila legislativu sobě na míru. Rád bych se ale dočkal důkazu, že tato léta jsou již za námi, píše majitel Febio TV a připojuje: Vy jste, pane předsedo, představitel suverénní země. Zatímco šéf americké CME Vám, předsedovi vlády, mezi řádky vyhrožuje, že pokud nebude po jejich, vynutí si zachování svého monopolu v nějaké další arbitráži, já jen bezmocně sleduji, jak někteří politici – a dokonce i někteří ministři – mu kvůli tomu (a možná nejen kvůli tomu) nadbíhají a připravenou digitální mininovelu zákona o vysílání se pokoušejí odsunout na věčnost. Přestože odpovídá programovému prohlášení Vaší vlády.

BRANDstorming tip2

Na závěr dopisu, narozdíl od Michaela Garina, nežádá Fero Fenič o schůzku. Veřejně Vás prosím o něco jiného: pečujte o rozvoj demokracie a plurality v naši zemi, uvádí majitel Febio TV. Doplňuje také: Nechci uvěřit, že by Vaše vláda nebyla hrdým představitelem suverénní země. Naopak pevně věřím, že brání především zájmy českých občanů a českých podnikatelů.

Otevřený dopis předsedovi vlády Fera Feniče [DOC, 34,8 kB]

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).