Hlavní navigace

Václav Žák: Analogová rádia v FM pásmu poběží i po digitalizaci

29. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
29. 7. 2008

Vypínat analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu si nikdo nedovolí ani po spuštění zemského digitálního rozhlasu. Myslí si to předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák, podle něhož by takové vypínání bylo zbytečné. Digitalizace rádií bude něco naprosto jiného než je digitalizace televizí, protože pro start digitálních televizí byly potřeba analogové kmitočty, na kterých se vysílalo, zatímco v případě rádií tomu tak není, zopakoval Žák v rozhovoru pro server RadioTV.cz.

K TÉMATU: Vláda proti poslaneckému návrhu zákona o digitalizaci rozhlasu

Příprava novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší digitalizaci rádií, je podle Žáka politickým problémem, který si musí provozovatelé vyřídit s parlamentem. Regulátor bude reagovat až na ten výsledek, uvedl předseda RRTV. Vláda minulý týden odmítla návrh několika poslanců na novelu vysílacího zákona, která vycházela z dřívějšího konceptu samotných majitelů komerčních rádií a víc než digitalizaci řešila otázku dalšího prodloužení jejich licencí pro analogové vysílání.

Digitalizace rádií probíhá na jiných kmitočtech, ne těch, které se používají pro šíření rozhlasového signálu v FM pásmu. Takže tam to bude čistě ten přechod tažen nabídkou, prohlásil Žák s tím, že pilotní úkoly v tomto směru by měl mít veřejnoprávní Český rozhlas. Měl by začít vysílat digitálně a měl by ty technologie zpřístupnit. Když se podíváme na Dánsko, kde před čtyřmi lety měly čtyři tisíce rodin digitální rádio a dneska je těch domácností milion, tak tu základní nabídku táhl na bedrech veřejnoprávní provozovatel. Myslím si, že to je docela dobrý příklad, jak bychom měli postupovat i u nás, míní šéf RRTV.

ČTĚTE TAKÉ: Kasík má Radě ČRo předložit plán přechodu na digitální vysílání

ICTZ23

Za slušný vysílací standard považuje Žák formát DAB+, který je podle něj i ekonomicky schůdný, protože podstatně zvyšuje počet kanálů v jednom rozhlasovém multiplexu. Předpokládám, že rozhlasové přijímače budou konstruovány způsobem, že budou vlastně mikroprogramo­vatelné. To znamená, že teoreticky by to mělo být uděláno tak, že by se přehráním nového firmware by se měly změnit i možnosti k přijímání dalších standardů, dodal Žák. Rádio by tak umělo přijímat vysílání jak v analogu, tak v digitálních formátech DAB+ či DAB, ale také přes Wi-Fi po Internetu.

Jediný otazník podle Žáka visí nad digitálním formátem DRM. To se ukáže, jestli se digitalizace na středních a krátkých vlnách vůbec prosadí. Myslím si, že to budou aplikace, o které bude mít zájem stát jako o systémy, kde se pokryje rozsáhlé území, což může sloužit k informačním potřebám, k varování katastrof, atp. To je hudba budoucnosti, ale neviděl bych to jako konkurenci k stávajícím standardům. Spíš ty přístroje budou vybaveny tak aby mohly přijímat celou řadu modalit, dodal Žák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.