Hlavní navigace

Válka o Mr.Lin(x) ještě neskončila?!

15. 5. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zhruba před měsícem jsme informovali o sporu, který vedl Computer Press s Martinem Kubou, původním provozovatelem systému Mr.Lin(x), o doménu linx.cz. U CZ.NICu nakonec zvítězil Kuba, načež došlo k přesunu na náhradní doménu linxcz.cz. Nyní však kdosi falešným mailem informuje členy, aby na svých stránkách nastavili opět linx.cz - a dokonce jim slibuje bonus.
O tom, že definitivní přechod Mr.Lin(x)e pod křídla Computer Pressu nebyl tak docela bezproblémový, jsme už na Lupě podrobně psali, takže nemá smysl opakovat celou ságu. Podstatné je to, že již zmíněný Martin Kuba se celou věcí cítil poškozený, a proto se rozhodl bránit. Využil toho, že byl uveden jako administrativní kontakt u domény linx.cz a nasměroval ji na „prázdný“ server, takže Mr.Lin(x) několik dní nefungovat. Díky aktivitě Contactelu, který byl u domény uveden jako technický kontakt a jednal podle pokynů Computer Pressu, se však doména vrátila do původního stavu – a následně ji CZ.NIC zablokoval kvůli nejasnostem o tom, kdo má vlastně právo touto doménou disponovat.

Po několika týdnech CZ.NIC doménu odblokoval, což fakticky znamenalo vítězství Martina Kuby, který ji opět může ovládat. K překvapení všech se však v tomto okamžiku nic nestalo: nereagoval ani Kuba, který doménu nechal dál ukazovat na servery Mr.Lin(x)e, ale v první chvíli ani Computer Press, který až se značným zpožděním rozeslal mail o přesunu na novou doménu linxcz.cz a požádal členy o změnu v kódech na jejich stránkách.

S doménou linx.cz se od té doby po faktické stránce nestalo nic zvláštního, ukazuje stále na původní místo, ale zato došlo k převodu jejího vlastnictví. Od 2. května totiž namísto Kubovi patří brněnské společnosti Marisys, s.r.o., se kterou Kuba podle rejstříku nemá nic společného – celá patří jistému Pavlovi Drozdkovi, který je také jediným jednatelem. Je však nepochybné, že Martin Kuba má na tuto společnost určitou vazbu, ostatně pokoušel se na ni doménu převést už v době před zablokováním.

Mr.Lin(x) by měl však neprávem pověst systému plného mistrovských zvratů, kdyby všechno skončilo takto hladce – minulý týden se ovšem objevila další pikantérie. Kdosi totiž rozeslal hromadný mail z falešné adresy administrator@linxcz.cz, ve které oznamuje, že s doménou linx.cz je opět všechno v pořádku, a žádá členy, aby vrátili kódy zpět do původní podoby. Za tuto změnu dokonce slibuje bonus 10.000 kreditů na spořící účet. Mail byl rozeslán v pátek brzy ráno, takže skuteční správci Mr.Lin(x)e měli celý den plné ruce práce s odpověďmi uživatelům a vysvětlováním, že jde o podvržený mail.

Není sice jasné, kdo tento mail rozeslal, ale je zřejmé, že to nemohl být kdokoliv: musel mít totiž k dispozici uživatelskou databázi systému Mr.Lin(x), přesněji řečeno seznam jejich e-mailových adres. Takto vybavených lidí – aspoň předpokládám – po světě moc neběhá, čímž se okruh možných vtipálků výrazně zužuje. Podstatná je však otázka motivace: kdo mohl mít zájem o něco podobného? V případě Martina Kuby by se snad o něčem podobném dalo uvažovat v případě, že by měl „za rohem“ připravený konkurenční systém výměnné reklamy, který by hodlal spustit na doméně linx.cz a do začátku využít členů původního Mr.Lin(x)e, které by takto uvedl v omyl. Jenže nic takového se nestalo: linx.cz stále ukazuje na Computer Press. Neexistuje tedy žádný důkaz o tom, že by měl být autorem mailů právě Martin Kuba.

KL22 hlasovani

Nepříliš jasný je mi v tomto případě také postup Computer Pressu. Přestože už od pátku vědí o tom, že byl tento mail rozeslán, do dnešního dne nevydali žádné dementi ani varování členům, aby kódy neměnili. Podle správce systému Jiřího Waissera, který v pátek odpovídal členům, kteří si změnu kódů ověřovali, mělo být po konzultaci s právníky v pondělí vydáno oficiální prohlášení Computer Pressu k celé věci. Zatím však zveřejněno nebylo – a po čtyřech a více dnech už to snad ani nemá smysl. Tomu osobně příliš nerozumím: logickým zájmem Computer Pressu by mělo být varovat členy, aby neumisťovali kódy s nejistou doménou.

Problémy kolem Mr.Lin(x)e už patří k určitému koloritu českého Internetu – počkejme si tedy, jak skončí toto dějství.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.