Hlavní navigace

Ve Vídni startuje DAB rozhlas, experiment se zásahem i do ČR potrvá deset měsíců

28. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální rozhlas z Vídně měl velmi trnitou cestu k realizaci. Test technologie se nakonec musí obejít bez veřejnoprávní ORF i provozovatele celoplošné komerční stanice Kronehit.

Úderem dnešní třinácté hodiny začne v rakouské metropoli oficiálně desetiměsíční experiment technologie DAB+, tedy digitálního rozhlasu. Multiplex by měl obsahovat patnáct rozhlasových stanic všech žánrů, některé z nich dokonce exkluzivně, a je pravděpodobné, že tyto programy nebudou dostupné ani na internetu. Již zaběhlí hráči si díky DAB rozhlasu rozšíří své programové portfolio. Společnost Radio Arabella provozující stejnojmennou stanici spustí v DAB tematické okruhy Arabella Rock a Radio Melodie (zaměří se na rakouskou lidovou hudbu). Kompletní přehled šířených stanic je k dispozici zde.

Z ARCHIVU: Veřejnoprávní ORF se nezúčastní experimentu digitálního rozhlasu ve Vídni

Ve Vídni by se mělo vysílat na dvou kanálech, a to 11D (222,064 MHz) a 12B (225,648 MHz). V případě prvního kanálu má jít o vysílače DC Tower s výkonem 6,3 kW a Liesing s výkonem 10 kW. Oba budou fungovat s vertikální polarizací. Druhá zmiňovaná lokalita by měla fungovat i na kanálu 12B s výkonem 10 kW, její spuštění se však očekává později. Zájemci z České republiky, především pak z Moravy, a Slovenska by si měli primárně kontrolovat kanál 11D, který bude spuštěn právě dnes. První reporty na zkušební vysílání experimentu už do redakce DigiZone.cz dorazily, mimo jiné i ze 155 km vzdáleného Přerova.

ČTĚTE TAKÉ: Rakouský veřejnoprávní rozhlas spustí stanici FM21, zaměří se na mladší publikum

ebf - tip do článku - debata

Digitální rozhlas z Vídně měl velmi trnitou cestu k realizaci. Svědčí o tom mimo jiné skutečnost, že několik subjektů, které původně avizovaly, že se testu technologie zúčastní, si nakonec tento krok rozmyslelo. Šlo mimo jiné o provozovatele celoplošné komerční stanice Kronehit i rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF, který podle dříve avizovaných plánů měl v multiplexu provozovat tamní nejposlouchanější stanici Hitradio Ö3 a zcela nový okruh FM21, který se měl orientovat na mladší publikum. Po spuštění DAB rozhlasu ve Vídni bude z okolních států České republiky bez této technologie pouze Slovensko.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).