Hlavní navigace

Vědecké weby v zahraničí se předplatného nebojí

18. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Téměř každý český tisk či všeobecný zpravodajský server má vlastní rubriku věnovanou vědě, ty však také často čerpají hlavně ze zahraničních zdrojů. Které jsou ty nejznámější a co mohou svým návštěvníkům nabídnout?

Poznámka redakce: článek volně navazuje na nedávný text o českých vědeckých serverech.

Následující text je spíše směsí subjektivně hodnocených stránek než vyčerpávajícím seznamem. Nesnaží se o vytvoření top žebříčku, ale o jakési panorama ze zajímavých webů, které se zabývají přírodními vědami. Pokud máte sami nějaký oblíbený web, který v článku chybí, neváhejte se o něj podělit v diskusi.

Je také velice obtížné vytyčit nějaké striktní kategorie. Na Internetu můžeme najít zpravodajské servery, weby patřící k časopisovým vydáním, samostatné projekty, weby institucí a organizací. Od každého tedy zmíníme něco.

Věda a zpravodajské servery

Na stránkách CNN na první pohled vědu nenaleznete. Je schovaná za marketingově zřejmě zajímavějším titulkem Tech (technology). Již na první pohled je patrné, že se nejedná o rubriku věnující se technice a počítačům, jak jsme zvyklí z ČR. V době psaní článku byla například jako první zpráva uvedena informace týkající se umělého rozmnožování mořské fauny. Články jsou psány velice popularizačně, ale přitom se nejedná o žádný brak. Zajímavé jsou informace o vesmíru. Autor článků má zřejmě ke kosmonautice vřelý vztah, a tak veškeré dění na orbitální dráze ISS komentuje velice zaujatě, ale přitom odborně a kvalitně. Dost možná ukázka toho, jak by mohl ve všeobecném zpravodajství vypadat článek, který může zaujmout a má svou vysokou kvalitu.

Také BBC dává na svých stránkách prostor vědě. Naleznete zde dokonce samostatný vědecký „portál“, který ale ve srovnáním s tím, který provozuje Český rozhlas, působí poněkud skromnějším dojmem. Články jsou psány oproti CNN daleko méně afektovaně, kvalitně, ale možná až nepříliš záživným způsobem (i když samozřejmě ne všechny). Co je potřeba vyzdvihnout, je práce s grafikou. Naleznete zde animace, schémata, videa. Ne jako alternativní obsah, ale jako doplněk. Umístění videa či obrázku má pro čtenáře smysl. Nejedná se tedy o prvky opakující to, co bylo uveřejněno v článku, ale prohlubující a upřesňující informace.

Svůj originální přístup k vědě má také Yahoo News. To nabízí v sekci vědy zajímavé kategorie – věda na videu, počasí, vesmír a astronomie, zvířata, fosílie a dinosauři, biotechnologie, energie a životní prostředí. V sekci o biotechnologiích je mimořádný prostor věnován etickým problémům, což by u nás nebylo zřejmě nejčtenější téma. Práce s videem je ale poněkud zdlouhavá a neohrabaná a témata také nejsou zrovna trháky. Pokud někdo takovou kategorii vymyslí a spustí, měl by do ní být schopen vkládat i smysluplný obsah, který se do textu uchopuje obtížně, případně ne příliš zajímavě. Celkově považuji Yahoo News za skvěle koncepčně zvládnutý projekt s obsahem, který je spíše zklamáním. Co do kvality i zajímavosti témat. Někdy chybí poslední krok.

Vědecké časopisy

Zajímavá je situace na poli zaběhnutých a známých (často i prestižních) přírodovědeckých časopisů. To co u nás není příliš běžné, tedy předplatné a platby za čtení článků, je zde zcela běžné. A nejedná se o často úplně malé částky. Zdarma jsou tak většinou pouze abstrakty článků.

Nature patří mezi nejznámější časopisy svého druhu na světě. Jeho internetová verze umožňuje procházet témata všech vydávaných periodik spadajících do této velké rodiny (členění je dle vědních disciplín). Cena přečtení jednoho článku je 18 dolarů, předplatné lze pořídit za 199 dolarů. K dispozici je většinou perex, ale někdy ani to ne. Naslepo platit 18 USD mi přijde tedy poměrně hodně. Občas je k dispozici nějaký článek zadarmo, ale na systematické čtení to není. Pokud se vám nechce platit, lze určitě doporučit zajímavé zdejší blogy, které jistě stojí alespoň za občasné přečtení.

Nature

The Scientist nabízí poněkud odlehčenější žánr něž Nature. K rozumnému užívání je nutné provést bezplatnou registraci, po jejím uskutečnění můžete procházet články, blogy, či se zapojit do některého se zajímavých diskusních fór. Mezi zajímavosti patří možnost ohodnotit článek určitým množstvím hvězdiček. Články jsou poměrně dlouhé, komplexní a obsáhlé. Jazyk je relativně přístupný a často vtipné a s nadsázkou tvořené ilustrace činí četbu poměrně zajímavou. K dispozici je také možnost zasílání novinek či užití podcastu. I zde je ale část obsahu (především animace a videa) placená. Cena je však podstatně nižší: 4,95 USD.

National geographic má také své stránky, které jsou vizuálně velice poutavé. Důraz je kladen na vizuální vjemy. Naleznete zde nádherné a vysoce kvalitní fotografie lidí, zvířat, krajin či rostlin. Vysoce propracované jsou různé animace či výkladové články s interaktivními prvky. Velice užitečná je také minirubrika inspirovaná Wikipedií nesoucí název „Did you know?“ a uvádějící nějakou zajímavou informaci. Naleznete zde výborné mapy všeho druhu, které však nezvládají diakritiku (vyjma á). Celkově se jedná o jeden z nejzdařilejších projektů svého druhu, který nevnímá Internet jako konkurenci, ale jako nové médium s novými možnostmi. Naleznete zde videa z televizního kanálu National geographic, což výrazně zvyšuje přidanou hodnotu celého webu.

National Geografic

Instituce

Další vědecky orientované weby, jsou financované nebo alespoň podporované státem. Cílem těchto projektů není zpravidla generovat zisk, ale informovat a zaujmout veřejnost.

Web NASA je zdrojem nepřeberného množství obrázků a videí s tématikou kosmonautiky (i když nejenom). Naleznete zde NASA TV, kde si můžete prohlédnou záběry z vesmírných misí, podívat se, jak vypadá pohled pilota raketoplánu při přistávání apod. K dispozici je také obrázek dne, kalendář s jednotlivými událostmi nebo aktuální zpravodajství. Zvláštní péče je věnována dětem a studentům, pro které jsou k dispozici různé kvízy, zjednodušené texty či interaktivní animace. Samostatný prostor je věnován Hubbleovu teleskopu. Naleznete zde fotografie galaxií, hvězdokup, hvězd, planet či mlhovin. Vše v poměrně vysoké kvalitě. Celkově je informační servis NASA velice bohatý jak na texty, tak na audiovizuální materiál.

CERN představuje projekt na urychlování částic realizovaný v Evropě. Stránky jsou na rozdíl od NASA určeny především pro odbornou veřejnost. Naleznete zde aktuální informační servis o dění v této instituci. Dále například možnost zeptat se odborníka na otázky týkající se částicové fyziky nebo nabídku zaměstnání. Pokud jde fotografie, pak se jedná především o záběry z urychlovače. Obrázků srážek či výstupů z měření, animací a podobných pro širší veřejnost zajímavějších informací tu naleznete poskrovnu. Zajímavé jsou ale různé filmy, které můžete shlédnout, neboť ty mají především propagační a edukační charakter.

NASA

České přebírání

Jak jsme již psali v článku o vědě na česky psaném Internetu, dochází k tomu, že celá řada česky psaných textů jsou v zásadě pouze překlady či deriváty zpráv zahraničních. Například Scienceworld využívá mimo jiné New Scientist, Science Daily či Nanotechweb. Inspirace je více než dost. Podobný přístup uplatňují téměř všichni. Existuje opravdové minimum vlastních textů či výzkumů, které za něco stojí. Pokud ale autor skutečně překládá původní článek a nepřidává do něj své úvahy a názory, pak může i v českém prostředí být k dispozici kvalitní materiál tohoto typu.

Oproti zahraničním webům je v Česku stále relativně malý důraz kladen na obraz (často vídáme jen ilustrační foto) a interaktivitu. V porovnání se stránkami NG nebo NASA je situace o několik let opožděná. Nebo je možné druhé vysvětlení, že český čtenář podobné atributy článků nevyžaduje.

KL22_nominace

Shrnutí

Vědu lze na Internetu naleznout doslova na každém kroku a záleží tak pouze na tom, co zrovna hledáte. Pokud si chcete doplnit vědomosti ve výukovém kurzu, pak vám vhod přijde například HyperPhysics. Jestliže hledáte videa z vesmíru, pak můžete zamířit na stránky NASA. Pro odborné texty, které jsou volně dostupné, můžete zajít na Scirus, který takové texty dokáže rychle vyhledat. Pokud máte zájem i o články placené, pak je užitečný vyhledávač BNET, který má ale horší relevanci výsledků než Scritus (možná jen subjektivní názor nebo smůla ve vyhledávání špatných spojení).

Každopádně možností je více než dost a do značné míry záleží na tom, zdali jste ochotni sáhnout také do kapsy či nikoli. Špičkové aktuální vědecké práce zadarmo neseženete (většinou). Ale pokud vám postačí populárně vědecká rovina, pak se obejdete i bez placení.

Využíváte internetových stránek vědeckých institucí při své práci?

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.