Hlavní navigace

Vedoucí digitalizace ČT: ČR bude pokryta na 99 % území (UVNITŘ PREZENTACE)

10. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

10. 9. 2008

Šéf digitalizace České televize Pavel Hanuš dnes na zasedání Rady ČT informoval o tom, že smlouva na pokrytí veřejnoprávním multiplexem z hlavních vysílačů je vyřešena. V ní je zařazeno 26 vysílačů základní sítě a dohromady dojde k zákonnému pokrytí 95 % území. Hanuš však konstatoval, že podle výpočtu to může být až 99 %. Vysílač Krašov, z něhož byl nedávno veřejnoprávní multiplex spuštěn, pokryje podle něj 11.1 % obyvatel a území. Důvodem, proč z této lokality zatím nevysílá Český rozhlas, byl čistě legislativní. Veřejnoprávní médium nemělo uzavřenou s Českou televizí smlouvu jako operátorem veřejnoprávní sítě. Nyní už je smlouva uzavřena a počítá se s tím, že v dalších oblastech bude už multiplex kompletní, konstatoval Hanuš.

NEPŘEHLÉDNĚTE A STÁHNĚTE SI:
Prezentace rozvoje digitálního veřejnoprávního multiplexu ČT s řešením problémových oblastí v jižních a středních Čechách (PPT, 7.7 MB)

Problémy přijdou podle něj až na konci tohoto měsíce. Bude to mít velký dopad na situaci v analogovém příjmu ČT 2 z vysílačů Kleť a Cukrák. Počítá se s pokrytím 35.4 % obyvatel a 36.4 % území, upřesnil Hanuš. Co se týká DVB-T vysílání z Kletě, šéf digitalizace ČT si myslí, že pokrytí bude mít určitě příhraniční přesah a stožár bude poměrně „pěkně svítit“ do Rakouska. Česká televize musí řešit i známé krizové situace, aby nedocházelo k výpadkům analogového signálu ČT 2 na některých dokrývačích. Většina oblastí je v příhraničí. Není zde zaručeno, že obyvatelé zde budou mít kvalitní analogový signál, konstatoval Hanuš a dodal, že dočasným řešením bude buď přeladění vstupního kmitočtu u analogového vysílače, nebo dojde k převodu DVB-T signálu na vysílači na analog. Bližší informace najdete v prezentaci Pavla Hanuše, kterou si můžete ve formátu PPT stáhnout výše.

cif-tip-téma-foto

K TÉMATU: Aktuální termíny vypínání ČT 2 a spouštění veřejnoprávního multiplexu

V říjnu by pak mělo dojít k známému opuštění dočasného multiplexu A a bude následovat přechod dalších lokalit na digitální terestrické vysílání. Jde např. o oblast Cheb – Zelená hora. Ke konci roku by pak mělo mít DVB-T signál k dispozici 58 % obyvatel a mělo by být pokryto více jak 52 % území. Poprvé říkám, že to co prezentuji, není moje přání, ale je to podepsaná a garantovaná smlouva s ČRa. Poprvé je před vámi realita, zhodnotil své vystoupení Pavel Hanuš, který ještě stačil říci, že ho mrzí, že v rámci vyjednávání s ČRa nemohlo dojít k tomu, že se Krašov pustí předčasně. Měli jsme možnost místo dvou velkých vysílačů (Kleť a Cukrák, pozn. red.) udělat i Krašov, ale zdálo se nám, že nakumulovat to do jednoho období by bylo moc, prohlásil šéf digitalizace ČT.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.