Hlavní navigace

Vedoucí digitalizace ČT: ČR bude pokryta na 99 % území (UVNITŘ PREZENTACE)

Šéf digitalizace České televize Pavel Hanuš dnes na zasedání Rady ČT informoval o tom, že smlouva na pokrytí veřejnoprávním multiplexem z hlavních vysílačů je vyřešena. V ní je zařazeno 26 vysílačů základní sítě a dohromady dojde k zákonnému pokrytí 95 % území. Hanuš však konstatoval, že podle výpočtu to může být až 99 %. Vysílač Krašov, z něhož byl nedávno veřejnoprávní multiplex spuštěn, pokryje podle něj 11.1 % obyvatel a území. Důvodem, proč z této lokality zatím nevysílá Český rozhlas, byl čistě legislativní. Veřejnoprávní médium nemělo uzavřenou s Českou televizí smlouvu jako operátorem veřejnoprávní sítě. Nyní už je smlouva uzavřena a počítá se s tím, že v dalších oblastech bude už multiplex kompletní, konstatoval Hanuš.

NEPŘEHLÉDNĚTE A STÁHNĚTE SI:
Prezentace rozvoje digitálního veřejnoprávního multiplexu ČT s řešením problémových oblastí v jižních a středních Čechách (PPT, 7.7 MB)

Problémy přijdou podle něj až na konci tohoto měsíce. Bude to mít velký dopad na situaci v analogovém příjmu ČT 2 z vysílačů Kleť a Cukrák. Počítá se s pokrytím 35.4 % obyvatel a 36.4 % území, upřesnil Hanuš. Co se týká DVB-T vysílání z Kletě, šéf digitalizace ČT si myslí, že pokrytí bude mít určitě příhraniční přesah a stožár bude poměrně „pěkně svítit“ do Rakouska. Česká televize musí řešit i známé krizové situace, aby nedocházelo k výpadkům analogového signálu ČT 2 na některých dokrývačích. Většina oblastí je v příhraničí. Není zde zaručeno, že obyvatelé zde budou mít kvalitní analogový signál, konstatoval Hanuš a dodal, že dočasným řešením bude buď přeladění vstupního kmitočtu u analogového vysílače, nebo dojde k převodu DVB-T signálu na vysílači na analog. Bližší informace najdete v prezentaci Pavla Hanuše, kterou si můžete ve formátu PPT stáhnout výše.

K TÉMATU: Aktuální termíny vypínání ČT 2 a spouštění veřejnoprávního multiplexu

V říjnu by pak mělo dojít k známému opuštění dočasného multiplexu A a bude následovat přechod dalších lokalit na digitální terestrické vysílání. Jde např. o oblast Cheb – Zelená hora. Ke konci roku by pak mělo mít DVB-T signál k dispozici 58 % obyvatel a mělo by být pokryto více jak 52 % území. Poprvé říkám, že to co prezentuji, není moje přání, ale je to podepsaná a garantovaná smlouva s ČRa. Poprvé je před vámi realita, zhodnotil své vystoupení Pavel Hanuš, který ještě stačil říci, že ho mrzí, že v rámci vyjednávání s ČRa nemohlo dojít k tomu, že se Krašov pustí předčasně. Měli jsme možnost místo dvou velkých vysílačů (Kleť a Cukrák, pozn. red.) udělat i Krašov, ale zdálo se nám, že nakumulovat to do jednoho období by bylo moc, prohlásil šéf digitalizace ČT.

Našli jste v článku chybu?