Hlavní navigace

Veřejnoprávní média chtějí kontrolovat mimo jiné Jurinová, Fričová i Uhde

Lukáš Polák

Ve své funkci, minimálně jako radní, by chtěl pokračovat v kontrolním orgánu Českého rozhlasu Tomáš Ratiborský. Ten je v současné době předsedou Rady ČRo.

Doba čtení: 1 minuta

Na veřejnost dnes pronikly seznamy kandidátů, kteří se ucházejí o post členů Rady České televize nebo Českého rozhlasu. Zveřejnil je mimo jiné server Lidovky.cz. Noví radní budou voleni v březnu, kdy některým stávajícím končí jejich mandáty. Pravděpodobně nejznámějším kandidátem z řad nových zájemců je dlouholetá televizní a rozhlasová moderátorka a bývalá tisková mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. Ta chce kontrolovat Radu České televize. Jejím navrhovatelem je Svaz tělesně postižených v České republice.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Moderátory nového TiP Rádia také Eva Jurinová a Vladimír Hron

Nejde ale o jediné známé jméno v seznamu kandidátů. Tím dalším je bývalá generální ředitelka televize Prima a později dnes již neexistující Top TV Kateřina Fričová, která působila v minulosti také na postu programové šéfky České televize. Neznámé není ani jméno Romana Proroka, který v tomto veřejnoprávním médium působil dříve jako redaktor, moderátor a dramaturg a v současné době je mediálním poradcem. O svá křesla by nechtěli přijít ani stávající radní včetně svého předsedy Milana Uhdeho. Jde konkrétně o místopředsedkyni Danu Eklovou, věčného kritika Radka Mezuláníka nebo Antonína Bajaju.

Z ARCHIVU: Odstupte, vyzval generálního ředitele České televize Dvořáka radní Mezuláník

Jméno Romana Proroka se objevuje nejen mezi kandidáty na radní České televize, ale také do Rady Českého rozhlasu. V obou případech ho nominuje Česká transplantační nadace Karla Pavlíka. Do rady veřejnoprávního rozhlasu by se chtěl vrátit Antonín Zelenka, který byl v tomto kontrolním orgánu mimo jiné i v době, bylo to na konci roku 2008, kdy Rádio Wave čelilo neprávem nařčení z propagace fašismu. Aktuálně je jeho nominantem Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Minimálně ve funkci radního Českého rozhlasu chce pokračovat stávající předseda Rady ČRo Tomáš Ratiborský.

Našli jste v článku chybu?