Hlavní navigace

Větrné elektrárny ruší televizní signál: jak analogový, tak digitální

24. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
24. 9. 2010

Televize Nova řeší problém s rušením svého analogového vysílání ve Staré Libavé na Olomoucku. Pouze tento program tam narušuje blízká větrná elektrárna, od jejíž lopatek se odráží televizní signál a na obrazovce ho to degraduje. Přes obraz jdou pruhy a zhoršuje se i zvuk. Na potíž upozornila Nova ve svých Televizních novinách. Nejde přitom o jediný problém s rušením televizního signálu větrnými elektrárnami.

VIDEO: Reportáž Televizních novin TV Nova o rušení signálu větrnou eletrárnou

BRANDstorming tip2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v posledním půlroce řešil 39 případů rušení digitálního televizního signálu větrnou elektrárnou nebo vojenským radarem. Převážně šlo o větrnou elektrárnu v Rešicích a vojenský radar v Sokolnici, uvádí ČTÚ ve své pravidelné zprávě o naplňování harmonogramu digitalizace pro vládu. Rešice se nachází na Vysočině poblíž Dukovan, Sokolnice jsou jižně od Brna.

Ve Staré Libavé trvá problém s rušením analogového signálu televize Nova dva roky. Stavební úřad nyní na podnět televize zahájil s majitelem větrné elektrárny správní řízení, v němž požaduje problém odstranit. Pokud se tak nestane, hrozí majiteli elektrárny pokuta až do výše 200 tisíc korun.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).