Hlavní navigace

Většina digitálních dokrývačů bude ve vertikální polarizaci

11. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
11. 5. 2009

Vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš v rozhovoru pro server Digizone.cz nastínil, jak by mohla vypadat dokrývací síť veřejnoprávního multiplexu v digitálním vysílání. Na otázku, proč byla vertikální polarizace zvolená u vysílačů vyššího výkonu jen v Praze a Brně, když je všeobecně vhodnější pro větší aglomerace, Hanuš odpověděl, že s využitím vertikální polarizace se počítá ve větším měřítku, ale u dokrývací sítě vysílačů.

Praha a Brno mají svá specifika, jako největší města s nejsložitější zástavbou byla pro vertikál vybrána jako nejvhodnější, u těch ostatních měst, kde nebyly žádné vážné problémy s analogovým příjmem v minulosti, tam jsme k tomu zatím nepřistoupili. To, ale neznamená, že nebude vertikál významně zastoupen na celém území státu, protože stojí za to si připomenout, že právě gapfillery, tzn. digitální opakovače, budou vertikální. Dokrývací síť bude z 99 procent využívat vertikální polarizaci,“ uvedl Hanuš.

KL24

Šéf digitalizace ČT si naopak nemyslí, že by se pro příjem různých multiplexů musely použít různé antény. „To je otázka optimalizace vykrývací sítě. Bylo by ideální, aby vykrývání bylo u všech multiplexů stejné, aby z daného vykrývače vysílaly všechny provozované multiplexy. Tady je jenom potíž v tom, jaké míry pokrytí budou jednotliví vysílatelé chtít dosáhnout. Víme, že pro komerční televize stačí 70% pokrytí pro celoplošný program, u veřejnoprávní televize je to jinak. V optimálním případě to bude tak, že pokud budou všichni chtít dokrýt určitou oblast, tak budou všichni vysílat z jedné pozice. Pevně v takovou dohodu věřím. Budou ale zřejmě i situace, kdy z některého dokrývače bude vysílat jen Česká televize.

Celý rozhovor s Pavlem Hanušem přineseme na Digizone.cz zítra.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).