Hlavní navigace

VEVO, aneb YouTube a Universal chystají videoprojekt

15. 4. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 74287
UMG (Universal Music Group) vstupuje do partnerství s Google, respektive s YouTube. Oba velikáni spojí síly v projektu VEVO. Hlavně Universal si od projektu slibuje nejenom zisky, ale i prvenství na kolbišti videoserverů. Máme se na co těšit?

Ve druhé polovině tohoto roku čeká fanoušky videoobsahu na Internetu velká věc. Tedy pokud za velkou věc můžeme považovat spojení celosvětové internetové jedničky a zábavního gigantu. Minulý týden totiž Universal a YouTube ohlásily chystaný videoprojekt VEVO. Novinku prezentovala esa obou společností, Doug Morris, předseda představenstva a generální ředitel Universal Music Group, a Eric Schmidt, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Google (majitel YouTube).

VEVO - vevo

Na co se tedy můžeme těšit? Portál VEVO bude určen pro uživatele, inzerenty i majitele digitálního obsahu. Spokojeni by tedy měli být zástupci všech tří skupin, které hýbou Internetem. Uživatelům nabídne široký katalog předních světových umělců, kteří mají podepsaný kontrakt s UMG, a zároveň technologii, kterou vyvinulo YouTube pro sdílení obsahu napříč komunitou. YouTube dodá pro projekt technologickou infrastrukturu zajišťující obsluhu rozsáhlé knihovny profesionálně vytvořených videoklipů. Tento obsah bude nabízen exkluzivně přes portál VEVO, nový kanál VEVO na YouTube a také přes speciální přehrávač VEVO.

VEVO - umg

Hned po spuštění portálu bude spotřebitelům k dispozici celý katalog prémiového hudebního obsahu UMG, a to včetně delších pořadů, nahrávek pořízených umělci i uživateli na YouTube. VEVO bude sloužit také jako syndikovaná platforma, čímž dále zvýší dosah značky VEVO. Kteří interpreti vlastně spadají pod křídla Universalu? Třeba Akon, JAY-Z, Nirvana, U2, P.J. Harvey a stovky dalších. Jestli je ve stáji Universalu i ten váš oblíbený interpret, můžete odkontrolovat v seznamu.

Bude o nový videoserver zájem? Doug Morris věří, že už v době spuštění projektu bude mít VEVO více návštěvníků, než ostatní hudební videoservery v USA nebo ve světě. Kanál UMG na YouTube v současné době registruje přes 3,5 miliardy shlédnutí, je to tedy nejsledovanější kanál na YouTube. Otázkou se, zda budou milovníci hudby ochotni jen tak přejít z YouTube (z kanálu UMG) na jiné místo. Co je naláká? Komplexnější nabídka?

Hudební videa jsou na YouTube tím nejsledovanějším obsahem a ne nadarmo se s YouTube na licencích dohodly jako první nahrávací společnosti. Byl by to pro ně hřích, nezasáhnout tak obrovskou cílovou skupinu. YouTube má v desítce nejsledovanějších videí celkem šest hudebních, což také o něčem vypovídá. Úplně nejúspěšnější je na YouTube Avril Lavigne, jejíž klip zaznamenal 118 milionů přehrání.

Podle New York Times Google i UMG přiznaly, že vyjednávaly i s dalšími nahrávacími společnostmi. Zdá se, že neúspěšně. Uživatelé tedy budou moci sledovat klipy umělců z jedné stáje, nebude to pro ně málo? Universal sice zasahuje všechny hlavní hudební proudy, ale jistě se najdou tisíce interpretů v jiných stájích, kteří by také uživatele zajímaly.

Eric Schmidt prozradil, že za pozadím vzniku projektu stojí jedna z nejvlivnějších osobností světové hudební scény, zpěvák Bono Vox (frontman skupiny U2). Jednání netrvala tak dlouho, jak by se mohlo zdát. První zprávy o jednání dvou gigantů prosákly asi před měsícem, pak už se dolaďovaly pouze finanční podrobnosti.

Dá se říci, že nastal až neuvěřitelný obrat ve vztahu YouTube a nahrávacích společností. Od žalob k joint venture, tedy spolupráci. Hlavní roli asi hrály peníze, jak jinak. Na své si přijde dodavatel technologického řešení (tedy YouTube) i poskytovatel obsahu. Monetizace obsahu bude určitě dobře promyšlená, zisk z reklamy si podle určitého klíče rozdělí obě strany. Universal navíc získá médium sloužící ke komunikaci s fanoušky jednotlivých hudebních uskupení, což je k nezaplacení.

MM socky3

Součástí kontraktu je i dohoda, že autoři amatérského videa budou moci hudbu Universalu používat bez obav jako podkres ke svým dílkům. Což je jenom další chytrý způsob, jak propagovat určitou hudbu směrem k uživatelům. V Universalu pochopili, že je lepší využití hudby amatérům povolit, než zakázat.

Bude projekt přínosem? Ano, pro fanoušky stoprocentně. Pro Universal také, jelikož jde o další způsob, jak získat nějaké peníze z nového zdroje a trochu zalepit ztráty. YouTube může jenom vydělat. Teď záleží na tom, jak se k projektu postaví zadavatelé reklamy. Cílová skupina nevypadá na první pohled špatně. Můžeme se těšit na prémiový hudební videoobsah ve slušivém a známém kabátku YouTube. Zní to dobře, ale najde si VEVO dostatečný počet příznivců? Pokud chcete sledovat vývoj, přihlaste se k odběru newsletteru na webu nebo sledujte Twitter.

VEVO - mail

Využili jste někdy cizí zvukové stopy k výrobě nějakého amatérského videa nebo k podobnému účelu?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.