Hlavní navigace

Videa na Stream.cz a spol. čeká státní regulace

28. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
28. 2. 2008

Tuzemské video na internetu se dostane pod dohled českých regulačních orgánů. Regulace se nebude týkat jen klasického televizního vysílání šířeného internetem, ale i nelineárních služeb poskytujících uživatelům katalogy videí k jejich přehrání. Změnu si vynutí Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2007/65/ES, jejíž úpravy musí Česká republika jako člen Evropské unie zapracovat do svého právního systému nejpozději do 19. prosince 2009, tj. do dvou let od schválení evropského textu. Informace vyplynula z dnešního semináře právě o zmíněné směrnici, který proběhl v Poslanecké sněmovně českého Parlamentu.

Novinka neznamená, že státní dohled se bude vztahovat automaticky na každého, kdo si na internet umístí video. Regulováni nebudou ani ti, kdo dávají na své stránky videa jen jako doplněk svojí odlišně zaměřené činnosti (např. cestovní kanceláře). Pozornosti se však dočkají všichni, kteří provozují internetové videoportály komerčně – za účelem zisku. Těšit se proto mohou stránky jako Stream.cz nebo N-Joy.cz. Ano, těchto služeb se bude nově regulace týkat, potvrdila serveru DigiZone.cz vrchní ředitelka Ministerstva kultury Petra Smolíková. Dodala ale: Ještě jednáme s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, jak budeme regulaci v praxi uplatňovat. Smolíková podoktla, že regulace nelineárních služeb, tj. videa na vyžádání, bude rozhodně méně striktní než jaká platí pro televizní vysílání klasické.

BRAND23 Workshop

Český právní řád dosud televizní vysílání prostřednictvím internetu z regulace vypouštěl a nelineární služby neřešil speciální úpravou vůbec. Nyní se lineární internetová televize dostane prakticky na úroveň televize klasické – se všemi jejími restrikcemi. Služby poskytující video na vyžádání pak budou moci být omezené např. z důvodu veřejného pořádku, zdraví nebo bezpečnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Reklama v seriálu i 5× za hodinu a značkové výrobky v pořadech

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).