Hlavní navigace

Videa z webu přímo do televizoru aneb vysílej bez licence

8. 3. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Společnost Panasonic uvede ještě letos na jaře na trh televizory řady Viera, které umožní divákům přepínat mezi režimem sledování klasických televizních programů a internetových videí. Konkurenční Samsung oznámil podobnou novinku již na podzim loňského roku. Obě firmy mj. vyjednaly spolupráci s populárním videoserverem YouTube. Co na to řekne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?

Novinka od Panasonicu se jmenuje VieraCast a umožní sledovat vybrané internetové stránky. Pro českého diváka bude asi nejzajímavější exkluzivní dohoda této společnosti s televizí Nova o využívání obsahu na internetové stránce www.nova.cz, kde jsou k shlédnutí starší díly původních seriálů Novy, archiv Televizních novin a dalších publicistických i zábavných pořadů. V televizní kvalitě se tak divák zdarma dostane k obsahu, kvůli kterému by jinak musel čekat na konkrétní hodinu, kdy ho Nova vysílá klasicky v televizi.

Stejným způsobem už fungují videopůjčovny operátorů placené digitální televize přes internetový protokol (IPTV), ovšem přímý přístup k volně dostupnému internetovému archivu na internetu je uživatelsky mnohem příznivější. Nehledě na to, že skrze internetovou Novu se divák dostane i k videoreportážím na webu tn.cz, které se v televizi vůbec neobjeví. A právě v tom by mohl být háček. Jestliže se totiž na obrazovku klasické televize dostane videoobsah, který do ní nepřišel klasickou televizní cestou – z pozemního vysílače, přes satelit nebo kabelovou a IP televizi, jde o obsah, který není nijak regulovaný.

Divákovi samozřejmě taková situace nevadí, on si rád na své televizi pustí vtipná videa z YouTube, a je mu úplně jedno, jestli se tak děje na základě nějaké vysílací licence platné pro Českou republiku, nebo „pirátsky“. Jenže pokud pro videoobsah na televizní obrazovce, stažený z internetu, neplatí vůbec žádná pravidla, a vedle toho vysílají klasické televize, kterým naše Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uděluje pokuty za nevhodné reportáže a sprostá slova jako na běžícím pásu, asi bude něco špatně.

Lupa tip MF temata2

Taková televize se rozhodně proti chování Rady ohradí. Proč by ona měla dodržovat pravidla, která pro druhého neplatí? A ještě k tomu neplatí pro toho, kdo má nejlevnější způsob šíření „signálu“, není zatížený složitou strukturou dramaturgů a desítek zaměstnanců, prostě si jen tak vysílá po internetu? Panasonic a Samsung tak nevědomky přispějí k tlaku na zákonodárce, aby se změnil zastaralý zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Není možné někoho regulovat a druhého ne.

Evropská komise sice počítá s tím, že i provozovatelé internetových videoportálů budou muset podávat registraci k národním vysílacím radám, režim internetových vysílatelů by ale měl být i nadále mnohem mírnější než u klasických televizí. Potom by bylo možná lepší veškerou regulaci obsahu zrušit a spoléhat na to, že od veřejně šířené pornografie a lží nás ochrání trestní zákoník. Nebo snad ne? Jenže k čemu by pak byla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?

Anketa

Využili byste možnosti sledovat internetová videa na televizní obrazovce?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.