Hlavní navigace

Videoreklama na internetu má konkurovat televizím. Moc to nefunguje

18. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
18. 5. 2010

Má to být konkurence klasickým reklamním spotům v televizích, videoreklama na internetových stránkách ale na českém trhu spíše živoří. Internetové televize typu Stream.cz, ale také videoweby samotných televizí, jako je tn.cz od televize Nova nebo iVysílání.cz od České televize zatím neukusují z koláče reklamních investic určených pro klasické televizní stanice.

K TÉMATU: Začíná platit zákon o audiovizi. Videoweby podléhají stejné regulaci jako televize

Výroba videospotu je drahá, levné a téměř amatérské internetové spoty stojí spíše desetitisíce, kvalitní videa statisíce až miliony korun, vysvětluje malý efekt videoreklamy na internetu server Lupa.cz. Poměrně velkým problémem jsou podle něj autorská práva, která neumožňují reklamní spot určený pro klasickou televizi vysílat i na internetu, natož ho pak jakýmkoli způsobem upravovat.

ROZHOVOR: Regulace videoslužeb na internetu? Asi od června, říká šéfka Rady pro vysílání

Na internetu se ale zpravidla nemohou použít reklamní spoty, které běžně vídáme v televizi. Asi největší problémy způsobuje jiná stopáž videa pro TV, kde se nejvíce uplatňují 30vteřinové spoty, a jiná pro Internet, kde je nejvhodnější stopáž do 15 vteřin, řekl Lupě ředitel portálu iDnes.cz Jaroslav Kábele. Zadavatelé reklamních spotů pro internet také většinou předávají reklamu podobné té, kterou vysílají i v televizi, a neuvažují o internetu jako o jiném typu média.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se internetové televize „těší“ na regulaci od Rady pro vysílání?

ebf - partner 1

Lupa.cz však také upozorňuje, že u televizí, které provozují vedle standardního vysílání i vlastní videoweby, bývá problémem odloučení internetového oddělení od obchodu a programu. Internetovou reklamu také není možné podle Lupy přepočítávat podle standardů pro klasické televize, tedy na zásah počtu diváků.

Překonat nesoulady bude obnášet nejenom metodickou práci a standardizaci, ale i sladění výstupů různých technologických platforem a další šíření osvěty mezi agenturami i koncovými klienty. A také vůli velké části trhu s videoreklamou aktivně pracovat. Což s řezáním nákladů v poslední době nejde dost dobře dohromady, takže je pravděpodobné, že toho opravdového boomu videoreklamy se ani letos v Česku nedočkáme, konstatuje Lupa.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).