Hlavní navigace

VKV síť Rádia Plus bude mít deset vysílačů, Vltavě odebere i významné kóty

4. 8. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Všechny kmitočty Rádia Plus budou fungovat v mono režimu, a to vzhledem k tomu, že půjde čistě o stanici mluveného slova. Využitelný dosah vysílačů tak bude zhruba dvojnásobný.

Deset vysílačů bude mít plánovaná VKV síť Českého rozhlasu Plus, který do pásma FM vstoupí 2. listopadu letošního roku. Vyplývá to z informací, které serveru DigiZone.cz poskytlo veřejnoprávní médium. Český rozhlas, respektive jeho technici a vedení, věnoval přípravám přibližně rok usilovné práce, kdy byl posouzen pro vhodnost, případně nevhodnost, každý kmitočet. VKV síť „Pluska“ vznikne z pěti frekvencí celoplošných stanic, dvou kmitočtů regionálních stanic a třech zcela nových frekvencí.

K TÉMATU: Český rozhlas naznačil chystané změny ve své VKV síti, dotknou se i Prahy

Jak již bylo řečeno na posledním zasedání Rady Českého rozhlasu minulý týden, nejvíce se bude brát z VKV pokrytí okruhu Vltava, a to v případě čtyř kmitočtů. Za pomyslnou oběť tak padnou Plusku vysílače Brno – Hády, Plzeň – Radeč, Olomouc – Pohořany a Jihlava – Javořice. Pokrytí populace České republiky se tak signálem Vltavy sníží z 92,4 % na 88,5 %. Posluchači se nemusí obávat, že by přišli o dostupnost stanice, pouze se sníží robustnost její sítě. Český rozhlas Vltava naopak dostane nový dokrývač v Jihlavě.

ČTĚTE TAKÉ: Český rozhlas Plus od 2. listopadu změní program a vstoupí do pásma VKV

Českému rozhlasu Dvojka se odebere vysílač Brno – Hády, posluchači se však opět nemusí obávat, že by o poslech tohoto okruhu přišli, protože v dané oblasti bude pokrytí signálem zajištěno z vysílače Kojál. Dvojka naopak zásah populace signálem zvýší, a to o čtyři desetiny procenta na 83,7 %. Český rozhlas totiž při příležitosti startu „Pluska“ na VKV nadělí Dvojce i nové dokrývače Trutnov – město, Příbram a Cheb. Významná změna čeká také Prahu. Zde bude dosavadní kmitočet Reginy přidělen „Plusku“ a primárně z vysílače Cukrák tak pravděpodobně vznikne společné vysílání pro hlavní město i střední Čechy.

Předpokládaná mapa pokrytí České republiky VKV signálem Rádia Plus veřejnoprávního rozhlasu. Mapu lze zvětšit
Autor: Český rozhlas

Předpokládaná mapa pokrytí České republiky VKV signálem Rádia Plus veřejnoprávního rozhlasu. Mapu lze zvětšit.

NEPŘEHLÉDĚTE: Politici už nestojí Českému rozhlasu v cestě při vstupu „Pluska“ do pásma VKV

Další regionální stanicí Českého rozhlasu, která bude postižena vstupem „Pluska“ do pásma VKV, je Sever. Ten daruje okruhu mluveného slova svůj liberecký kmitočet ve Vratislavicích. Místo toho si v dané oblasti budou moci posluchači naladit Český rozhlas Sever z vysílače Liberec – Proseč. Kritici vznikající sítě veřejnoprávního média pro okruh Plus se budou rekrutovat pravděpodobně především z Moravskoslezského kraje, kde se ČRo přes veškeré úsilí nepodařilo najít volnou frekvenci. Ve hře sice byl vysílač Třinec – Malý Javorový, který by obětovalo ostravské studio, nicméně od tohoto plánu se nakonec z důvodu zhoršení pokrytí existujícího okruhu upustilo.

NAPSALI JSME: Rádio Plus na VKV? Český rozhlas učinil klíčovou dohodu s komerční sférou

Nová rozhlasová VKV síť Rádia Plus by podle matematického modelu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měla pokrýt signálem z deseti vysílačů až 59 % populace republiky. Samotná veřejnoprávní instituce je však opatrnější a hovoří o 55 % obyvatelstva. Analogová síť Rádia Plus by se do budoucna mohla teoreticky rozšířit ještě o středovlnné kmitočty z Českých Budějovic, Dobrochova a Svinova. Tato možnost aktuálně prochází v Českém rozhlase kalkulací a hledá se možné řešení pro spuštění tohoto vysílání. Lepší pokrytí „Pluska“ tak v následujících letech zajistí zejména rozšiřování distribuce DAB signálu.

VLIV NA SOUČASNÉ STANICE

DVOJKA

kmitočet pro ČRo Plus: Brno – Hády (92,6)

pro ČRo Dvojka (nadále): Brno – Kojál (102.0)

nové dokrývače (ČRo Dvojka):

 • Trutnov – město (93,4)
 • Příbram (90,4)
 • Cheb (88,2) 

VLTAVA

kmitočet pro ČRo Plus: Plzeň – Radeč (93,3), Olomouc – Pohořany (107,2), Jihlava – Javořice (95,4), Trutnov – Černá hora (101,9)

pro ČRo Vltava (nadále): Plzeň – Krašov (95,6), Jeseník – Praděd (98,2) + Ostrava – Hošťálkovice (104,8), Pardubice – Krásné (102,7) + České Budějovice – Kluk (96,1), Liberec – Ještěd (103,9) + Pardubice – Krásné (102,7)

nový dokrývač (ČRo Vltava): Jihlava – město (88,4)

REGIONÁLNÍ STANICE

REGION STŘEDNÍ ČECHY

Praha – město (92,6) ► Praha – Cukrák (100,7)

ČRo SEVER

BRANDstorming tip2

Liberec – Vratislavice (91,3) ► Liberec – Proseč (102,3)

Prozatím neexistující vysílače pro ČRo Plus

 • Karlovy Vary – sídliště (97,8 MHz, 200 W)
 • Příbram – Březové hory (103,6 MHz, 100 W)
 • Cheb – Wolkerova (89,5 MHz, 50 W)

Kompletní síť Českého rozhlasu Plus (souhrn)

 • Brno – Hády – 92,6 MHz (5 kW)
 • Plzeň – Radeč – 93,3 MHz (10 kW)
 • Olomouc – Pohořany – 107,2 MHz (1 kW)
 • Jihlava – Javořice – 95,4 MHz (20 kW)
 • Trutnov – Černá hora – 101,9 MHz (10 kW)
 • Praha – Mahlerovy sady – 92,6 MHz (5 kW)
 • Liberec – Vratislavice – 91,3 MHz (500 W)
 • Karlovy Vary – sídliště – 97,8 MHz (200 W)
 • Příbram – 103,6 MHz (100 W)
 • Cheb – 89,5 MHz (50 W)

Vysílače Českého rozhlasu Plus by Lukáš Lucky Polák

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).