Hlavní navigace

Vláda schválila závěrečnou zprávu digitalizace. NKS ji hodnotí jako velký úspěch

Lukáš Polák

Celý proces digitalizace zemského vysílání končí podle NKS jako velký úspěch. Oficiální rozpuštění koordinační skupiny proběhne na konci měsíce, postupně skončí i všechny její komunikační kanály.

Doba čtení: 1 minuta

Česká vláda dnes na svém zasedání mimo jiné schválila takzvanou Závěrečnou zprávu Národní koordinační skupiny pro přechod z analogového na pozemní digitální vysílání (zkráceně NKS). Znamená to, že tento proces oficiálně skončil a s ním může být rozpuštěna také samotná NKS. Její činnost se završí k 31. srpnu. Samotný koordinátor celého procesu Zdeněk Duspiva ho zhodnotil jako velký úspěch, a to přes veškeré obavy, které se v minulosti objevily.

K TÉMATU: Digitalizace zemského vysílání už skončila, státní informační web Digitálně.tv ale jede dál

Podařilo se zajistit nečekaně vysokou informovanost veřejnosti a dodržet všechny termíny dané technickým plánem přechodu. V neposlední řadě došlo i k výrazným úsporám financí oproti původnímu rozpočtu, konstatoval Duspiva. Samotná informační kampaň, která probíhala od roku 2008, měla několik pilířů, mezi něž patřily webové stránky www.digitalne.tv a také bezplatná informační linka 800 90 60 30. NKS distribuovala v dotčených oblastech také tzv. diginoviny.

ČTĚTE TAKÉ: NKS předložila závěrečný účet české televizní digitalizace a ukončila činnost

Díky informační kampani přešlo 94 % obyvatel na digitální vysílání již před termínem vypnutí zemského analogového televizního vysílání v dané územní oblasti a celý proces se tak obešel bez výraznějších problémů, uvedl mluvčí celého procesu Tadeáš Novák a dodal: Díky úspěšnému zvládnutí celého procesu digitalizace si všechny televizní stanice si, co se týče pokrytí, výrazně polepšily. Multiplex 1 pokrývá 99,9 % obyvatel, multiplex 2 pak 99,8 % obyvatel a multiplex 3 o něco méně, tedy 96,3 % obyvatel.

Našli jste v článku chybu?