Hlavní navigace

Vláda včera schválila výroční zprávu o stavu digitalizace

23. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 2. 2010

Tzv. Souhrnnou zprávu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice (NKS) o stavu přechodu na digitální televizní vysílání za rok 2009 schválila na svém včerejším zasedání Vláda. Informoval o tom mluvčí projektu Digitalizace Rostislav Starý. Zpráva rekapituluje průběh přechodu na digitální televizní vysílání v České republice.

UXD

Přechod na digitální vysílání probíhá v souladu s Technickým plánem přechodu a bez větších obtíží jak na straně podnikatelských subjektů tak i samotných občanů, řekl při této příležitosti náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek. Díky dlouhodobé komplexní informační kampani, která probíhá celonárodně již od konce roku 2008 a postupně vždy graduje k datu vypnutí v daných územních oblastech, se nám daří držet všeobecnou informovanost obyvatelstva na úrovni 97 %, uvedl národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Hlavním problémem české digitalizace, který zpráva akcentuje, je nedostatek nových provozovatelů televizního vysílání a snižující se prostředky směřující na informační kampaň. Vzhledem ke snižujícím se příjmům České televize z reklamy v důsledku současné ekonomické krize i v oblasti mediálního trhu se současně snižují i prostředky, které je možno vynaložit na informační kampaň, konstatoval Rostislav Starý. Třetí možnou problematickou oblast spatřuje NKS podle Starého v oblasti výstavby sítí zemského digitálního televizního vysílání. V souvislosti s vypínáním analogových vysílačů velkého výkonu může docházet v některých oblastech ke ztrátě zdrojového signálu pro menší lokální vysílače.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.