Hlavní navigace

Vladimír Klein (T-Mobile): 3G je k vypnutí odsouzeno jako první

21. 8. 2014
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Máme už asi padesát tisíc aktivních uživatelů LTE a provoz v datové síti výrazně roste. Ještě letos postavíme přes tisíc vysílačů s LTE, slibuje technický ředitel T-Mobilu.

Tuzemské pokrytí 3G není ve srovnání s okolními zeměmi nijak zázračné. A podle operátorů už se ani výrazně nezlepší. Technologii, díky které mohl ožít fenomén iPhonů a proběhnout současná smartphone revoluce, už totiž podle technického šéfa T-Mobile pomalu zvoní hrana. 

"Budeme sázet na LTE, už teď máme telefony, které ho umí a stojí necelých pět tisíc. Novou síť můžeme pouštět i na frekvencích, které se hodí pro venkovské oblasti. V 3G dojde k mírnému zlepšení v rámci sdílení sítí, ale půjde především o města. Kdybych se měl podívat trochu dál, tak 3G je technologie je jako první odsouzena k vypnutí. Do dvou let stejně bude LTE víceméně všude, tak proč dneska do 3G nějak výrazně investovat,” tvrdí v rozhovoru Vladimír Klein

I proto odmítá kritiku, která se během prázdnin na operátory kvůli 3G pokrytí snesla. „V naší společnosti je dost moderní si najít viníka a do něho kopnout. A někdy je to třeba operátor. Nemyslím si, že bychom peníze prožrali. Tady se zapomíná, že T-Mobile už před devíti lety rozjel 3G síť, tehdy technologie UMTS TDD. Sice nebyla standardní, ale fungovala,“ tvrdí Klein. TDD ale narazila na problém, že výrobci smartphonů si vybrali její komplexnější verzi (UMTS FDD).

"Na konci prvního desetiletí jsme museli začít budovat prakticky novou síť. Takže jsme do 3G sítí vlastně investovali dvakrát. V letech 2009 až 2010, když se nebudovaly nové sítě, jsme kompletně vyměnili 2G síť, a pak během dvou let jsme postavili celou novou 3G síť. Pak jsme – kvůli zpoždění aukcí – začali budovat LTE později,” říká. 

“První frekvence na LTE byly ve Skandinávii vydané už v roce 2007. Nejpozději do dvou let od uvolnění frekvencí se stavěla síť ve všech zemích, kde operátoři frekvence měli. Bohužel u nás měly být frekvence rozdané v roce 2011, ale nakonec se tak stalo až letos na jaře. Kromě zpožděné aukce také hraje roli to, kdo kolik frekvencí vlastní. Typický příklad v oblasti pokrývání venkovských oblastí 3G je v Polsku, kde T-Mobile s Orangem založili společnou dceřinou společnost, kde nasdíleli 2G frekvence, a vysílají na venkově 3G na nižších 2G frekvencích, což tady historicky umožněno nebylo. Nejde tak jenom o velikosti investice,” brání se Klein. 

V Polsku sdílí sítě modelem společné joint venture, vy jste zatím domluveni s O2 na rozdělení republiky a vytvoření v podstatě jedné sítě. Jak vypadají jednání s Vodafonem?

Momentálně jednáme o možné spolupráci všichni tři. Na podzim budeme vědět, jak to dopadne. Rád bych ale řekl, že jsme vždycky byli sdílení otevřeni a původně jsme kontaktovali všechny možné partnery, nejenom operátory, ale i firmy, které mají jiné vysílače. Nakonec jsme se dohodli s tím partnerem, který měl zájem. Tak jako v manželství, i na sdílení musí být minimálně dva, kteří se respektují a udělají ve společném zájmu nějaké kompromisy. V případě, že další partner přiloží ruku k dílu ke kvalitní síti za rozumné náklady, tak se spolupráci bránit nebudeme.

Vodafone hrozil v červnu antimonopolním úřadem a stížností u Evropské komise, tyto hrozby jsou už rozjetým jednáním zažehnány?

Každý si vybírá svoji cestu sám a já bych nerad komentoval kroky jiných firem na trhu. Za sebe bych ale rád řekl, že i manželství vyžaduje určitou vzájemnou důvěru jednotlivých partnerů a kde důvěra není, tam je partnerství velice složité.

Jak jste daleko v rozjezdu sdílené sítě? Už běží některé nové vysílače?

Pro LTE už máme komerčně šestnáct vysílačů, část na naší straně a část na straně O2. Běží vedle sebe u Pelhřimova a Tábora, abychom mohli vyzkoušet kvalitu. V oblasti 2G a 3G máme dva vysílače mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, kde pilotujeme, a na podzim chceme spustit oba okresy. Větší prioritu má ale samozřejmě spuštění LTE, bez ohledu na to, jestli sdílené nebo nesdílené. Už jsou dostupné terminály a na venkově nejsou rychlá data, takže naše priorita je jasná. 

Jak velkou úsporu znamená vybudování sdílené sítě?

Na nových investicích je to asi třicet procent. U stávajících sítí, které vyžadují konsolidaci, tam je to jinak. Je třeba přesunout technologii a rozebrat vysílače. Tam se většinou prvních pár let neušetří nic. Později ano, ale mluvíme tady v horizontu platnosti smlouvy o něčem přes deset procent. 

Jak bude pokračovat pokrývání LTE a kolik to bude znamenat nových BTS?

Na podzim bude týdně přibývat spousta vysílačů a pokrývání poroste rychle. V první fázi budeme vesnice pokrývat tam, kde není 3G signál. Letos postavíme přes tisíc vysílačů s LTE, což je pro nás historicky jeden z největších projektů v historii výstavby sítě za jeden rok.

Už několik měsíců také domlouváte s pražským dopravním podnikem zasíťování metra, na čem to stojí?

Máme dlouhodobě zájem pokrýt metro. Jednáme o tom s dopravním podnikem i s ostatními operátory v rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí. Začít bychom chtěli od nové trasy, dokud nejede metro a mohli bychom všechny práce udělat přes den. Problém je ale dlouhodobá nákladovost. Tím, že podzemí je rozsáhlé a je potřeba velké množství kabelů a technologie, jsou náklady vysoké.

Vladimír Klein

  • absolvent košické techniky naskočil do T-Mobile v roce 1997
  • čtyři roky působil jako provozní v holandském T-Mobile
  • v pražském T-Mobile začal jako šéf technologického provozu (2008), pokračoval jako šéf rozvoje sítě (2012). Technickým ředitelem je od loňského roku. 
  • pětačtyřicetiletý rodák ze slovenského Velkého Folkmaru je ženatý a má dvě děti

V Mladé Boleslavi jste o prázdninách rozjeli i LTE Advanced, je to jenom test nebo pojede i v jiných městech?

LTE Advanced budeme rozšiřovat především z důvodu kapacity. Očekáváme, že ji budeme nasazovat na kapacitně nejvytíženějších lokalitách po republice. Hlavně se jedná o oblasti, kde se koncentruje hodně lidí. Například v Praze, kde jsou vysílače většinou přetížené jako první. Hlavní město totiž už dnes stojí přibližně za třetinou datových přenosů z celé republiky.  


T-Mobile

Denní datový provoz v ČR a Praze.

Zatím ale pro LTE-A nejsou na trhu žádná zařízení…

Plánujeme chytrý telefon a USB klíčenku. Od září – října by měly být k dispozici na pultech obchodů ve městech, ve kterých bude LTE Advanced dostupné. 

Už víte, kolik lidí LTE používá a případně jak?

Momentálně máme asi padesát tisíc aktivních uživatelů LTE. Provoz naší v datové síti ale výrazně roste. V prosinci jsme za den v mobilní síti přenesli 21 terabajtů a minulý týden jsme už měli jednatřicet s tím, že jeden terabajt už má na svědomí i LTE. Pro srovnání, na celé 2G síti se protočí denně maximálně 4,5 terabajtu. 

Promítne se rychlejší mobilní připojení i nějak do FUP?

LTE přinese možnost pracovat s mobilem stejně jako s počítačem, a tak je jasné, že datové nároky porostou, a to se bude muset nějak projevit na datových limitech. Já třeba mám na svém tabletu virtuální desktop, všechno mám na serveru a z tabletu si pustím všechny firemní aplikace, ale pak samozřejmě člověk datový limit spotřebovává rychleji, než jen při prohlížení internetu, e-mailu nebo sociálních médii. 

I kvůli LTE musíte budovat i svou optickou síť. Jak vám při tom pomáhá nedávné spojení s GTS?

Spojením jsme v podstatě zdvojnásobili délku naší optické sítě. Momentálně jsme tak přibližně na dvanácti tisících kilometrech. Posledních pět let optiku budujeme a ještě další tři roky budeme. Jsou to přibližně stovky milionů ročně. Nejsou vidět v pokrytí, ale jsou vidět v kapacitě. Nejprve jsme budovali centrální lokality a teď šíříme optické kabely k agregačním bodům a nejvytíženějším vysílačům.

O2 chce od příštího roku spustit vectoring ve své DSL síti, Deutsche Telekom s tím experimentuje v Německu, bude k dispozici i zákazníkům T-Mobile?

Vectoring funguje na principu, že musí být jedno zařízení, které ovládá interference mezi měděnými dráty. Není tak možné, aby ho provozovali na jedněch drátech dva a více operátorů, protože by ten efekt vectoringu zmizel. 

V Německu se musel Deutsche Telekom pro rozjezd vectoringu domluvit se všemi alternativními operátory na velkoobchodní nabídce na úrovni bitstreamu pro DSL. V případě nasazení vectoringu v České republice by to znamenalo, že by pak jiný operátor nemohl mít na stejném místě svoje zařízení, a tak by vlastně nová technologie by omezila konkurenci na trhu. Řešení by pak mohlo být podobné tomu, ke kterému došlo v Německu.

Propojení s GTS má oficiálně proběhnout na začátku října, už jsou ale vidět nějaké výsledky spolupráce?

Už jsou vidět dneska, máme první nové velké zakázky, které jsme vyhráli společně a na druhé straně jsme už provedli pár technických akcí. Přesunuli jsme první DSL a optické lokality na společnou přenosovou síť, ale propojování je vidět třeba i v běžném korporátním fungování. Vidíme navzájem všechny svoje kontakty a můžeme se podívat i do svých kalendářů v Outlooku. 

A to není všechno. V lednu jsme se spojili s T-Systems, v říjnu s GTS a to musí být vidět. Dohledové centrum, které bylo na Vyšehradě, je na Roztylech a lidé z T-Systems a T-Mobile tu sedí spolu. Co se týče datových center, tak prostory budeme samozřejmě používat dál s tím, že se nám povedlo propojit vyšehradské datové centrum s datovým centrem GTS, takže jsme schopni nabízet službu redundantní přes dvě datová centra, která ještě před rokem patřila dvěma různým firmám. 

Claudia Nemat v Krakově tvrdila, že spojením GTS a Deutsche Telekomu může česká a polská pobočka firmy získat až dvacet tisíc nových firemních klientů. Má nová nabídka takový potenciál?

Potenciál tu je, ale o číslech bych nerad spekuloval. Řada zákazníků T-Mobile se díky nabídce od GTS dostane k novým službám v oblasti ICT a fixních řešení. Hodně zákazníků GTS dosud využívalo mobilní služby jiných operátorů. Každopádně už teď budujeme v rámci integrace novou mezinárodní organizaci, abychom mohli nabízet služby i za hranicemi. Velkým mezinárodním firmám jako třeba obchodním řetězcům nebo logistickým společnostem už dnes poskytujeme podporu do prodejen po celém světě. Z jednoho místa tak můžeme pokrýt i zákazníky s pobočkami v jiných zemích. 

MMF23 tip3

Díky spojení s T-Systems jste získali i televizi, budete ji nějak rozvíjet a může někdy nahradit vaši satelitní nabídku?

Díky T-Systems jsme získali i IP televizi, kterou T-Systems nabízel zákazníkům svých optických linek po Praze. Tuhle televizi rozvíjíme po spojení dál. Výhledově bychom ji rádi pustili také do mobilní sítě, protože její kapacita by brzy měla být dostatečná i pro takové služby.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).