Hlavní navigace

T-Mobile si po spojení s GTS věří na dalších dvacet tisíc firemních zákazníků

12. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Deutsche Telekom může díky GTS rozjet nabídku pevné i mobilní sítě už v deseti zemích Evropy. Zatím se propouštět nechystá.

Firmy, firmy, firmy. Deutsche Telekom má po patnáctimiliardovém nákupu GTS Central Europe jasno. Ve Varšavě podepsaná smlouva má operátorovi nabít ostré náboje v honu na nové zákazníky. Jen v Česku a Polsku bychom mohli získat až dvacet tisíc nových klientů, tvrdí členka představenstva Deutsche Telekom Claudia Nemat

Do evropskými úřady posvěceného svazku přichází GTS s 12 tisíci klienty na trzích v Česku a Polsku. Propojení obou firem by mělo posílit pozici T-Mobile na tuzemském trhu, a to především v prostředí pevných služeb. Zároveň začaly práce na jedné evropské síti, která by měla být hotová nejpozději do roku 2020. 

Akvizicí GTS jsme zároveň získali i 200 tisíc kilometrů optické sítě, dodává Nemat. Hlavní nabídka by se tak dala jednoduše shrnout slovy – hlas, data a cloud. A jsou to právě datové služby, které každoročně zvyšují svůj podíl na příjmech T-Mobile. Letos by platby firem za data měly vygenerovat až 33 procent celkových výnosů. 


Jan Beránek

Claudia Nemat představuje na varšavské tiskové konferenci byznysový potenciál spojení GTS a Deutsche Telekomu.

Provozně by se v Česku měly obě sítě propojit ještě do letošního října. Právníci si dávají větší rezervu a slibují završení celého procesu do konce roku. Tuzemský T-Mobile získá od GTS i velkoobchodní službu, v jejímž rámci pronajímala svou mobilní síť menším virtuálním operátorům. Firma se naučila gró svých služeb už před dvanácti lety. Mobily jsou jenom další vrstva nad tím, tvrdí Danny Bottoms, šéf GTS Central Europe s tím, že s GTS vstoupí do T-Mobile startupový duch. 

Pro český T-Mobile přitom půjde o druhé spojování během krátké doby. Během letošního roku už totiž také dokončil postupné začlenění T-Systems, které koupil loni. A teď začíná znovu. Firma by měla převzít v Česku všech 450 zaměstnanců tuzemské GTS, v Polsku se bude jednat o sto lidí méně. Kolik z nich fúzi přežije ve své funkci, ještě není jisté. Každopádně žádné velké propouštění manažeři Deutsche Telekomu nechystají. Je možné dílčí propouštění v případech, kdy bude možné sloučit dvě stejné pozice z obou firem, tvrdí šéf polského T-Mobile Miroslav Rakowský

MM socky3

Sám Rakowský momentálně v čele jedničky polského trhu zažívá tvrdou cenovou válku. Čtvrtý operátor tlačí ceny dolů bez toho, aby investoval. A to takovým způsobem, že jsme nuceni nové sítě řešit sdílením sítě s dvojkou na trhu, vysvětluje manažer s tím že na investice prostě nejsou peníze. Pro budování sítě si tak oba operátoři založili speciální firmu, kterou vlastní napůl. 

Sdílení sítí je ožehavým tématem i v tuzemsku. Dohoda O2 a T-Mobilu na vybudování společné sítě pro 2G, 3G i 4G totiž leží v žaludku Vodafonu, který už podal stížnost na antimonopolní úřad a je připraven pokračovat až do Bruselu k Evropské komisi. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.