Hlavní navigace

Vodafone si hraje se slovíčky. FUP „mizí“, ale dokupování dat se nemění

9. 11. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Operátor od ledna přijde s novými tarify, kterými reaguje na připomínky právníků z ČTÚ. Firma za svůj přístup k datovým tarifům dostala milionovou pokutu.
  • 10.11. 14:40 – doplněna informace o možnosti odstoupení od smlouvy bez sance do 21.1.

Cenu volání už po zavedení neomezených tarifů nikdo moc neřeší. Koneckonců, přešlo na ně víc než devadesát procent zákazníků. A to je naplno využije jen přibližně pětina z nich. 

Bitevním polem operátorů se zákazníky a ČTÚ se teď stávají datové tarify. Průkopníkem je Vodafone, který už za loňský model automatického dokupování datového limitu po vyčerpání FUP dostal od regulátora pokutu ve výši jeden milion korun. Nové tarify jsou tak odpovědí na připomínky regulátora. „ČTÚ kvituje, že operátor ve lhůtě dané rozhodnutím od 18. 11. 2015 přestává u „starých smluv“ účtovat data spotřebovaná nad rámec balíčku,“ tvrdí mluvčí úřadu Martin Drtina. 

Teď ale operátor přichází s novým způsobem, jak se k datovým limitům postavit. Firma uvedla nový ceník (platný od 4. listopadu), který má zákazníkům od ledna změnit účtování datových služeb. 

Novinka se objevila zatím jen na stránkách zákaznické péče a server Mobilmania.cz na ni upozornil jeho čtenář. „Od 6. ledna 2016 měníme účtování dat po vyčerpání základního datového objemu z vašeho tarifu. Účtování dat po vyčerpání základního datového objemu bude zpoplatněno podle ceníku,“ tvrdí stránky Vodafonu.

Firma tak formálně ruší FUP a bude účtovat data stejně jako hlas, tedy cenou za jednotky množství. Ceník tak Vodafone ani nemusel výrazně měnit. Změnila se jenom legenda. Datový limit se proměnil na tarifní balíček a po jeho vyčerpání se zákazníkovi může dobíjet automaticky za 49 korun 50, respektive 250 MB podle tarifu. Klienti s levnějším tarifem do 499 MB tak vysolí v podstatě korunu za stažený megabajt.

„Toto výchozí nastavení uvedených datových tarifů si může účastník změnit, v takovém případě však dojde po vyčerpání datového balíčku ke zpomalení rychlosti na 20 kbps (přičemž data nad rámec balíčku nebudou po zpomalení rychlosti zpoplatněna). Nastavení datových služeb, které si zákazníci zvolili, zůstane zachované,“ vysvětluje mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová

Odstoupení od smlouvy bez sankcí

Vodafone se tak pokouší formálně vyhovět námitkám ČTÚ, fakticky ale na automatickém dokupování dat nemění vůbec nic. Pokud se zákazníkům změna nelíbí, mají v podstatě dvě možnosti: automatické dokupování si vypnout, nebo kvůli změně odstoupit od smlouvy – v době od 6. ledna do 21. ledna 2016 to podle operátora bude možné bez sankce.

Právě možnost opustit Vodafone i po zavedení novinky (tedy po 6. lednu), vyvolala otazníky mezi zákazníky i v ČTÚ, protože zákon tuto možnost nenabízí. „Pokud operátor jednostranně mění podmínky, pak podle § 63 odst. 6 ZEK je možné ukončit bez sankcí vždy ke dni účinnosti změny. A ta by pro nové zákazníky měla nastat právě 6.1.2016,“ konstatuje mluvčí Drtina. 

„Nicméně my tuto lhůtu a nad rámec zákona prodlužujeme o dalších 15 kalendářních dnů ode dne účinnosti této změny – viz ust. článku 1.1.5. Všeobecných podmínek. Tedy naši zákazníci mají právo ukončit smlouvu z tohoto důvodu až do 21.1.2016,“ tvrdí Kuklová z Vodafonu s tím, že smlouvu půjde ukončit i po jednadvacátém lednu. Ale už podle standardních podmínek pro ukončování smluv – tedy se sankcí. 

Regulátor už nicméně potvrdil, že se na novinku operátora zaměří. „V současné době zkoumáme tyto podmínky nejen, zda jsou souladné se zákonem, ale také s naším druhostupňovým pravomocným rozhodnutím. Za klíčové považujeme, zda Vodafone při zavedení nových podmínek splní všechny náležitosti vyžadované zákonem o elektronických komunikacích, ustanovením § 1752 občanského zákoníku, a zda v období, ve kterém podle zákona mají účastníci právo se změnou nesouhlasit, opět nedojde k selhání lidského, technického či jiného faktoru. Obdobně jako se to stalo v loňském roce, kdy Vodafone na první den, kdy bylo možné novou službu deaktivovat, naplánoval odstávku svých systémů,“ tvrdí mluvčí ČTÚ Martin Drtina

Konkurence už si také natloukla

Vodafone není sám, který je kvůli svému přístupu k datovým tarifům pod palbou zákazníků a regulátora. O2 mělo pochybit v tom, že všem účastníkům, kteří dosáhli limitu FUP, automaticky aktivovalo obnovení objemu dat, aniž by si předem účastníci tuto možnost výslovně zvolili. 

Účastníkům, kteří automatickou obnovu objemu dat aktivně neodmítnou (například z toho důvodu, že změnu smlouvy nezaregistrovali), může být vyúčtována podstatně vyšší cena oproti ceně základního balíčku dat, který do této chvíle využívali. A to vadilo v září telekomunikačnímu úřadu. ČTÚ v září rozjel kvůli obnovování dat hned dvě správní řízení.

O2 se koncem září začalo bránit a vytasilo se s čísly. „Statistiky nám po čtyřech měsících potvrzují, že obnova dat se ve skutečnosti týká zatím jen velmi malé části náročných zákazníků – zhruba čtyř procent. Tři čtvrtiny z nich patří do věkové skupiny do 35 let a 83 procent jich vlastní chytrý telefon vyšší kategorie. Pro většinu ostatních lidí se tak nic nemění, protože jim stačí základní objem dat v jejich tarifu,“ tvrdí mluvčí operátora Kateřina Mikšovská

ebf - témata 1

Facebooková stránka operátora se ale od říjnového zavedení novinek u předplacených karet plní nespokojenými dotazy klientů, kterým najednou začal ubývat kredit. O2 totiž zaktivoval automaticky dobíjení všem a v upozorňovací SMS posílá jen odkaz na administraci, kde se dá služba zrušit. 

I T-Mobile si užil horké chvilky na jaře, kdy pozměnil fungování svých nejlevnějších tarifů S námi v síti a S námi v sítích a předplacených balíčků Internet v mobilu. Letitá praktika, že po vyčerpání dat se sníží rychlost na 64/32 kb/s, padla. Od léta se majitelům levných tarifů data zastaví úplně a musí si přikoupit další datový balíček. Podle vyjádření T-Mobilu se nedotkla více než 4 % zákazníků se zapnutými datovými službami. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).