Hlavní navigace

Vodafone v Česku investuje tři miliardy do rozšíření sítě, dostat se chce na 10 Gb/s

5. 5. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Vodafone
Vodafone po spojení s UPC plánuje další miliardové investice do pevné sítě. Plánuje nasadit standard DOCSIS 4.0.

Vodafone plánuje v následujících letech poslat přes tři miliardy korun do další modernizace své pevné sítě. Akce se rozjede letos v červnu a naváže na odkup UPC z roku 2020. Vodafone se během několika let chce dostat na rychlosti až 10 Gb/s u downloadu a až 6 Gb/s u uploadu.

„Díky modernizaci, která v následujících pěti letech zahrnuje nasazení nových technologií i výměnu použitých prvků sítě spolu s rozšířením optické infrastruktury, bude pevná síť Vodafonu fungovat na standardu nazvaném DOCSIS 4.0. Ten nabídne kapacitu pro stahování dat až 10 Gb/s a kapacitu odeslání až 6 Gb/s,“ informuje operátor.

Nejrychlejším dostupným tarifem pro koncové připojení k internetu jsou momentálně 2 Gb/s. PODA jej s uploadem 500 Mb/s na technologii GPON nabízí za 480 korun měsíčněNa Slovensku už mají 10 Gb/s a ve Švýcarsku rozjeli 25 Gb/s.

Vodafone je dnes i díky UPC významným poskytovatelem pevného připojení k internetu. Gigabitové přípojky jsou podle údajů operátora dostupné 1,6 milionu českých domácností a firem. Síť zahrnuje celkem 21 tisíc kilometrů optické páteřní sítě ve 109 městech.

DOCSIS 3.1 a 4.0

Zavedení standardu DOCSIS 4.0 má infrastrukturu Vodafonu připravit na další desetiletí. Firma má dnes v kabelové síti nasazený standard DOCSIS 3.1 (běží na něm současné gigabitové připojení), ještě z něj ale netěží všechny možnosti a zahájení plného rozvoje se očekává právě letos v červnu.

„Budeme vyměňovat optické nody a aktivní i pasivní síťové prvky. Naše síť je velká, tato obměna tedy bude trvat tři až pět let,“ sdělil Lupě viceprezident Vodafonu pro sítě Miroslav Bula.

Plány Vodafonu na posílení optiky

Plány Vodafonu na posílení optiky

Autor: Jan Sedlák

Upgrade na plnohodnotný DOCSIS 3.1 mimo jiné umožní využívání širšího pásma. U downlinku se operátor dostane na 1,2 GHz a v případě uplinku na 204 MHz.

DOCSIS 4.0 má jít ještě dále, a to na 1,8 GHz, respektive 686 MHz. „Čtyřka ale zatím v podstatě neexistuje, nejsou díly. Nejdříve se vše musí dovyvinout,“ upozorňuje Bula.

Plné nasazení DOCSIS 3.1 má Vodafonu umožnit nabízet 10Gb/s přípojky s uploadem jeden až dva Gb/s a odezvou 10 milisekund. Čtyřka má zvýšit upload na 6 Gb/s a snížit odezvu pod pět milisekund.

Část komponent na 3.1 už má Vodafone objednanou, s dodávkami počítá na červen. Na další technologie aktuálně běží tendr, společnost proto složení dodavatelů ještě nekomentuje. Vodafone na stavbě sítě spolupracuje s firmou InfoTel.

Operátor uvádí, že je dnes schopný nabídnout IPv6. Bula mluví primárně o státní sféře, kde tento požadavek ve výběrových řízeních musí splňovat. U koncových uživatelů ale operátor nevidí o IPv6 zájem a nezdá se, že by nějak aktivně tento standard chtěl tlačit – ostatně jako většina českého trhu.

Další rozvoj 5G

Vodafone také investuje do rozvoje své mobilní 5G sítě. Firma už dříve začala s plošným pokrytím na frekvenci 2100 MHz (blok 20 MHz), která se uvolnila po loňském vypnutí 3G. V tomto pásmu nabízí non-standalone 5G a pokrývá jím 70 procent obyvatel, tedy asi sedm milionů lidí.

„Za poslední týden se do 5G sítě připojilo 303 tisíc zákazníků. Celkem 70 procent nově prodaných telefonů už novou generací mobilních sítí podporuje,“ uvádí dále Vodafone.

Obecně se nicméně dá říci, že 5G sítě zatím v Česku používají nižší procenta uživatelů. Vzhledem k současným rychlostem podobným LTE (a LTE-A) a chybějícím „use casům“ není motivace uživatelů velká. Operátorům ale 5G dává více spektra a větší kapacity na odbavování rychle rostoucího toku dat. Vodafonu mezi roky 2017 a 2021 narostl traffic šestinásobně.

CIF - osobnosti

Vodafone dále chystá modernizaci hardwaru základnových stanic na frekvencích 700, 800 a 900 MHz. Současné low-band „sajty“ například 700 MHz zatím „neumí“. Kromě 5G ve standardu NSA tak začne nabízet i „plnohodnotné“ 5G ve standardu NR. Operátor také připravuje nasazení nabídek na frekvenci 3,5 GHz, která by měla sloužit i k poskytovaní tzv. bezdrátového fixního připojení.

Červenému operátorovi se také podařilo najít prvního komerčního klienta, u kterého nasazuje privátní 5G síť. Investuje také do sítě internetu věcí postavené na NB-IoT. Firma tvrdí, že v této oblasti v Česku drží tržní podíl 60 procent.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).