Hlavní navigace

Volba generálního ředitele Českého rozhlasu bude 28. července

24. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
24. 6. 2011

28. červenec si jako termín volby řádného generálního ředitele Českého rozhlasu určili členové Rady ČRo. Rozhodli tak na čtvrtečním výjezdním zasedání v Litomyšli, kde určili časový harmonogram celé volby. Rada bude vybírat z tří kandidátů: prozatímního ředitele ČRo Petra Duhana, ředitelky zpravodajských stanic ČRo Hany Hikelové a bývalého obchodního ředitele východočeského Rádia Černá hora Petra Matoulka.

K TÉMATU: Finalisté volby ředitele Českého rozhlasu: Hikelová, Duhan a Matoulek

Všichni tři kandidáti mají do 11. července Radě předložit aktualizované projekty, s nimiž vstupovali do volby již loni na jaře. Výběr ředitele veřejnoprávního rozhlasu neprobíhá formou veřejného výběrového řízení, radní loni v březnu oslovili vybrané osobnosti, zda by se nechtěly o tuto funkci ucházet. Samotná volba byla ale zablokovaná, protože Rada ČRo nebyla kompletní. Od konce února měla pouze pět členů místo zákonem stanovených devíti. Pro zvolení ředitele je ale třeba hlasů šesti radních.

ČTĚTE TAKÉ: Rada Českého rozhlasu je po letech kompletní, může zvolit ředitele

CIF23

Poté, co poslanci zvolili alespoň šestého radního, provedla Rada užší výběr zmíněných tří finalistů volby. Než se ale dostala k samotné volbě, místopředseda Rady Ladislav Jíša zemřel. Rada tedy znovu čekala na chvíli, kdy ji sněmovně doplní o nové členy. To se stalo až tento měsíc. Čtyři noví radní neměli námitky proti pokračování započatého výběru generálního ředitele, neklonili se tedy k vypsání nového, veřejného výběrového řízení.

Jeden z nových radních, Petr Šafařík, však navrhoval volbu ředitele odložit až na září a předtím podrobit projekty tří finalistů diskusi laické i odborné veřejnosti. Zbytek Rady ale s jeho názorem nesouhlasil, informovala agentura ČTK.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).