Hlavní navigace

Voyo: chytré televizory dohánějí počítače v počtu zhlédnutých videí

6. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Nova (CET 21)
Česká verze video-on-demand služby Voyo loni zaznamenala sblížení podílů videí zhlédnutých přes PC a přes chytré televizory. Jak si vedou mobilní zařízení?

Nová infografika české verze video-on-demand služby Voyo shrnuje některé statistické údaje za kalendářní rok 2014. Z technologického hlediska není nezajímavé, že se sbližuje počet videí zhlédnutých přes osobní počítače a přes chytré televizory. Naopak relativně málo oblíbená jsou v mobilních zařízeních.

Více jak polovina videí (52 %) byla loni zhlédnuta mimo osobní počítače. Ty nadále zůstávají kategorií zařízení s největším procentem zhlédnutých videí. V minulém roce bylo 48 % videí přehráno právě na osobních počítačích. Zveřejněná statistika již dále nerozlišuje mezi podporovanými platformami, tedy Windows a Mac (OS X).


Zdroj: Nova (CET 21)

Platforma Android má na zhlédnutých videích menší podíl než konkurenční iOS.

Na druhém místě za osobními počítači jsou chytré televizory s podílem 34 %. Do něj je ale započítána i další chytrá elektronika do obýváků (např. přehrávače, rekordéry a domácí kina), kterou pohání stejná platforma jako chytré televizory totožné značky. Mezi ty podporované patří Panasonic, Samsung, LG, Philips a Toshiba.

Již předloni se na českém trhu začalo prodávat zařízení Voyo Player, které umožňuje přístup ke službě z libovolného současného televizoru (klasického i chytrého). Jeho podíl na zhlédnutých videích za minulý rok činil pouze 3 %. Voyo Player se tudíž umístil až na pátém místě. Počet prodaných kusů nebyl zveřejněn.

Na třetí a čtvrté místo se vklínily platformy pro mobilní zařízení. Konkrétně na třetím místě se umístil iOS. Jeho podíl na zhlédnutých videích za minulý rok činil 8,5 %. Zveřejněná statistika ale neprozrazuje rozložení sil mezi chytré mobily iPhone, tablety iPad a chytré přehrávače iPod Touch.

Android dost možná překvapivě obsadil až čtvrté místo s podílem 6,5 %. Bez znalosti všech detailů lze jenom těžko vyvozovat závěry, ale svou roli mohla sehrát kompatibilita. Aplikace služby Voyo pro Android není zrovna vzorem hladce fungující aplikace na širokém spektru zařízení, která se dodávají se systémem Android.

Zájem je hlavně o seriály

V průměru více než šest z deseti (61 %) zhlédnutých videí za loňský rok tvoří epizody seriálů. Rovných 20 % zhlédnutých videí za minulý rok představují filmy. Podíl dětských pořadů činí 10 %. Další pořady si z pomyslného koláče ukously pouze 9 %. Voyo zjevně jako archiv původní televizní tvorby příliš netáhne (s výjimkou seriálů).


Zdroj: Nova (CET 21)

Loni šest z deseti zhlédnutých videí tvořily epizody původních a akvizičních seriálů.

Na špici nejvíce sledovaných streamů televizního vysílání je Nova Sport. To není žádné překvapení, jelikož sportovní kanál je jediným z „novácké“ skupiny, který není divákům dostupný zdarma v pozemním vysílání. Abonenti služby Voyo ho však mohou sledovat přes internet napříč podporovanými platformami a zařízeními.

Cloud23

Pro letošek zatím žádná zásadní novinka oznámena nebyla. Voyo má pokračovat v nastolené cestě včetně rozšiřování dostupnosti. Naposledy v prosinci vyšla mobilní aplikace pro Windows Phonedotyková aplikace pro Windows 8 a vyšší. Teď jsou na řadě zřejmě další značky a modely chytrých televizorů.

V tomto segmentu nyní bude rušno, protože výrobci hromadně ohlašují přechod z proprietárních platforem na platformy otevřené. Řada jich vsadí na Android TV, ale někteří jdou proti proudu. Panasonic si vybral Firefox OS a Samsung zase Tizen. Každopádně nové platformy budou znamenat potřebu nových aplikací.

Užíváte nějakou placenou video-on-demand službu přes chytrý televizor (resp. přehrávač, rekordér, domácí kino)?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).