Hlavní navigace

Voyo se zbaví části zpoplatněného obsahu, Nova ho zpřístupní zdarma. Ale jinde

24. 1. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

UVNITŘ FOTO – Televize Nova se vrací k modelu bezplatného archivu pořadů na internetu, sází na videoreklamu. Co všechno nabídne na webu zadarmo?

Voyo zůstává, vedle něj vznikne další videotéka

Opustit model výhradně zpoplatněného televizního archivu na internetu se rozhodla televize Nova. Svoje původní pořady už nebude nabízet pouze v rámci měsíčního paušálu v placené videoslužbě Voyo, ale zprovozní zcela novou internetovou videotéku, kde je nabídne zdarma – doplněné o videoreklamu. Stejným způsobem funguje konkurenční služba Prima Play od televize Prima, která nabízí většinu obsahu zdarma, ovšem s reklamou. Podle ředitele Primy Online Daniela Grunta, který dříve vedl internetovou sekci Novy, tak Prima vydělá více peněz, než kdyby jako Nova přístup k archivním pořadům podmiňovala povinným předplatným.

Nova proto vyvede část televizního obsahu z placené videotélky Voyo do nové služby, již nazvala Novatéka, a zpřístupní ji stejně jako Prima Play zdarma. Půjde výhradně jen o její vlastní produkci, nikoli akvizice. Ty zůstanou zpoplatněny na Voyu. „Nova plánuje spustit svůj nový web Novatéka.cz, na kterém nabídne své seriály, pořady a zpravodajství zdarma. Na Voyo by měly zůstat pouze akvizice a prémiový obsah (předpremiéry). Doménu si Nova zaregistrovala 10.12.2013,“ sdělil serveru DigiZone.cz už začátkem ledna zdroj z televize Nova, který si nepřál být jmenován. A přidal i fotografii pracovní verze homepage chystaného webu.


Foto: neoficiální zdroj TV Nova

Pracovní verze homepage nové videoslužby Novatéka.cz, která doplní placené Voyo.cz

Bude to Novatéka, nebo Nova GO?

Televize Nova plán odmítla oficiálně komentovat. „Uvedené informace jsou velmi nepřesné. Konkrétní informace o připravovaných projektech oznámíme ve vhodný čas,“ reagovala mluvčí televize Anna Suchá. Neoficiální cestou ale televize připustila, že volně dostupnou videotéku připravuje a spustit by ji měla v nejbližších dnech. Minulý týden si kvůli tomu nechala u Úřadu průmyslového vlastnictví registrovat několik ochranných známek. Vedle již zmíněné Novatéky jde o názvy Novaplus, Novaklik, Novahit a Novago. Minimálně ve dvou případech se přitom inspiruje od konkurence: Novaklik připmíná placenou službu KlikTV, která před několika týdny expandovala ze Slovenska na český trh (DigiZone.cz přinesl její recenzi včera).

Novago zase připomíná známou videotéku HBO GO (viz galerie). V tomto případě ale nejde zase tak o konkurenční službu, protože HBO patří americkému koncernu Time Warner, který je zároveň největším akcionářem mediální skupiny CME, vlastníka Novy. Využitím názvu Novago by se tedy jen sjednotilo označení videoték stejného provozovatele na tuzemském trhu. Ostatně, internetovou doménu Novago.cz má CET 21 registrovanou už téměř tři roky (letos 11. března bude expirovat) a aktuálně je přesměrovaná na homepage webu Nova.cz. Televize si minulý týden registrovala i domény Novaplus.cz, Novahit.czNovaklik.cz. Na těchto adresách, stejně jako na Novateka.cz, však dosud není žádný obsah a ani nepřesměrovávají návštěvníka na jin weby skupiny Nova.

Seriály zdarma, ale jen po omezenou dobu

Novatéka by měla fungovat trochu jinak než konkurenční Prima Play. Ihned po odvysílání v televizi se na ní objeví původní seriály, magazíny, publicistické a zpravodajské pořady, ale zdarma zůstanou dostupné jen po omezený počet dní. Poté se přesunou do placeného archivu na Voyo.cz. Prakticky to tedy bude vypadat tak, že například nejnovější díl Ordinace v růžové zahradě 2 se po odvysílání v televizi objeví na Novatéce, kde bude dostupný například dva týdny od odvysílání v televizi a poté z nabídky Novatéky zmizí. Zájemce si ho pak bude moci přehrát už pouze v rámci placené služby na Voyo.cz. A u stejné prémiové služby jej bude moci shlédnout dokonce ještě dřív, než půjde v televizi.

Placené předpremiéry seriálů letos plánuje na internetu spustit i Prima. „Chceme se dostat k tomu, že budeme nabízet unikátní obsah týden dopředu, třeba Cesty domů ještě před televizní premiérou,“ potvrdil serveru DigiZone.cz v rozhovoru již loni na podzim šéf internetových aktivit Primy Daniel Grunt. „Seriály jsou populární a už dnes vidíme, že mají velkou sledovanost na Primě Play zdarma, takže máme poměrně velká očekávání od toho, že je lidem nabídneme v internetové předpremiéře. To je přesně to, za co by byli ochotni platit, tedy něco navíc,“ dodal. Zatímco u archivních starších epizod zdarma na Primě Play obsahují seriály videoreklamu, kterou nelze přeskočit, placené předpremiéry budou bez reklam.

UXD


Foto: TV Nova

Ordinaci v růžové zahradě 2 bude možné legálně zdarma na internetu sledovat jen několik dní po premiéře v televizi, poté z nabídky Novatéky zmizí a bude opět zpoplatněná na Voyo.cz. Tam se objeví i zpoplatněné předpremiéry dílů, které ještě televize nevysílala.

Časově omezená videa zdarma zavádí i ČT

Rozhodnutí Novy omezit přístup k odvysílaným pořadům zdarma na internetu jen na určitý časový úsek je logický: na rozdíl od Primy má k dispozici seriály a sitcomy, které pravidelně reprízuje na obrazovce a jejich výkon by kvůli volné dostupnosti na internetu klesal. Jde například o Kriminálku Anděl, která i po několikerém reprízování dokáže oslovit až milion diváků. Obdobné je to u sitcomu Comeback. Podobnou strategii po Novém roce zvolila i Česká televize u svého iVysílání, když na ČT 1 začala dva dny v týdnu reprízovat seriál Vyprávěj. Z internetové videotéky najednou všechny díly Vyprávěj zmizely a vrací se tam postupně po odvysílání v televizi.

TV Barrandov, která svoji videotéku na internetu zpoplatnila loni a podzim, umožňuje přehrávat zdarma pouze zpravodajské pořady a sobotní Volejte Železnému. Všechny ostatní původní magazíny, publicistika, zábavné pořady a seriály jsou od zveřejnění v internetovém archivu za poplatek. Barrandov na rozdíl od Novy, Primy a České televize svoji videoslužbu nijak nenazval a nenabízí ji ani na zvláštním webu. Funguje jako jedna se sekcí webu televize a jmenuje se jednoduše „Video archiv“, případné „Prémiové předplatné“.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.